Νίκη με ζόρια…

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε απέναντι στον ΠΑΟΚ, τον κυνηγούσε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά πήρε τη νίκη με 89-83 και έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Α1 μπάσκετ.

Νίκη με ζόρια...

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν μια ομάδα μόνος και με 32 πόντους και 10 ριμπάουντ, έδωσε νίκη-ανάσα στο “τριφύλλι”, που δυσκολεύτηκε στην πρεμιέρα των ημιτελικών απέναντι στον αξιόμαχο ΠΑΟΚ. Επόμενο ματς των δύο ομάδων, την προσεχή Πέμπτη (15/5).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στην αρχή της αναμέτρησης οι πράσινοι ήταν νωχελικοί. Ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Τσαϊρέλη, ο οποίος στα πρώτα 4 λεπτά πέτυχε 10 πόντους, πήρε προβάδισμα με (6-12). Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι άστοχος, από την γραμμή των τριών πόντων κυρίως,  με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί στους 10 πόντους υπέρ του ΠΑΟΚ(9-19). Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι εύστοχος και με τρίποντο του Κασελάκη διατήρησε την διαφορά στο +10 (16-26) πάρα τους 4 συνεχόμενους πόντους του Μαυροκεφαλίδη. Έτσι λοιπόν  ο “Δικέφαλος του βορρά”, που ήταν εντυπωσιακά εύστοχος, ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο προηγούμενος με (21-31).

Ισπανικά ΜΜΕ: «Στον Παναθηναϊκό ο Χεζόνια!»
Ισπανικά ΜΜΕ: «Στον Παναθηναϊκό ο Χεζόνια!» 54.735 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πράσινοι μπήκαν πιο δυνατά. Είχαν περισσότερη διάθεση και με πρωταγωνιστή και πάλι τον Μαυροκεφαλίδη μείωσε σε (31-35), ο οποίος 6 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου είχε πετύχει 13 πόντους. Στη συνέχεια βέβαια ο ΠΑΟΚ με 3 βολές έστειλε την διαφορά και πάλι στο +9 (31-40). Η άμυνα του Παναθηναϊκού συνέχισε να είναι τραγική και η διαφορά παρέμενε στο +9 2′ πριν το τέλος του ημιχρόνου(35-44). Με εντυπωσιακό κρεσέντο των Μαυροκεφαλίδη (ήδη 19 πόντους) και Διαμαντίδη (11 πόντους) μείωσε τη διαφορά στο -4 (42-46). Τελικά με εντυπωσιακή ενέργεια του αρχηγού των πρασίνων το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να χάνει με (45-49).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε καλό ρυθμό. Οι πράσινοι με επιμέρους σκορ 12-4 πήραν προβάδισμα, για πρώτη φορά μετά το πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο, με (57-53). Με τον Γκιστ να φτάνει τους 10 πόντους οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με (59-55). Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ και τον ΠΑΟΚ να προηγείται και πάλι στο σκορ με καλάθι του Μπόγρη, 3′ πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με (61-62). Το δεκάλεπτο τελείωσε με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με (65-66) και τον Μαυροκεφαλίδη να έχει πετύχει 24 πόντους.

Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ. Οι πράσινοι τρία λεπτά πριν το φινάλε πήραν προβάδισμα με (79-76). Στην επόμενη επίθεση ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε (79-79). Στα τελευταία δύο λεπτά του παιχνιδιού οι πράσινοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα (ενάμισι λεπτό πριν το τέλος προηγούταν με 85-81). Στο τελευταία 30” του αγώνα και  με 2 πόντους έφτασε τους 30 και έστειλε την διαφορά στο +4 (87-83).Τελικά οι πράσινοι πήραν τη νίκη με 89-83 με τον Μαυροκεφαλίδη να πετυχαίνει 32 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-31, 45-49, 65-66, 89-83.

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι, Φώτσης 7(1), Ούκιτς 7(1), Λάσμε 6, Μαυροκεφαλίδης 32, Διαμαντίδης 17(2), Γκιστ 10(2), Παππάς, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 8(2), Ράιτ.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 13, Κούπερ 15(1), Χαραλαμπίδης 14(1), Τσόχλας 2, Βουτσίτσεβιτς, Τσιρέλης 14(2), Δέδας, Μαργαρίτης 3, Καλλές, Μπόγρης 16, Κασελάκης 6(2), Λιάπης.