Βόλεϊ

Συνέχισε με ήττα

Την ήττα με 3-2 σετ, γνώρισε ο Παναθηναϊκός από τον Άρη στη Θεσσαλονίκη για την 8η αγωνιστικής της Α1 των ανδρών.

Μετά την εντός έδρας ήττα από τον Παμβοχαϊκό στο κλειστό της Κυψέλης, ο Παναθηναϊκός γνώρισε ακόμα μια, αυτή τη φορά εκτός έδρας κόντρα στον Άρη.

Στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας, οι πράσινοι προέβαλαν αντίσταση, όμως επιστρέφουν στην Αθήνα, με κέρδος τον ένα βαθμό, που τον διατηρεί στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Οι «πράσινοι» δεν παρουσιάστηκαν σοβαροί από την αρχή του αγώνα και έδωσαν το δικαίωμα στον Άρη να προηγηθεί σχεδόν εύκολα κατακτώντας το 1ο σετ με 25-22.

LIVE STREAMING: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός
LIVE STREAMING: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1.458 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου σοβαρεύτηκαν κάπως στη συνέχεια και κατάφεραν να κατακτήσουν το 2ο σετ με 25-20.

Όμως δεν είχαν ανάλογη συνέχεια στο 3ο σετ και έδωσαν ξανά το δικαίωμα στους Θεσσαλονικείς να προηγηθούν με 2-1 στα σετ (25-19).

Το 4ο σετ, ήταν συγκλονιστικό σε ότι αφορά τη διακύμανση του σκορ για τις δύο ομάδες, αφού πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 33-33. Σ’ εκείνο το διάστημα το «τριφύλλι» έκανε το 33-34 και λίγο αργότερα κατάφερε να το τελειώσει με 35-33, κάνοντας το 2-2, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Άρης πέρασε μπροστά στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό απλά να μειώνει σε 13-12, όμως η συνέχεια ανήκε στον Άρη που τελείωσε το ματς, φτάνοντας στο 15-13.

Τα σετ: 25-22, 20-25, 25-19, 33-35, 15-13

Άρης (Γιάτσης): Κυριακίδης 20 (18/35 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ – 31% άριστες), Μαυροβουνιώτης 17 (12/38 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 82% υπ – 64% άριστες), Ντόχερτι 8 (7/11 επ, 1 άσσος), Χαριτωνίδης 4 (2/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέλος 19 (16/39 επ, 3 μπλοκ), Στίγγας 17 (9/15 επ, 8 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 71% υπ – 47% άριστες), Πιπέργιας, Μηλής, Χατζηπαραδείσης.

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 21 (16/37 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2/2 επ), Κουκ 23 (21/35 επ, 2 μπλοκ, 61% υπ – 39% άριστες), Πρωτοψάλτης 16 (13/31 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ – 42% άριστες), Χόι 12 (10/15 επ, 2 μπλοκ), Πανταλέων 15 (10/24 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 61% υπ – 39% άριστες), Αριστόπουλος, Σαμαντάς.