Εύκολα και ωραία

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος επικράτησε (3-0 σετ) της Ορεστιάδας στο κλειστό της Κυψέλης.

Οι «πράσινοι», έμειναν πίσω μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από τον Φοίνικα και σήμερα δεν υπήρχε άλλο αποτέλεσμα πέρα από τη νίκη. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, ήταν συγκεντρωμένοι και στα τρία σετ, κερδίζοντας άνετα την Ορεστιάδα και επιστρέφοντας στις επιτυχίες.

Το παιχνίδι μπορεί να εξελίχθηκε σε εύκολη υπόθεση, αλλά η Ορεστιάδα ήταν αυτή που με την έναρξη του αγώνα πήρα το προβάδισμα (7-8). Από εκεί και πέρα όμως, ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός και μπήκε μπροστά στο σκορ από τα μισά του σετ (16-13), ενώ λίγο αργότερα έφτασε και στο 1-0, με το 25-19.

ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÏÑÅÓÔÉÁÄÁ (VOLLEYLEAGUE 2015-2016)

Ακόμα πιο εύκολα ήταν τα πράγματα στο δεύτερο σετ του αγώνα, με το «τριφύλλι» να παίρνει πολύ μεγάλη διαφορά από την αρχή (8-2). Η διαφορά των έξι πόντων έμεινε και μέχρι τα μισά (16-10), ενώ οι «πράσινοι» έκλεισαν εντυπωσιακά το σετ και με απόσταση δέκα πόντων (25-15).

Οι φιλοξενούμενοι, μπήκαν χωρίς να έχουν κάτι να χάσουν στο τρίτο σετ και αυτό τους βοήθησε για το αρχικό προβάδισμα (6-8). Οι «πράσινοι» στη συνέχεια όμως σοβαρεύτηκαν, πίεσαν τον αντίπαλο και πήραν τη διαφορά, για να πάρουν και τη νίκη με 25-19, του τρίτου και τελευταίου σετ.

Τα σετ: 25-19, 25-15, 25-19.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1π. (1/2 επ.), Ούγκο Λεόν Γκιμαράες 13 (10/15, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 67%υπ., 40%αρ.), Γουίντσον Φερέιρα 9 (9/13), Κανέλλος 5 (3/6, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πανταλέων 7 (5/7, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Σούρδι 6 (5/8, 1 μπλοκ, 80%υπ.) / Πολυχρονιάδης (λ. – 73%υπ., 45%αρ.), Ρεζκ, Ρούσσης, Παπαδόπουλος 5 (4/4, 1 μπλοκ, 80%υπ.), Μπέλος 3 (3/7), Σαμαντάς 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Αγγελής, Μπούρας (λ).

ΑΟ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστόφ): Σκαρλατίδης 1 (1/1), Λαχτάρας 6 (5/10, 1 άσσος, 59%υπ., 18%αρ.), Οικονόμου 6 (4/12, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 33%αρ.), Μίλιτς 3 (2/3, 1 μπλοκ), Άλαν Καρντόσο 14 (14/29) / Αντωνιάδης (λ. – 64%υπ., 36%αρ.), Αμπουίλα 1 (1 άσσος), Μποζίδης 1 (1/1), Πεντίδης 2 (1/1, 1 μπλοκ).