Βόλεϊ

Δεν τα κατάφερε…

Την ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την Κηφισιά στο Ζηρίνειο με 3-0 σετ στην αυλαία της 20ης αγωνιστικής της volleyleague ΟΠΑΠ.

Οι «πράσινοι» είχαν πολλά προβλήματα στην υποδοχή, δεχόμενοι πολλούς άσους από την Κηφισιά, ενώ είχαν και πολλά άστοχα σέρβις οι ίδιοι.  Πλέον όλοι στην ομάδα στρέφουν τα βλέμματα τους στον Ολυμπιακό τον οποίον υποδέχονται το επόμενο Σάββατο στο κλειστό της Κυψέλης.

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, έχοντας μεγάλη νευρικότητα και χάνοντας πολλά σερβίς. Σιγά σιγά οι «πράσινοι» βρήκαν ρυθμό και με Γκαλιτς και Μπέλλο πήραν πόντους στην επίθεση, ωστόσο τα προβλήματα στην υποδοχή δεν έδωσαν την ευκαιρία στο «τριφύλλι» να ανοίξει διαφορά στο σκορ.

Παναθηναϊκός: Που θα δείτε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό
Παναθηναϊκός: Που θα δείτε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό 1.139 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Οι δυο ομάδες έφτασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ αουτ με το σκορ να είναι στο 8-7. Στη συνέχεια  οι γηπεδούχοι με εξαιρετικό σερβίς κυρίως απόν τον Νικολάκη, πήραν μια διαφορά με ένα σερί 4-0 (15-11). Οι «πράσινοι»  με Μπέλλο και Καριπίδη μείωσε τη διαφορά στους δυο 15-13, ωστόσο η κακή υποδοχή του στα σέρβις έδωσε την ευκαιρία στην Κηφισιά να ξεφύγει με 4 (17-13).

Οι «πράσινοι» με Γκάλιτς και Αμορόσο μάζεψαν ξανά τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 18-18. Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι και το 22-22, όπου αρχικά με λάθος του «τριφυλλιού» και άσο του Νικολάκη οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 24-22, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 24-23 από λάθος των γηπεδούχων, αλλά ο πρώην «πράσινος» Πρωτοψάλτης με πλασέ έδωσε το σετ στην ομάδα των βορείων προαστίων με 25-23.

Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά μπήκε δυνατά πίεσε στο σέρβις και κατάφερε να οδηγεί το σετ με διαφορά 2-3 πόντων συνεχώς. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα με τα καλά σέρβις δυσκολεύοντας τον Παναθηναϊκό στην υποδοχή, το «τριφύλλι» κατάφερε να μειώσει στους 3 (14-11 και 15-12) αλλά και πάλι πλήρωσε την κακή του άμυνα σε μπλοκ και υποδοχή με αποτέλεσμα να βρεθεί ξανά πίσω με 4 16-12.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και πάλι μειώνοντας σε 16-13. Το παιχνίδι κυλούσε με την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη να βρίσκεται συνεχώς πίσω με 3 (17-14, 18-15), μη μπορώντας να μειώσει περισσότερο. Γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Κηφισιά και με ένα σερί 4-0 πήγε στο 23-16, κλειδώνοντας επί της ουσίας το σετ το οποίο έληξε με 25-17.

Η ψυχολογία ήταν με το μέρος των γηπεδούχων όπως ήταν φυσικό, με αποτέλεσμα στο τρίτο σετ να μπουν δυνατά και να προηγηθούν αρχικά με 2-0 και στη συνέχεια με 7-5 και 8-6, ως το πρώτο τεχνικό τάιμ αόυτ.

Οι «πράσινοι» έχοντας μεγάλο πρόβλημα στην υποδοχή των σέρβις των γηπεδούχων, βρέθηκαν να κυνηγούν και στο τρίτο σετ την Κηφισιά, η οποία άνοιξε τη διαφορά στους 5 (11-6).  Πρωτοψάλτης και Νικολάκης δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην άμυνα του τριφυλλιού.

Ο Παναθηναϊκός τρέχοντας πένα σερί 3-0 μείωσαν σε 11-9, αλλά και πάλι η Κηφισιά έβρισκε λύσεις να είναι μπροστά (14-10), με το πολύ καλό της μπλοκ και το σερβίς. Το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με την Κηφισιά να είναι συνεχώς μπροστά στο σκορ (16-12).

Μπέλλος και Γκάλιτς μείωσαν τη διαφορά στους 2 (16-14), αλλά με μπλοκ άουτ του Κροάτη ακραίου του Παναθηναϊκού, η Κηφισιά προηγήθηκε με 3 (17-14). Στη συνέχεια το «τριφύλλι» προσπάθησε να κάνει την ανατροπή μειώνοντας σε 20-19, ωστόσο το 20-20 έγινε 21-19 από έναν αμφισβητούμενο πόντο ο οποίος δόθηκε στην γηπεδούχο ομάδα.

Αυτή η απόφαση ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τον πάγκο του Παναθηναϊκού, διότι ο διαιτητής Φραγκάκης ενώ στο χτύπημα του παίκτη της Κηφισιάς η μπάλα βγήκε καθαρά άουτ, εκείνος έδωσε μπλοκ άουτ.

Με τον κόσμο να σπρώχνει την ομάδα ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Καριπίδη σε 21-21 δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στο τρίτο σετ. Με τον Καριπίδη να το χει πάρει προσωπικά το «τριφύλλι» πέρασε μπροστά με 21-22, δείχνοντας αποφασισμένο να μειώσει και να μειώνει μέσα στο ματς.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 22-22 με το ματς να έχει γίνει θρίλερ. Ο Πρωτοψάλτης σε πρώτο χρόνο έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Κηφισιά με 23-22. Το 24-22 ήρθε για να επιβεβαιώσει την νίκη των γηπεδούχων με 25-22 και 3-0 συνολικά.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού οι αποδοκιμασίες του κόσμου και των ανθρώπων του “τριφυλλιού” ήταν έντονες προς την γραμματεία και τους διαιτητές για μερικές αμφισβητούμενες φάσεις, οι οποίες σφυρίχτηκαν κατά του Παναθηναϊκού.

Τα σετ: 25-23, 25-17, 25-23.

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 8 (2/2 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 6 (4/4 επ, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 13 (12/16 επ, 1 άσσος, 64% υπ – 55% άριστες), Κούνας 7 (5/8 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ – 43% άριστες), Παπαγγελόπουλος 6 (4/7 επ, 2 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 14 (13/28 επ, 1 άσσος) / Ταμπουρατζής (λ, 58% υπ – 33% άριστες), Ντε Σόουζα, Μουρούτης 1 (1 μπλοκ), Ρούσσης, Κάπελλας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 14 (12/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 26% υπ – 21% άριστες), Στιβαχτής, Αμορόσο 3 (3/7 επ), Μουρ 1 (1/3 επ), Μπέλος 14 (11/18 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καρυπίδης 13 (11/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ – 33% άριστες) / Κουρούπης (λ, 64% υπ – 36% άριστες), Λιόντας, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης