Η τύχη του γύρισε τη πλάτη

Σε ένα ματς θρίλερ, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Πρωτέα στη Βούλα με 54-52 αφήνοντας τον θρόνο του πρωταθλητή κενό.

Οι «πράσινες» είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, ωστόσο στην τελευταία περίοδο, το ματς έγινε ντέρμπι με το τέλος να είναι στη κυριολεξία «Χιτσκοκικό».

Η ομάδα της Σαμαντούρα για ένα καλάθι δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό, όπου Πρωτέας Βούλας και Ελληνικό θα μονομαχήσουν για τον τίτλο του πρωταθλητή.

Παναθηναϊκός: Κυριάρχησε και πήρε προβάδισμα πρόκρισης!
Παναθηναϊκός: Κυριάρχησε και πήρε προβάδισμα πρόκρισης! 1.017 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Η γηπεδούχος ομάδα ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι παίρνοντας το προβάδισμα αρχικά με 5-3, ωστόσο προς το τέλος της πρώτης περιόδου, το «τριφύλλι» ισορρόπησε το ματς, κλείνοντας μάλιστα το πρώτο δεκάλεπτο με 12-13 υπέρ του.

Με φόρα μπήκε στην δεύτερη περίοδο η ομάδα της Γιασεμής Σαμαντούρα. Οι «πράσινες» ανέβασαν την διαφορά στους οκτώ (14-22), ωστόσο ο Πρωτέας κατάφερε να την ψαλιδίσει στα μέσα του δεκαλέπτου. Τελικά ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +5 (24-29).

Οι πρωταθλήτριες συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και στις αρχές της τρίτης περιόδου (27-31 στο 22’΄), ωστόσο ο Πρωτέας δεν τα παράτησε ροκανίζοντας και άλλο τη διαφορά (31-33). Το ματς έγινε ντέρμπι, οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με τους δυο αντιπάλους να είναι ισόπαλοι (41-41).

Η τελευταία περίοδος δεν ξεκίνησε ιδανικά για τις «πράσινες» οι οποίες στα πρώτα τρία λεπτά βρέθηκαν να κυνηγούν τον Πρωτέα στο σκορ (46-41, 48-44). Η καρδιά του πρωταθλητή μίλησε όμως, με τον Παναθηναϊκό, τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος του παιχνιδιού, να το φέρνει και πάλι στα ίσια (48-48).

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στα τελευταία λεπτά, με τις ομάδες να συμβαδίζουν συνέχεια στο σκορ (50-50, 38΄). Η Λύμουρα με τρίποντο έκανε το 53-50, ωστόσο η Ντέλβα με δυο εύστοχες βολές μείωσε σε 53-52. Η Τούλα Καλέντζου αστόχησε σε τρίποντο και η Σωτηρίου με μία βολή διαμόρφωσε το τελικό 54-52.

Ο Παναθηναϊκός δεν θα μπορέσει να υπερασπιστεί φέτος τον τίτλο του, αφού δεν τα κατάφερε στις λεπτομέρειες να πάρει τη νίκη, στρέφοντας πλέον το βλέμμα του στην επόμενη σεζόν, όταν και θα ξαναπροσπαθήσει να πάρει τα σκήπτρα.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 24-29, 41-41, 54-52

Πρωτέας Βούλας (Δάγλας, Τασιόπουλος): Δασκαλοπούλου 2(1/2 διπ., 0/1τρ., 4 ριμπ.), Λύμουρα 9(3/11 διπ., 1/3 τρ., 1 ριμπ., 5 ασίστ,  1κλεψ., 7 λαθ.), Μαγαλιού 10(2/2 βολ., 1/1 διπ., 2/5 τριπ., 5 ριμπ.), Μπαρμπερίδου 3(0/1διπ., 1/2τρ., 3 ριμπ., 1 κλεψ.),  Παυλοπούλου, Σωτηρίου 9 (3/8 διπ., 0/4 τριπ., 3/4 βολ., 10 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ.), Φρίμαν 14 ( 2/8 διπ., 2/2 τρ.,  4/4 βολ., 6 ριμπ., 1 κλεψ.), Βλάχου 5 (2/4 διπ., 1/1βολ., 5 ριμπ., 1 ασίστ, 3 λαθ. ), Τετενέ  2(1/2 διπ, 2 ριμπ.)

Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα, Παπαδόπουλος): Καλέντζου 3(1/4 τρ., 3 ασίστ 1 κλέψ.), Χριστινάκη 9(2/7 διπ., 5/7 βολ., 5 ριμπ., 3 κλεψ.), Μαγκλάρα, Κοσμά 6(2/4 τριπ., 5 ριμπ., 1 ασίστ, 1 κλεψ.) Σλούκα, Κωστάκη 8 (3/10 διπ., 2/2 βολ., 2 ριμπ., 6 ασίστ, 1κλεψ., 4 λαθ. ), Καβάσιλα, Χρονοπούλου 2, Ντέλβα 24(9/14 διπ., 6/6 βολ., 16 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ., 5 λαθ. )