Ο Ψυχίατρος

Στημένο με δοκάρι πριν το τέλος; Γράψτε κι άλλα, μας διασκεδάζετε

Εκείνοι που έχουν μάθει από... ανατροπές και βρίσκονται σε λίστες αγώνων που έχει στα χέρια του ο εισαγγελέας, βγήκαν να μιλήσουν για τον Παναθηναϊκό και δεν πείθουν ούτε τον... Σάββα! Γράφει ο Ψυχίατρος

Πλάκα έχουν όσοι λένε πως το ματς του Παναθηναϊκού με τον Απόλλωνα ήταν… ύποπτο λόγω της διακύμανσης του σκορ. Είναι οι ίδιοι, φανταζόμαστε, που ορκίζονταν πως ο ΟΦΗ με τον Ηρακλή θα έρθουν ισοπαλία. Λογικά θα έχουν χάσει και πολλά λεφτά, αφού θα την πόνταραν κιόλας την ισοπαλία (ήταν «ανοιχτό» το ματς στον ΟΠΑΠ). Αν και όλο και κάτι θα… ρέφαραν, αφού οι γάτοι θα μυρίστηκαν την ανατροπή του Παναθηναϊκού και στο ημίχρονο θα πόνταραν. Άρα θα… κονόμησαν.

Εμείς μια απορία έχουμε. Γίνεται να είναι στημένο ένα παιχνίδι όταν ο αντίπαλος έχει δοκάρι λίγο πριν το τέλος για να κάνει το 4-4 και να στείλει εκτός Κυπέλλου τον Παναθηναϊκό; Έχουμε και μια δεύτερη. Αφού ο Απόλλωνας ήθελε να χάσει, ο Χιώτης γιατί έφτασε μέχρι την εστία του Στιλ στις καθυστερήσεις, όταν ο Απόλλωνας είχε κερδίσει κόρνερ; Μήπως για να αφήσει τη δική του εστία ακάλυπτη και να βοηθήσει τον Παναθηναϊκό να φτάσει σε πέμπτο γκολ; Αλλά τι συζητάμε. Αυτοί που βγάζουν στημένο ένα ματς με δοκάρι στο φινάλε (δύο εκατοστά πιο δίπλα και θα γινόταν το 4-4), είναι εκείνοι που λένε στημένο το γκολ του Ολισαντέμπε στην Τούμπα το μακρινό 2004, το οποίο μπήκε στο 93.40, με τις καθυστερήσεις να είναι τέσσερα λεπτά. Ότι δηλαδή περίμεναν 22 παίκτες να στήσουν ένα ματς μόλις 20 δευτερόλεπτα πριν αυτό τελειώσει…

Γράψτε κι άλλα τέτοια, μας διασκεδάζετε. Προσοχή, όμως, στην κλήρωση της Τρίτης. Διότι σε παλαιότερες κληρώσεις Κυπέλλου Ελλάδας ευνοημένη έβγαινε μία συγκεκριμένη ομάδα. Προσοχή λοιπόν στη… θερμοκρασία στα μπαλάκια. Μη γίνει καμιά στραβή και πέσετε πάνω στον Παναθηναϊκό και βλέπετε… εφιάλτης Χριστουγεννιάτικα…