Αποτελέσματα αγώνων 2015-2016

Από εκεί που σταμάτησε…

Ο Παναθηναϊκός έδωσε συνέχεια στο σερί των επιτυχιών και πανηγύρισε τη νίκη απέναντι στη Λαμία με 3-0 σετ, στο κλειστό της Κυψέλης, στο πρώτο παιχνίδι του 2ου γύρου της Volleyleague, αλλά και πρώτο για το 2016.

Από εκεί που σταμάτησε...

Μετά από αρκετές ημέρες χωρίς αγώνα, οι «πράσινοι» μπήκαν στην αναμέτρηση με τη Λαμία, ώστε να πάρουν τη νίκη και να πραγματοποιήσουν ακόμα μία καλή εμφάνιση, μπροστά στους οπαδούς τους, που για ακόμα μία φορά ενίσχυσαν σε σημαντικό βαθμό την ομάδα. Η Λαμία βέβαια, παρά το γεγονός πως γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ (25-21, 28-26, 25-20), έβαλε δύσκολα στους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που αρχικά πήραν το προβάδισμα (4-5) στο πρώτο σετ, με το «τριφύλλι» να απαντάει άμεσα και να παίρνει διαφορά τριών πόντων, για το 9-6. Η Λαμία ωστόσο, δεν έλεγε να τα παρατήσει και συνέχισε να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής, με αποτέλεσμα το 16-15, λίγο μετά τα μισά του σετ. Ο Παναθηναϊκός, κατάφερε όμως να ξεφύγει σε ένα κρίσιμο σημείο, με το 19-19 να γίνεται πολύ γρήγορα 23-19 και το πρώτο σετ να πηγαίνει σε «πράσινα» χέρια.

ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ËÁÌÉÁ (VOLLEYLEAGUE 2015-2016)

Την ίδια εικόνα είχε και το δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (6-6), μέχρι οι «πράσινοι» να κάνουν ένα μικρό σερί και να ξεφύγουν εκ’ νέου με 10-7. Η Λαμία επέστρεψε και πάλι, πλησίασε στον πόντο (12-11), πριν ο Παναθηναϊκός κάνει νέο μικρό σερί και πάρει διαφορά τεσσάρων πόντων (18-14). Οι «πράσινοι» κάπου εκεί μπλόκαραν και πάλι και το σετ έγινε «θρίλερ» (21-21, 24-24). Με τον Πανταλέων ως πρωταγωνιστή, το «τριφύλλι» φάνηκε πιο ψύχραιμο και πήρε τελικά το σετ (28-26), κάνοντας το 2-0.

Σε αντίθεση με τα δύο πρώτα σετ, στο τρίτο και όπως αποδείχτηκε τελευταίο, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκαν φορτσάτοι και μπήκαν μπροστά με 7-3. Το 7-3 έγινε 8-5, όμως αμέσως μετά ο Παναθηναϊκός φάνηκε και πάλι απρόσεχτος, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φτάσουν μέχρι και μπροστά στο σκορ με 15-16. Το καλό σερβίς και η είσοδος του Μπέλου, βοήθησαν άμεσα στην ομάδα και το προβάδισμα ήρθε και πάλι σε «πράσινα» χέρια (19-17). Το τελικό 25-20, έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό, την πρώτη για το 20-16.

Τα σετ: 25-21, 28-26, 25-20

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ A.O. (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2 (0/1 επ, 2 άσσοι), Ούγκο Γκιμαράες 9 (7/21  επ, 2 άσσοι, 54% υπ – 46% άριστες), Φερέιρα 12 (10/16 επ, 2 άσσοι), Σιμεόνοφ 12 (8/16 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 69% υπ – 46% άριστες), Κανέλλος 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 8 (4/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 48% υπ – 32% άριστες), Μπούρας (λ), Μπέλος 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Σούρδι 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ)

ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Χέντσι 1 (1/6 επ, 43% υπ – 29% άριστες), Αγγελόπουλος 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Αραούχο 8 (7/18 επ, 1 άσσος, 45% άριστες – 36% άριστες), Παπαθωμόπουλος 6 (6/11 επ), Χακγορθ 10 (9/21 επ, 1 μπλοκ), Μαδούρας 3 (3/7 επ) / Τσιράακης (λ, 46% υπ -27% άριστες), Καραγάτσσος, Καρβούνης 1 (άσσος), Καπίρης 8 (7/13 επ, 1 άσσος, 57% υπ -29% άριστες).