Μπάσκετ

Έκανε το πρώτο βήμα…

Οι πράσινοι έφτασαν σε μια εύκολη νίκη με 88-61 απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας με τον Διαμαντάκο να πραγματοποιεί μία πολύ καλή εμφάνιση.

Έκανε το πρώτο βήμα...

Ο αγώνας:

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι πράσινοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση. Πήραν προβάδισμα με 9-0 με τον Γκιστ να έχει πετύχει 4 πόντους ήδη. Στη συνέχεια ο Απόλλων Πάτρας μείωσε σε (14-8) όμως οι πράσινοι με επιθετικό κρεσέντο έφτασαν την διαφορά στο (24-11). Το δεκάλεπτο τελείωσε με τους πράσινους να έχουν προβάδισμα 17 πόντους (32-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα από την Πάτρα  με ένα σερί 7-0 μείωσε το σκορ (32-22). Αυτό οι πράσινοι δεν το άφησαν να περάσει έτσι και με μπροστάρη τον Μαυροκεφαλίδη και Μπράμο έστειλε το σκορ στο (41-24). Τελικά το πρώτο ημίχρονο τελίωσε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με  15 πόντους (43-28).

Με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Διαμαντίδη ο οποίος πέτυχε 6 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά εκτοξεύτηκε στο (56-31) με τον Παναθηναϊκό να φαίνεται να κλειδώνει το παιχνίδι. Στη συνέχεια και με κύριους εκφραστές τους Διαμαντάκο και Γιάνκοβιτς η διαφορά μεγάλωσε και άλλο και ο Παναθηναϊκός έφτασε στο σημείο να προηγείται με (74-35). Οι πράσινοι σ’ αυτή την περίοδο πέτυχαν 31 πόντους και δέχτηκαν μόλις 7.

Ισπανικά ΜΜΕ: «Στον Παναθηναϊκό ο Χεζόνια!»
Ισπανικά ΜΜΕ: «Στον Παναθηναϊκό ο Χεζόνια!» 40.816 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν κατά κύριο λόγο διαδικαστικό. Ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε στο τελευταίο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει σε πιο χαμηλά επίπεδα. Το παιχνίδι τελείωσε με (88-61) με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει το παιχνίδι και την ομάδα της Πάτρας εμπειρίες.

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 43-28, 74-35, 88-61

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλβέρτης): Μπράμος 7 (1), Κάρι 9 (3), Ούκιτς 8 (2), Λάσμε 8, Μαυροκεφαλίδης 9, Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 6, Παππάς 3 (1), Γιάνκοβιτς 10 (1), Διαμαντάκος 9, Ματσιούλις 8, Ράιτ 4.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Ρος 3, Ντάνιελ 14, Ουίλσον 9 (1τρ., 12ρ.), Λιανός 16 (3), Οικονομόπουλος, Πέτροβιτς 3 (1), Μολφέτας, Νιφόρας 4 (1), Μιλουτίνοβιτς 3, Χοτ 9 (1).