ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 68-71

Κυρίαρχος στο δεύτερο… σπίτι του

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -9 πέντε λεπτά πριν από τη λήξη (61-52), αλλά το... φαρμακερό χέρι του Ρίβερς (13 πόντοι - 3 τρίποντα) και ο φοβερός Καλάθης (14π, 8ριμπ, 7ασ) γύρισαν... τούμπα το ματς, για το τελικό 71-68 υπέρ των «πρασίνων».

Κυρίαρχος στο δεύτερο... σπίτι του

Ένα ντέρμπι που διεξάγεται δίχως την παρουσία κόσμου και τόσο νωρίς στη σεζόν, δεν μπορεί παρά να έχει αρκετές ιδιαιτερότητες, όσον αφορά τη ροή του. Καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να εδραιώσει το ισχνό προβάδισμα που κατακτούσε, όμως λάμβανε την άμεση απάντηση των γηπεδούχων.

Το 2-7 δια χειρός Καλάθη και Λοτζέσκι (πρώτο καλάθι απέναντι στην πρώην ομάδα του) μετατράπηκε σε 7-7 στο 4ο λεπτό, με τον Σίνγκλετον να εκμεταλλεύεται το ανοιχτό γήπεδο με αποτελεσματικότητα (11-13, 7′), αλλά τον Μάντζαρη και τον Πρίντεζη να απαντούν, δίνοντας στον Ολυμπιακό ισχνό προβάδισμα στο δεκάλεπτο (16-15, 10′).

Έπειτα, ο Μιλουτίνοφ μπόρεσε να βρει ρυθμό από το ζωγραφιστό, όμως έβρισκε την αντίσταση του Ρίβερς, που με πέντε προσωπικούς πόντους δεν άφησε τον Ολυμπιακό να χτίσει διαφορά (24-24, 14′). Στη συνέχεια, ήρθε η σειρά του Νίκου Παππά να δείξει τις επιθετικές αρετές του (27-28), ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν εκ νέου στον… αφρό με τον Τόμπσον (33-32, 17′).

Στα τελευταία δύο λεπτά του ημιχρόνου, τα αβίαστα λάθη των «πρασίνων» στην επίθεση, έδιναν κατοχές στον Ολυμπιακό που, παρά το μπόνους, έβαζε τις μισές, καταφέρνοντας ωστόσο να αγγίξει τη μέγιστη διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο στο +4 (40-36).

Η λύση για τον Παναθηναϊκό είχε το όνομα του Θανάση Αντετοκούνμπο. Ο 25χρονος φόργουορντ ήταν αρκετά αποτελεσματικός τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Με πέντε αναπάντητους πόντους του Θανάση, οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά στο σκορ (41-43, 24′), προβάδισμα το οποίο και διατήρησαν μετά από συνεχόμενες «άγονες» φάσεις εκατέρωθεν (47-51, 28′).

Το «τριφύλλι» θα μπορούσε να κλείσει την τρίτη περίοδο μπροστά, αλλά τα βήματα του Παππά (20”) και το κάρφωμα του Μακ Λιν, έδωσαν προβάδισμα ενός σουτ στον Ολυμπιακό, εν όψει της τέταρτης και τελευταίας «πράξης» του ντέρμπι (54-52, 30′).

Στα πρώτα, κρίσιμα λεπτά της τετάρτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να διατηρήσει ούτε την ψυχραιμία του, ούτε την αμυντική του συνοχή, δίνοντας την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να φτάσει ένα βήμα πριν τη διψήφια διαφορά (64-56, 33′).

Παρά τη… μοναξιά του Καλάθη στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός μάζεψε κάπως τα πράγματα με τρίποντη… ανάσα στο 36ο λεπτό (66-61), ενώ στο 37′, ο Ρίβερς πρόλαβε να… συνδεθεί πριν τη λήξη της επίθεσης, φτάνοντας το ματς στο καλάθι (66-64) και λίγο αργότερα έβαλε… φωτιά στο ματς, ευστοχώντας σε ένα ακόμη μεγάλο σουτ (66-67, 38′).

Οι μεγάλες άμυνες του Καλάθη (κλέψιμο στα 33′) διατηρούσαν το +1, με τον 29χρονο γκαρντ να… σερβίρει στον Γκιστ στα 18”, ο οποίος διεύρυνε κι άλλο το σκορ υπέρ του Παναθηναϊκού (66-69). Ο Μακλίν έβαλε ένα… σκοτωμένο λέι απ και στη συνέχεια, ο Γκιστ με 2/2 βολές, να καθαρίζει το ματς!

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 40-36, 54-52, 68-71

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 8, Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 8 (2), Τόμπσον 13 (1), Πρίντεζης 8 (1/7 σουτ), ΜακΛίν 18, Τολιόπουλος 1, Παπαπέτρου 5 (1), Στρέλνιεκς 2, Τιλί.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Γκιστ 13, Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 14 (8ριμπ., 7 ασ.), Αντετοκούνμπο 5 (1), Σίνγκλετον 9 (1/6τρ.), Ρίβερς 13 (3), Παππάς 7 (1), Ντένμον, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ, Βουγιούκας 1.