Καθάρισε εύκολα…και τώρα Μάλαγα

Με το μυαλό στον τελικό της Πέμπτης κόντρα στη Μάλαγα, ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τον Κολοσσό, στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων με 102-69.

Ένα δεκάλεπτο χρειάστηκε να παίξει ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Κολοσσό. Ύστερα από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, που έδωσε την ευκαιρία στους «θαλασσί» να είναι σε απόσταση αναπνοής, ανέβασε ταχύτητα στην 3η περίοδο και με ένα εκπληκτικό Κάρι, πέτυχε μια άνετη νίκη 102-69 και πλέον πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία, στο ματς- φωτιά της Πέμπτης, κόντρα στη Μάλαγα.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Λάσμε με 18π., ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Διαμαντίδης με 11 πόντους αντίστοιχα.

Με τους Διαμαντίδη, Φώτση, Ούκιτς, Λάσμε και Ματσιούλις ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Κολοσσό, με τους «πράσινους» να μπαίνουν δυνατά και  να προηγούνται νωρίς  (10-4 στο 3’), με τον Στεφάν Λάσμε να είναι κεφάτος και να κυριαρχεί απόλυτα στο παιχνίδι.

Ο Αφρικανός άσος έφτασε πολύ γρήγορα στους 10 πόντους και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στους 10 (18-8), μέσα σ’ έαν δίλεπτο. Παρόλα αυτά οι Ροδίτες αντέδρασαν και στο 7’ μείωσαν στους 6 (22-16), με τον Παπαντωνίου . Από κει μετά ο Αλβέρτης έκανε αλλαγές για να ξεκουράσει τους  παίκτες του  με το Μαυροκεφαλίδη να περνάει στο παρκέ στη θέση του Γκαμπονέζου.

Όμως οι «θαλασσί» βρήκαν κενά στην άμυνα του Τριφυλλιού, με το σκορ  στο 1ο δεκάλεπτο να είναι 28-24.

Η μείωση του σκορ πείσμωσε για τα καλά τους παίκτες του Παναθηναϊκού και με ένα γρήγορο 7-0 έκαναν το 35-24 στο 12’, βελτιώνοντας αισθητά την αμυντική τους λειτουργία, με τον Κολοσσό να προσπαθεί να παίξει το παιχνίδι του. Έτσι δύο λεπτά αργότερα, πίεσαν στην επίθεση και με τον Πάντιτς να κάνει ζημία, μείωσε στους 6 (39-33).

Οι «πράσινοι» είχαν κάποια προβλήματα και επέτρεπαν στους αντιπάλους τους να είναι κοντά στο σκορ. Ο Διαμαντίδης με τρίποντο έκανε το 44-37 στο 15’, αλλά λίγο αργότερα, με τη βοήθεια των βολών, οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν το σκορ (46-39), δείχνοντας πως δεν ήρθαν στην Αθήνα να παίξουν το παιχνίδι τους, έχοντας πολύ καλά ποσοστά από τη γραμμή των 6,75.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Ροδίτες να κάνουν τη ζωή δύσκολη στον Παναθηναϊκό με το 49-45 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, έχοντας πολύ καλά ποσοστά και στα δίποντα και στα τρίποντα.

Με το ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός ξύπνησε και μέσα σε 3 λεπτά η εικόνα άλλαξε αισθητά για το “τριφύλλι”. Με ένα επιμέρους σκορ 13-2, το σκορ ανέβηκε για πρώτη φορά στους (62-47) και όλα πήραν το δρόμο τους.

Όμως ο Κολοσσός, μετά από το σοκ, αντέδρασε άμεσα και με τον μόνιμο κίνδυνο Πάντιτς, κατέβασε τη διαφορά στους 10 (64-54), αλλά το Τριφύλλι δεν έπεσε στην παγίδα και  ο Κάρι με δίποντο διαμόρφωσε το +16 (70-54) στο 28’ και φάνηκε ότι το παιχνίδι είχε κριθεί.

Έτσι ο Αμερικανός, ο οποίος έκανε ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο, έκανε ο 74-56, το οποίο ήταν και το σκορ της γ’ περιόδου, καθώς με δικούς του 8 συνεχόμενους πόντους, ήταν ο πρωταγωνιστής για τους Κυπελλούχους Ελλάδος.

Πιο απαλλαγμένος ο Παναθηναϊκός, μπήκε στην τελευταία περίοδο για να κάνει το παιχνίδι του, καθώς βελτίωσε την άμυνα και την επίθεση και ο Αλβέρτης έδωσε την ευκαιρία σε παίκτες που δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής. Στο 34′ το σκορ ήταν 83-65 και ο στόχος των «πρασίνων» ήταν στο αν θα φτάσουν στους 100 πόντους.

Μάλιστα ο Μπράμος με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 23 (88-65) στο 36′ και οι γηπεδούχοι είχαν στήσει το δικό τους πάρτι. Ο Γιάνκοβιτς με προσωπικά του καλάθια ανέβασε το σκορ ακόμα και στους 30 (97-67) και ο Μπράμος διαμόρφωσε το 102-69, που ήταν και το τελικό σκορ και πάει με την καλύτερη δυνατή εμφάνιση για τον αγώνα με την Πέμπτη.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 49-45, 74-56, 102-69

Παναθηναϊκός (Φραγκίσκος Αλβέρτης): Λάσμε 18 (7 ριμπ., 5 ασίστ), Κάρι 14, Διαμαντίδης 11, Γκιστ 10, Γιάνκοβιτς 8, Ράιτ 8, Ούκιτς 8, Μαυροκεφαλίδης 8, Μπράμος 7, Παππάς 4, Ματσιούλις 4, Φώτσης 2.

Κολοσσός (Θ. Κουταλιανός): Πάντιτς 18, Κακαρούδης 18, Σμιθ 10, Παπαντωνίου 8 (10 ασίστ), Τσαρ 6, Γεωργαλής 5, Στεφανίδης 2, Τσάμης 2.