Νίκη «θρίλερ»

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπιζε στο Βραχάτι τον Παμβοχαϊκό στο σπουδαιότερο παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής της Volleyleague και κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 σετ, μετά από μία αναμέτρηση «θρίλερ».

Ο Παναθηναϊκός ήθελε την νίκη ώστε να πλησιάσει ακόμα περισσότερο στην τετράδα, μετά και την επικράτηση της προηγούμενης εβδομάδας απέναντι στην Λαμία. Μαζί του είχε για ακόμα μία φορά τον κόσμο του, που βρέθηκε στο Βραχάτι ώστε να βοηθήσει ακόμα περισσότερο και να «σπρώξει» την ομάδα προς το διπλό.

«Δυνατό ξεκίνημα»

Μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του πρώτου σετ, οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να έχει το προβάδισμα (8-6). Στην συνέχεια το «τριφύλλι» ανέβασε τον ρυθμό του και απέκτησε μία διαφορά 5 πόντων, με αποτέλεσμα το τάιμ άουτ από πλευράς Παμβοχαϊκού. Η εικόνα των γηπεδούχων όμως δεν άλλαξε, η διαφορά ανέβαινε και κάπως φυσιολογικά ήρθε και το 25-16 του πρώτου σετ, με τον Παναθηναϊκό να κάνει αρκετά άνετα είναι η αλήθεια το 1-0.

Ίδια εικόνα και στις αρχές του δευτέρου σετ, με τις δύο ομάδες να είναι και πάλι πολύ κοντά στο σκορ μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7). Ωστόσο η συνέχεια για τον Παναθηναϊκό δεν ήταν το ίδιο καλή με του πρώτου σετ, με τον Παμβοχαϊκό να κάνει ένα σερί 5-0 και να περνάει μπροστά στο σκορ με 14-9, αναγκάζοντας τον Ανδρεόπουλο να ζητήσει τάιμ άουτ, σε ένα διάστημα που τα λάθη των «πρασίνων» ήταν πολλά.

ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÐÁÌÂÏ×ÁÉÊÏÓ (VOLLEYLEAGUE 2014-2015)

Λίγο μετά το σκορ έγραψε 17-13 για την ομάδα από το Βραχάτι, αλλά εκεί είναι που άλλαξε όλη η εικόνα του σετ. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε εκείνος ένα σερί 8-0, με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά στο σκορ σε ένα κρίσιμο σημείο, με 17-21.

Ο Παμβοχαϊκός προσπάθησε να μπει και πάλι στο σετ και παραλίγο να το καταφέρει, αφού έφτασε σε απόσταση αναπνοής (24-23). Ωστόσο οι παίκτες του Ανδρεόπουλου δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και πήραν τελικά το σετ (25-23), για να κάνουν το 2-0.

Ξαναμπήκε στο παιχνίδι

Στο τρίτο σετ ο Παμβοχαϊκός ήταν αυτός που είχε έστω και οριακά το προβάδισμα, μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6). Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στην συνέχεια κοντά στο σκορ (12-10) και παρέμεινε έτσι η κατάσταση, μέχρι το 16-12 υπέρ του Παμβοχαϊκού στα μισά του σετ.

Οι δύο ομάδες πάλευαν και το «τριφύλλι» προσπαθούσε να βρει τον τρόπο για να κάνει ακόμα μία ανατροπή. Οι γηπεδούχοι ωστόσο κράταγαν την διαφορά και στο 22-18 έδειχναν πως είναι έτοιμοι να μειώσουν σε 2-1 στα σετ. Αυτό τελικά έγινε με το σετ να λήγει με 25-21 και το παιχνίδι να γίνεται και πάλι ντέρμπι.

Ο Παναθηναϊκός φάνηκε επηρεασμένος από την εξέλιξη του τρίτου σετ και ξεκίνησε πάρα πολύ άσχημα στο επόμενο. Ο Παμβοχαϊκός έφτασε να έχει μία μεγάλη διαφορά επτά πόντων (9-2), στην αρχή του σετ, με το «τριφύλλι» να προσπαθεί λίγο αργότερα να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Όντως κάτι φάνηκε να αλλάζει και οι παίκτες του Γιώργου Ανδρεόπουλου, αφού πλησίασαν αρχικά στους πέντε (15-9), κατάφεραν μετά να κάνουν και ένα σερί 5-0, για να δώσουν ένα ενδιαφέρον στο σετ (16-14).

Η συνέχεια ήταν ανάλογη και οι «πράσινοι» κατάφεραν τελικά να ισοφαρίσουν για το 16-16 στα μισά περίπου του σετ, πριν αποκτήσουν και πάλι το προβάδισμα οι γηπεδούχοι. Τελικά η ανατροπή, παρά την μεγάλη προσπάθεια του Παναθηναϊκού δεν έγινε και ο Παμβοχαϊκός ήταν αυτός που τελικά θα πανηγύριζε την ισοφάριση σε 2-2 σετ, αφού είχε την ψυχραιμία στις τελευταίες φάσεις για να κάνει το 25-21.

Είχε τον τρόπο

Το παιχνίδι θα κρινόταν πλέον στο τάι-μπρέικ. Το ξεκίνημα ήταν «θρίλερ» με τις δύο ομάδες να είναι χέρι-χέρι μέχρι τα μισά και το παιχνίδι να βρίσκεται στην απόλυτη ισορροπία (8-8 στα μισά του τάι-μπρέικ). Στο κρίσιμο σημείο ο Παναθηναϊκός είναι αυτός που πήρε την σημαντική διαφορά των δύο πόντων και έκανε το 10-8, με τον Παμβοχαϊκό να πηγαίνει στο τάιμ άουτ. Το «τριφύλλι» κατάφερε τελικά να πάρει την σπουδαία νίκη με το τελικό 15-11 για του δίνει το τάι-μπρέικ.

Τα σετ: 16-25, 23-25, 25-21, 25-21, 11-15

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3 (1/5 επ, 2 μπλοκ), Ρόου 6 (3/8 επ, 3 μπλοκ), Κανέλλος 17 (11/15 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Νέμεθ 18 (17/39 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ – 57% άριστες), Σαρικεΐσογλου 12 (9/16 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ – 31% άριστες), Ντουσάρμ 15 (13/42 επ, 2 άσσοι) / Ζήσης (λ, 84% υπ – 58% άριστες), Δρογκάρης, Παπαδόπουλος, Στεβάνοβιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Κουκ 26 (22/37 επ, 4 άσσοι, 38% υπ – 24% άριστες), Πρωτοψάλτης 16 (12/30 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ – 43% άριστες), Χόι 7 (2/7 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πανταλέων 7 (3/6 επ, 4 μπλοκ), Μπέλος 19 (17/31 επ, 2 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 48% υπ – 35% άριστες), Μπούρας (λ, 50% υπ – 30% άριστες), Δημητριάδης, Σαμαντάς, Παπαδόπουλος 1 (1/1 επ).