Κορίτσια για Κούπα! (video)

Στον τελικό Κυπέλλου η ομάδα μπάσκετ γυναικών, που επικράτησε 56-55 του Ιπποκράτη, στον ημιτελικό του final 4 που γίνεται στην Κω. Συγκλονιστικό σε εξέλιξη το παιχνίδι.

Το ματς

Δυνατό ξεκίνημα για τις πράσινες, με τη Γέμελος να κάνει καταπληκτικό παιχνίδι αμυντικά και τις Κωστάκη και Ντέλβα να αναλαμβάνουν την επιθετική πρωτοβουλία.

Το 1ο δεκάλεπτο ήταν ιδιαίτερο κλειστό, με τις πράσινες να προηγούνται με 3 πόντους (13-16), αφού η Σαμαντούρα επέλεξε να περάσει την μπάλα, μέσα στη ρακέτα με την Ντέλβα να είναι κυρίαρχη .

Οριστικό για… Βοτανικό!
Οριστικό για… Βοτανικό! 2.275 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο 2ο δεκάλεπτο, η Σαμαντούρα επέλεξε να παίξει με τον ίδιο τρόπο, αφού ήταν εμφανής η αδυναμία των κοριτσιών του Ιπποκράτη, να ακολουθήσουν το ρυθμό της Ντέλβα.

Οι πράσινες αύξησαν τη διαφορά στο +8 (15-23), με τον Ιπποκράτη να μειώνει στο -4 (19-23) με σερί 4-0 και τον Παναθηναικό να απαντά και να αυξάνει ξανά τη διαφορά στο +6 (21-27).

Η διαφορά θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη, αν η Κοσμά ήταν πιο προσεκτική στις 3 επιθέσεις που ανέλαβε, δίνοντας το δικαίωμα στον Ιπποκράτη, να πλησιάσει ξανά στο σκορ και να μειώσει στους -4 (27-31).

Οι «πράσινες» πάντως, δεν έδειξαν καλή εικόνα στο 2ο δεκάλεπτο, αφού ήταν αρκετά νευρικές και επέτρεψαν στα κορίτσια του Ιπποκράτη να μείνουν σε απόσταση αναπνοής, με τη λήξη του ημιχρόνου πάντως να τις βρίσκει μπροστά με (27-33).

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δυο γρήγορα καλάθια από Κωστάκη και Μαγκλάρα, με τον Ιπποκράτη, να μειώνει το σκορ στο -4 (33-37).

Πάντως οι πράσινες έδειξαν ξανά νευρικές και το πλήρωσαν σε άμυνα και επίθεση, αφού το σερί του Ιπποκράτη μεγάλωσε στο 9-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ (38-37).

Με τη Χριστινάκη ν’ αναλαμβάνει δράση και με γκολ-φάουλ να βάζει ξανά μπροστά στο σκορ τις «πράσινες» με (38-40). Από κει και μετά το ματς πήγε πόντο πόντο, με το τέλος του 3ου δεκαλέπτου να βρίσκει τον Ιπποκράτη μπροστά με +4 (47-43).

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι της Ντέλβα, που μείωσε στο καλάθι (47-45). Όμως ξανά οι «πράσινες», έκανα 2 λάθος επιθέσεις και δεν μπόρεσαν να προηγηθούν, σ’ ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα.

Με την Κοσμά να βάζει ξανά τον Παναθηναϊκό μπροστά με ένα πόντο (50-51).

Από εκείνο το σημείο του αγώνα και μετά, έκανε την εμφανισή της και η κούραση για τις δύο ομάδες, με την Ντέλβα να αποτελεί την αιχμή του δόρατος, της πράσινης επίθεσης, αφού με δικό της καλάθι ισοφάρισε σε (53-53) 3’ πριν το τέλος.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες, πήγαιναν στις βολές αφού είχαν συμπληρώσει τα ομαδικά φάουλ με τον Ιπποκράτη να περνάει ξανά μπροστά στο σκορ (55-53) και την Κοσμά να ευστοχεί σε ½ για να μειώσει στον πόντο για το (55-54).

Κάπου εκεί η Ντέλβα πήρε τα ηνία και έβαλε ξανά με δικό της καλάθι τον Παναθηναϊκό μπροστά με (55-56) που έμελε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα, αφού στη συνέχεια και με το λιγοστό χρόνο να απομένει, ο Ιπποκράτης δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την τελευταία επίθεση. Μια φάση πάντως, που θα σηκώσει αρκετή συζήτηση, με τις τυπικά γηπεδούχες να διαμαρτύρονται για φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 27-33, 47-43, 55-56

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Καπλανίδης): Χελιώτη 12(3/4β., 3/5διπ., 1/1τρ.), Πατμίου, Ισχίογλου 5, Κεχαγιά 20(7/8β., 5/12διπ., 1/4τρ.), Σβίνου, Σαράγια, Δρεττάκη 4, Ρασίντ 3, Κουφογιάννη 11(3/4β., 4/6διπ., 7ριμπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σαμαντούρα): Καλέντζου, Γέμελος 11(4/4β., 2/6διπ., 1/3τρ.), Χριστινάκη 11(2/2β., 3/5διπ., 1/1τρ.), Μαγκλάρα 2, Κοσμά 13(3/4β., 5/9διπ., 0/3τρ.), Σλούκα, Κωστάκη 6, Καβάσιλα, Ντέλβα 13(1/2β., 6/12διπ., 9ριμπ.).