Το μέλλον τους ανήκει

Κόντρα σε ένα πιο δυνατό αντίπαλο, οι παίκτριες του Παναθηναϊκού προσπάθησαν να κάνουν την έκπληξη μέσα στο Ρέντη, αλλά ηττήθηκαν εν τέλει 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό.

Ντέρμπι εξ’ αρχής το ματς, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (8-8). Το μπλοκ έδωσε λύσεις στον Ολυμπιακό που προηγήθηκε 14-11 και ανάγκασε τον Ρούση να καλέσει τάιμ-άουτ. Τα λάθη των «ερυθρολεύκων» και η εξαιρετική Γκούζου γύρισαν τούμπα το σετ υπέρ του Παναθηναϊκού που πέρασε μπροστά με 21-18! Οι γηπεδούχες πήραν ξανά… κεφάλι με την Κοσμά να «απειλεί» στο σέρβις (23-22) και παρά το γεγονός πως το τριφύλλι είχε δύο σετ μπολ (23-24, 24-25), εν τέλει δεν τα κατάφερε (27-25).

Στο ίδιο τέμπο κινήθηκε στην αρχή του και το δεύτερο σετ, με τις παίκτριες του Ρούση να προηγούνται 7-10. Παρά το ότι ο Ολυμπιακός το γύρισε υπέρ του το σκορ (13-12), οι «πράσινες» βρήκαν εκ νέου λύσεις σε άμυνα και επίθεση και πήγαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ του με το 13-16. Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε το πόδι απ’ το… γκάζι, «εγκλώβισε» τις αντιπάλους της και είναι χαρακτηριστικό πως έφτασε άνετα στην ισοφάριση μσε 15-25!

Στο τρίτο, οι Πειραιώτισες προηγήθηκαν 6-2, ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (11-10), όμως εκ νέου οι γηπεδούχες ξέφυγαν με το υπέρ τους 16-12. Οι «πράσινες» δεν μπορούσαν να επιστρέψουν στο σετ και μοιραία βρέθηκαν πίσω με 2-1 (25-17). Και στο τέταρτο η εικόνα ήταν παρόμοια. Κι αυτό διότι οι γηπεδούχες προηγήθηκαν νωρίς με 9-5. Το τριφύλλι μείωσε ξανά σε 13-12 και το έκανε εκ νέου ντέρμπι, όμως στις επόμενες φάσεις, έχασε τη συγκέντρωσή του, έδωσε δικαίωμα στις αντιπάλους της να πάρουν νέα απόσταση και να τελειώσουν το ματς με 25-22.

Τα σετ: 27-25, 15-25, 25-17, 25-22