Βόλεϊ

Πρώτες και αήττητες

Ο Παναθηναϊκός έδειξε και σήμερα ποιος είναι το αφεντικό στην Α1 γυναικών του βόλεϊ, επικρατώντας της ΑΕΚ με 3-0 (25-16, 25-23,25-23), στην κατάμεστη Κυψέλη. Βραβεύτηκε ο Αχιλλέας Μακρόπουλος από τη διοίκηση του Ερασιτέχνη.

Ο Παναθηναϊκός έχοντας ως όπλο την εξαιρετική του άμυνα, αλλά και τον κόσμο που μετέτρεψε το κλειστό της Κυψέλης σε “κολαστήριο”, πήρε άλλο ένα καθαρό τρίποντο, βλέποντας πλέον από… ψηλά, ΑΕΚ και Ολυμπιακό.

Εξαιρετικό ξεκίνημα έκανε το «τριφύλλι», με καλή υποδοχή και επιθετικό σερβίς, έφτασε γρήγορα στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, με 8-5. Η ομάδα του Γιώργου Ρούσση «έβγαζε» εξαιρετικές άμυνες και κέρδιζε πόντους, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 4, 11-7.

Κράτα γερά ψυχάρα Πέννυ: Η Ρόγκα ανακοίνωσε τη μάχη της με τον καρκίνο
Κράτα γερά ψυχάρα Πέννυ: Η Ρόγκα ανακοίνωσε τη μάχη της με τον καρκίνο 285 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Με την Καββαδία και την Βίλκου σε καλή μέρα, οι «πράσινες» ανέβασαν τη διαφορά και άλλο, 16-9, έχοντας εξαιρετικές τοποθετήσεις στην άμυνα και επίθεση… «ξυράφι», αναγκάζοντας τον Ρουμελιώτη να έχει ζητήσει δύο φορές τάιμ άουτ.

Οι «πράσινες» χαλάρωσαν προς στιγμήν δίνοντας την ευκαιρία στην ΑΕΚ να μειώσει σε 16-12, με τις «πράσινες» με δύο συνεχόμενους πόντους να ξαναπαίρνουν προβάδισμα με 18-12 σε ένα κρίσιμο σημείο του σετ.

Νευρικότητα κυριάρχησε στα επόμενα λεπτά, με πολλά λάθη εκατέρωθεν, ωστόσο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα στο σκορ (19-13). Με άσο της Ιβάνοβα η ΑΕΚ μείωσε σε 20-16, ωστόσο μετά έστειλε άουτ τη μπάλα για το 21-16.

Η Τσίμα σε τρομερή μέρα φόρτωνε πόντους την άμυνα της ΑΕΚ, ενώ η Πατσέκο με άσο διαμόρφωσε το 24-16 και η ίδια με νέο «καρφί», έκανε το 1-0 (25-16). Η ομάδα του Γιώργου Ρούσση πήρε εύκολα το πρώτο σετ, δείχνοντας από νωρίς τις… προθέσεις της.

Στο 2ο σετ η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο οι «πράσινες» δεν την άφηναν να ξεφύγει, έχοντας σωστές τοποθετήσεις στην άμυνα, ανάγκαζαν τις παίκτριες του Ρουμελιώτη να κάνουν λάθη. Η ομάδα του Γιώργου Ρούσση έφτασε καιν πάλι προηγούμενη στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6).

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη όμως αφού η ΑΕΚ πίεσε και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 10-12, αναγκάζοντας τον Γιώργο Ρούσση να πάρει τάιμ άουτ. Η ομάδα του Ρουμελιώτη έσφιξε την άμυνα της και πήρε πόντους φτάνοντας στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μπρστά στο σκορ με 14-16.

Η ΑΕΚ βγάζοντας κάποιες εξαιρετικές άμυνες έβρισκε τον τρόπο σε αυτό τον 2ο σετ να κρατάει τον Παναθηναϊκό πίσω, ωστόσο τα «φίνα κορίτσια» το πάλευαν και ισοφάρισαν από 18-21, σε 21-21, βάζοντας «φωτιά» στο κλειστό της Κυψέλης.

Οι παίκτριες του Ρούσση έκαναν την ανατροπή τελικά με φοβερές φάσεις αυτοθυσίας στην άμυνα, πήραν το σετ με 25-23, με τις Γκούζου, Καββαδία και Τσίμα να το παίρνουν… πάνω τους.

Στο 3ο σετ, ο Παναθηναϊκός έχοντας την ψυχολογία στα ύψη μπήκε με κέφι, κάνοντας μρ την Χρήστου, γρήγορα το 3-1. Η ΑΕΚ απάντησε άμεσα, ισοφαρίζοντας αρχικά σε 4-4 και περνώντας μπροστά με 6-9 στη συνέχεια.

Οι «πράσινες» δεν άφηναν ωστόσο την ΑΕΚ να ξεφύγει και ισοφάρισαν σε 11-1 με τη Βίλκου, αλλά η ΑΕΚ ξαναπήρε προβάδισμα με 11-12 αμέσως. Το ματς και σε αυτό το σετ, ήταν ντέρμπι, με την ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα 13-15, στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

Ο Παναθηναϊκός με την Καββαδία θα περάσει μπροστά με 16-15 (από το 13-15), ωστόσο η ΑΕΚ με νέο σερί, θα ξαναπεράσει μπροστά με 16-18, με τον Ρούσση να καλεί τάιμ άουτ.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα (16-18, 18-20), αλλά οι «πράσινες» με δύο συνεχόμενους πόντους, ισοφάρισαν σε 20-20. Μετά από άστοχη επίθεση της ΑΕΚ, ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 21-20 και μετά με μπλοκ άουτ που κέρδισε η Βίλκου, προηγήθηκε με 22-20. Οι «πράσινες» αν και η ΑΕΚ μείωσε κατάφεραν και πήραν τη νίκη με 25-23, μένοντας στην κορυφή αήττητες!

Τα σετ: 25-16, 25-23, 25-23.

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 10 (7/15 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 14 (9/13 επ., 5 μπλοκ), Μερτέκη 4 (4/9 επ., 40% υπ. – 30% άριστες), Βίλκου 12 (12/22 επ.), Τσίμα 10 (10/26 επ., 50% υπ. – 14% άριστες), Πατσέκο 4 (2/6 επ., 2 άσοι), Ρόγκα –λ (67% υπ. – 44% άριστες) / Χρήστου 4 (4/12 επ., 62% υπ. – 38% άριστες), Τσατσούρι.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 2 (1/4 επ., 1 άσο), Κουνάδη, Ιβάνοβα 9 (7/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Γιακουμή 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Κατσαντώνη 10 (8/32 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 5 (2/17 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 24% άριστες), Κακουράτου –λ (64% υπ. – 45% άριστες) / Λαγουδάκη 7 (5/14 επ., 2 άσοι, 45% υπ. – 09% άριστες).