ΤΡΙΚΑΛΑ ARIES - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ SUPERFOODS 77-82

Τα… χρειάστηκαν στα Τρίκαλα οι «πράσινοι»!

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε... χαλαρός στα Τρίκαλα τα οποία τον ακολουθούσαν «στενά» για 35 λεπτά (70-71 στο 35'), αλλά οι Τζέιμς και Σίνγκλετον στο φινάλε έδωσαν στους «πράσινους» το 700ο τους «ροζ φύλλο» αγώνα στην Α1 (82-77), αποσοβώντας οποιεσδήποτε βλέψεις για έκπληξη από τους γηπεδούχους.

Τα... χρειάστηκαν στα Τρίκαλα οι «πράσινοι»!

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε χαλαρός και κουρασμένος στα Τρίκαλα και παρά το γεγονός πως στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης κρατούσε τη διψήφια διαφορά υπέρ του, οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τελευταίο δεκάλεπτο πλησιάζοντας στον πόντο την ομάδα του Πασκουάλ στο 35′ (70-71).

Ωστόσο οι σωστές επιλογές των Τζέιμς και Σίνγκλετον στο φινάλε «γλίτωσαν» τους «πράσινους» από μία εν δυνάμει… γκέλα για το τελικό 82-77 υπέρ τους.

Έστω και δύσκολα οι «πράσινοι» πανηγύρισαν την 700η νίκη τους στην Α1 μπάσκετ και 10η φετινή τους με πρωταγωνιστές τους Τζέιμς (17π) και Φελντέιν (13π).

Ο αγώνας

Ένα μίνι-φεστιβάλ τριπόντων έλαβε χώρα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους Φελντέιν (2) και Φώτση να αφήνουν το «στίγμα» τους από νωρίς (2-9, 3′). Ο δημιουργός ως τότε, Καλάθης, με δικό του σουτ έξω από τα 6.75μ έφερε για πρώτη φορά τους «πράσινους» σε διψήφια διαφορά (5-16, 5′). Ο Φελντέιν απέδειξε πως ήταν «καυτός» (9-21, 7′), αλλά ένα γρήγορο σερί 5-0 των Τρικάλων στο τελευταίο λεπτό κατέβασαν τη διαφορά στους 7 πόντους (16-23), διαμορφώνοντας το σκορ της πρώτης περιόδου.

Τζέιμς και Νίκολς με εύστοχα ντράιβ έδωσαν ξανά «αέρα» στον Παναθηναϊκό (16-27, 12′) και στη συνέχεια ο Παππάς μπήκε κι αυτός στην «εξίσωση» των τριπόντων (22-33, στο 14′). Έπειτα, η αστοχία των «πράσινων» στις βολές έδωσε την ευκαιρία στα Τρίκαλα να πλησιάσουν (28-35, 17′), αλλά ο Φώτσης από τα 6.75μ και ο Σίνγκλετον με 4/4 από την γραμμή της «φιλανθρωπίας» έφτασαν τη διαφορά στο +14 (28-42, 19′), για να έρθει ο Μπάρλοου να διαμορφώσει το 32-44, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ήταν η σειρά του Παππά να κάνει το δικό του σερί με γκολ-φάουλ και δίποντο για το 36-49 (22′), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τη λύση με δύο σερί τρίποντα των Μπάρλοου και Κάφει να μειώσουν σε μονοψήφια διαφορά (43-49, 24′). Κάπου εκεί, ήρθαν οι πέντε αναπάντητοι πόντοι του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου ο οποίος έφερε τους «πράσινους» στο +10 (46-56, 26′). Ο -πολύ καλός απόψε- Μπάρλοου δημιουργούσε προβλήματα στο «τριφύλλι» κρατώντας τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ, με το τρίποντο του Τζέιμς να διαμορφώνει το 58-66, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι όχι απλά δεν τα παράτησαν αλλά έφτασαν μία «ανάσα» από την ισοφάριση χάρη στο λέι απ του Μπιρούτα (68-70, 32′) και την προσπάθεια του Βαρυτιμιάδη (70-71, 32′), αλλά ο Μάικ Τζέιμς με πέντε αναπάντητους πόντους έδωσε «ανάσα» στον Παναθηναϊκό (70-76, 35′). Ο Σίνγκλετον πήρε τη σκυτάλη στη συνέχεια με δικές του προσπάθειες «καθαρίζοντας» έστω και στο φινάλε το παιχνίδι (77-82).

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 32-44, 58-66, 77-82