Ερασιτέχνης

Κερδίζεις, χάνεις…

Το δεύτερο Κύπελλο μπορεί να μην ήρθε, καθώς με καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο, η ομάδα μπάσκετ γυναικών ηττήθηκαν 57-55 από το Ελληνικό, στον τελικό, αλλά αυτή η ομάδα κάνει υπερήφανο τον κόσμο του Παναθηναϊκού, με το να πρωταγωνιστεί σε υψηλό επίπεδο.

Κερδίζεις, χάνεις...

Στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Κω, αναμετρήθηκαν ο Παναθηναϊκός και το Ελληνικό για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Απίστευτες ανατροπές και ματς θρίλερ στα τελευταία λεπτά.

Δυνατά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα απέναντι στο Ελληνικό, που ισοφάρισε γρήγορα σε (4-4) 7΄25΄΄ για τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου.

Στις 10 Ιουνίου η συζήτηση για τη Διπλή Ανάπλαση
Στις 10 Ιουνίου η συζήτηση για τη Διπλή Ανάπλαση 354 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτριες της Σαμαντούρα υπέπεσαν σε αβίαστα λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκε το Ελληνικό και προσπέρασε με 4 (6-10) 4΄πριν το τέλος. Η Γέμελος επανέφερε το ματς στα ίσια με προσωπικά καλάθια και κάπου εκεί το ελληνικό, κατάφερε να ξανά φύγει με 4 (11-15), με την Ντέλβα να μειώνει πρόσκαιρα με 2 βολές. Με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου, να βρίσκει το Ελληνικό να προηγείται με 2 (15-17).

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Ντέλβα να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες στην επίθεση και το Ελληνικό να πετυχαίνει το 1ο του τρίποντο μετά από επτά αποτυχημένες προσπάθειες και να μπαίνει ξανά μπροστά στο σκορ με (17-20). Από κει και μετά το νεκρό διάστημα των παικτριών της Σαμαντούρα έδωσε το δικαίωμα στο Ελληνικό, να προσπεράσει με 6 (18-24) και με τη Γέμελος να είναι η μόνη αντίσταση σε άμυνα και επίθεση.

Η συνέχεια ανήκε στο Ελληνικό και τη Νένα Νικολαΐδου,  που αύξησε την διαφορά στο +10 (21-31). Η Σαμαντούρα βλέποντας τη διαφορά να ανεβαίνει, άλλαξε το σύστημα στην άμυνα και η Ντέλβα με 6 προσωπικούς πόντους μείωσε σε (27-31) για να ακολουθήσει ένα τρίποντο της Κοσμά με 20΄΄ για τη λήξη του ημιχρόνου, κάνοντας το (30-31). Στην επαναφορά το Ελληνικό έκανε λάθος και στην τελευταία επίθεση ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το σερί του, αφού η Γέμελος τον έβαλε μπροστά στο σκορ με (32-31).

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με λάθος της Ντέλβα στην επίθεση και το Ελληνικό προσπέρασε με καλάθι της Τζόνσον (32-33). Το ματς πάντως είχε πολύ σκληρά μαρκαρίσματα, με το Ελληνικό να μπλοκάρει στην επίθεση και τον Παναθηναικό να ανεβάζει στροφές με κύριες εκφράστριες τις Γέμελος και Καλέτζου που ανέβασαν τη διαφορά στο +12 (49-37), με το Ελληνικό να ανακάμπτει και να μειώνει στο τέλος σε (48-41), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το 3ο δεκάλεπτο.

Το 4ο και κρίσιμο δεκάλεπτο, βρήκε τον Παναθηναικό να προηγείται με 6 πόντους (50-44) με το Ελληνικό να μειώσει στους -4 (50-46) με καλάθι της Χαλιβέρα με 5’40 για τη λήξη. Η συνέχεια είχε βολές για τις δύο ομάδες, αφού ήταν φορτωμένες με ομαδικά φάουλ με την Χριστινάκη να ευστοχεί και να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (52-47) με 3΄30΄΄ για τη λήξη. Μια Χριστινάκη πάντως να παίζει καταπληκτικές άμυνες και να βάζει δύσκολα στις παίκτριες του Ελληνικού. Η Τζόνσον πήρε τα πάνω της, αφού μείωσε στο -1 για το (52-51) με την Κωστάκη στη συνέχεια, να είναι άστοχη σε δύο βολές 1΄24΄΄ για τη λήξη.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι ομάδες πήγαν στις βολές και πρώτα η Τζόνσον για το Ελληνικό ισοφάρισε σε (52-52) με 1/2 και τη Ντέλβα να βάζει ξανά τον Παναθηναϊκό μπροστά με 1 πόντο, αφού κι αυτή έβαλε ½ για το (53-52), με 30΄΄ να απομένουν. Το ελληνικό πήγε σε καθαρή επίθεση και κατάφερε να φτάσει στο καλάθι και φάουλ με τη Τζόνσον να έχει δικαίωμα και μιας βολής, η οποία ήταν εύστοχη για το (53-54) με 20’’ για τη λήξη.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει με τη Ντέλβα σε (55-55), όμως ήρθε η Ανθή Μπαλτά που σε νεκρό χρόνο, ευστόχησε σε σουτ 2 πόντων, δίνοντας το Κύπελλο στο Ελληνικό με (55-57).

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 32-31, 48-41, 55-57

Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 4, Γέμελος 20(1/2β., 8/12διπ., 1/5τρ.), Χριστινάκη 7, Μαγκλάρα 2, Κοσμά 3(1), Σλούκα, Κωστάκη 2, Χρονοπούλου, Καβασίλα 2, Ντέλβα 15(7/12β., 4/13διπ., 9ριμπ.).

Ελληνικό (Καπογιάννη): Γκοτζή 5, Σταμάτη 5(1), Σπυριδοπούλου, Ρουμπελάκη, Παντέλη 2, Μπαλτά 2, Νικολαϊδου 10(0/2β., 5/8διπ.), Χαλιβέρα 12(6/7β., 3/5διπ., 0/7τρ.), Τζόνσον 19(7/14β., 6/11διπ., 10ριμπ.), Μπόνη 2.