Σαν σε προπόνηση

Παρά την κούραση από τα συνεχόμενα ματς, η ομάδα βόλεϊ γυναικών του τριφυλλιού, επικράτησε του ΣΑΑΚ Ανατόλια εκτός έδρας με 3-0 σετ, συνεχίζοντας νικηφόρα τις υποχρεώσεις της για το πρωτάθλημα της Α1 γυναικών.

Χωρίς να βρει την παραμικρή αντίσταση το τριφύλλι, επικράτησε του Ανατόλια με 3-0 και επιστρέφει στην Αθήνα μετά από ένα κοπιαστικό διήμερο με αγώνες σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

24 ώρες μετά την πρόκριση στο final four του κυπέλλου Ελλάδος, η ομάδα βόλεϊ γυναικών του «τριφυλλιού» αντιμετώπισε στη Θεσσαλονίκη το ΣΑΑΚ Ανατόλια με σκοπό να συνεχίσει νικηφόρα το φετινό μαραθώνιο για την Α1 γυναικών.

Ο προπονητής της ομάδας Γιώργος Ρούσης ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις Ρόγκα (Λίμπερο), Τσίμα, Μερτέκη, Πατσέκο, Καββαδία, Γκούζου και Βίλκου.

ÁÍÁÔÏËÉÁ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÃÕÍÁÉÊÅÓ)

Απ’ την αρχή του ματς οι «πράσινες» μπήκαν δυνατά στο σετ και ξέφυγαν με (1-5) και αργότερα με (2-11).

Παρά την κόπωση των συνεχόμενων αγώνων και των ταξιδιών, οι «πράσινες» δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και αύξησαν τη διαφορά σε (7-21) με το 1ο σετ να καταλήγει σαν σε προπόνηση σε «πράσινα» χέρια με (9-25).

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα και στο 2ο σετ με τις «πράσινες» να ξεφεύγουν νωρίς με (0-3) αρχικά και με (2-8) στη συνέχεια.

Ο Ρούσης βλέποντας τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, θέλησε να φρεσκάρει το «τριφύλλι» με την είσοδο των αναπληρωματικών κοριτσιών, με τη διαφορά όμως ολοένα και να αυξάνεται στο σετ.

Οι «πράσινες» παίζοντας σχεδόν σβηστά, ανέβασαν τη διαφορά στο (8-16) και σε (10-19) με την Εύα Χρήστου να περνά στο ματς στη θέση της Τσίμα.

Εν τέλει το σετ έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να το κατακτά με (11-25).

Στο 3ο σετ το Ανατόλια πήρε κεφάλι στο σκορ (3-0), θέλοντας ν’ αντιδράσει και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του ματς, όμως ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε γρήγορα γρήγορα σε (3-3). Με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να ξεφεύγει εκ νέου για το (8-4).

Οι «πράσινες» όμως δεν ήθελαν ν’ αφήσουν το Ανατόλια να ξεφύγει και μείωσαν εκ νέου στον πόντο (10-9). Το  3ο σετ είχε χαρακτήρα ντέρμπι με το Ανατόλια να βρίσκεται πάντα μπροστά στο σκορ και το «τριφύλλι» να βρίσκεται κοντά και στον πόντο (16-15).

Από κείνο το σημείο και μετά οι «πράσινες» αφού κατάφεραν να ισοφαρίσουν (16-16), πήραν και κεφάλι στο σετ (16-17). Το Ανατόλια δεν μπόρεσε να προβάλει περαιτέρω αντίσταση,  με τις «πράσινες» να ελέγχουν το ρυθμό και να ξεφεύγουν με δυο για το (16-18) και (18-20). Οι «πράσινες με τη Χαρά Παπαδοπούλου να περνάει στο ματς, ξέφυγαν για το (21-24) και κατέκτησαν το σετ και τη νίκη με (22-25).

Τα σετ: 9-25, 11-25, 22-25.

Ανατόλια (Τζιουμάκας): Καετάνο 7 (7/32 επ., 92% υπ. – 82% άριστες), Τσιούκαρη 8 (5/11 επ., 3 μλοκ), Νικολαΐδου 1 (1 μπλοκ), Δραγουμάνου 8 (5/16 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 53% άριστες), Κωνσταντινίδου 3 (2/10 επ., 1 μπλοκ), Καλτουρμίδου Ρ. 6 (3/12 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ρεΐζογλου -λ (55% υπ. – 50% άριστες) / Τσοπούλου, Κουνουπίδου, Τσομίδου.

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 14 (12/20 επ., 2 μπλοκ, 42% υπ. – 37% άριστες), Βίλκου 10 (7/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τσίμα 5 (5/8 επ., 100% υπ. – 100% άριστες), Πατσέκο 2 (1/1 επ., 1 άσο), Ρόγκα –λ (62% υπ. – 62% άριστες) / Βαμβακούση –λ, Χρήστου 5 (5/10 επ., 50% υπ. – 50% άριστες), Παπαδοπούλου, Μεταξά 6 (3/5 επ., 2 άσοι. 1 μπλοκ).