Οδοστρωτήρας στην Πολωνία!

Με κορυφαίο το Λουκά Μαυροκεφαλίδη που σημείωσε 21 πόντους, ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτη εκτός έδρας νίκη, καθώς επικράτησε της Τουρόβ με 79-69. Εξαιρετικοί για το τριφύλλι οι Γκιστ και Παππάς με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Χωρίς τον Αντώνη Φώτση αλλά με εξαιρετικό το Λουκά Μαυροκεφαλίδη που σημέιωσε ρεκόρ καριέρας, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Τουρόβ με 79-69 και πήρε την πρώτη εκτός έδρας νίκη στη φετινή ευρωλίγκα.

Άξιοι συμπαραστάτες της άνετης επικράτησης, ήταν οι Τζέιμς Γκιστ και Νίκος Παππάς.

Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς κόντρα στους πρωταθλητές Πολωνίας ξεκίνησε το ματς, με τους Διαμαντίδη, Σλότερ, Γιάνκοβιτς, Γκιστ και Μπατίστα.

Νευρικά και άστοχα ξεκίνησαν το ματς οι «πράσινοι» σε αντίθεση με τους Πολωνούς που έβρισκαν στόχο, παίρνοντας εξ’ αρχής το προβάδισμα.

Οι «πράσινοι» με καλές άμυνες κατάφεραν να περιορίσουν το πεδίο βολής των Πολωνών και του Κόλινς που στο πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ, τα έβαζε από παντού και έκλεισαν το 5ο λέπτο στο -3 (13-10).

Παράλληλα οι παίκτες του Ιβάνοβιτς οδηγήθηκαν σχετικά γρήγορα στις βολές, καθώς η Τουρόβ συμπλήρωσε τα πέντε ομαδικά.

Με τον Παππά στο παρκέ, το «τριφύλλι» προσπάθησε να «τρυπήσει» την Πολωνική άμυνα και τα κατάφερε, βάζοντας το μπροστά στο σκορ με καλάθι και φάουλ στο 8’ για το (13-16). Στο σημείο εκείνο, ο Παναθηναϊκός έτρεξε και μικρό σερί (10-0) για το (13-23), ενώ ο Γκιστ ανέβασε το σκορ στο 9’ για το (16-24).

Σκορ οι Πολωνοί έβρισκαν μόνο από τα 6,75 και το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με μια βολή του Διαμαντίδη και ένα τρίποντο του Ράιτ για τους Πολωνούς, για το (22-25).

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δύο βολές του Κρις Ράιτ για την Τουρόβ για το (24-25), ενώ ακολούθησε ο Γκιστ με δίποντο για το (24-27).

Ο Μαυροκεφαλίδης που νωρίτερα πήρε τη θέση του Μπατίστα στη θέση «5» για το τριφύλλι, ανέβασε το σκορ στο (24-29), ενώ προσέφερε και πολλές λύσεις στην άμυνα.

Ο Τζέιμς Γκιστ με τρίποντο έβαλε το «τριφύλλι» στο +8 για το (24-32) στο 13’ για να έρθει μια ακόμα καλή άμυνα για τον Παναθηναϊκό στην αμέσως επόμενη φάση.

Οι «πράσινοι» πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά πόντων (+11) με τρίποντο του Παππά για το (24-35).

Οι Πολωνοί μείωσαν αρχικά με καλάθι του Ράιτ, ενώ αργότερα πλησίασαν με τρίποντο του Μολντοβεάνου για το (29-37) στο 16’.

Ο Εστεμπάν Μπατίστα εκμεταλλευόταν τον όγκο του και με πάσες κοντά στο καλάθι, επανέφερε το +10 για τον Παναθηναϊκό για το (29-39) στο 18’, πριν έρθει ακόμα ένα καλάθι του Διαμαντίδη για το (29-41).

Η Τουρόβ βρήκε σκορ με τον Κούλιγκ για το (31-41), πριν ακολουθήσει ο Μπλουμς που με το συνήθη τρόπο του από τα 6,75, επανέφερε τη διψήφια διαφορά για το (31-44).

Το ημίχρονο εν τέλει, έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με (33-44), αφού το μακρινό σου του Σλότερ, δεν βρήκε στόχο.

Οι «πράσινοι» με τον ίδιο προσανατολισμό μπήκαν και στο β’ ημίχρονο, με τον Γιάνκοβιτς να σημειώνει το (33-46), ενώ στην άμυνα έβγαλαν σχεδόν εύκολα δύο φάσεις.

Για την Τουρόβ ο Κούλιγκ βρήκε στόχο από τα 6,75 για το (38-46), αλλά ο εκ των κορυφαίων Γκιστ ανέβασε ξανά το ματς στο +10 για το (38-48) στο 24’.

Οι «πράσινοι» κρατούσαν σταθερά το ρυθμό του ματς και έβγαζαν φάσεις με τον Διαμαντίδη και τον Μπατίστα. Σε μια απ’ αυτές ο Ουρουγουανός σέντερ, σημείωσε το (40-50) στα μισά του 3ου δεκαλέπτου.

Ο Κρις Ράιτ από πλευράς Τουρόβ, έβγαλε μια εντυπωσιακή φάση για το (42-50), αλλά ο θετικός Λουκάς Μαυροκεφαλίδης στο διάστημα που αγωνίστηκε στο α’ ημίχρονο, σκόραρε για το (42-52) στο 27’.

Η συνέχεια είχε από μια εντυπωσιακή στιγμή για τις δύο ομάδες, με τον Γκιστ από πλευράς Παναθηναϊκού και τον Τέιλορ από πλευράς πολωνών για το (45-56) στο 28’.

Ο Μαυροκεφαλίδης ανέλαβε το σκοράρισμα από πλευράς «τριφυλλιού» και με 4 συνεχόμενες βολές έκανε το (47-60).

Το τέλος του 3ου δεκαλέπτου, βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +10 (51-61).

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Τουρόβ να μειώνει για το (53-61), πριν έρθει ο Μπλουμς και με σουτ τριών πόντων πάνω σε άμυνα, επανέφερε το +10 για το (53-64) στο 32’.

Το «τριφύλλι» με γρήγορο (7-0) σερί με τέσσερις πόντους του Μαυροκεφαλίδη και με τρεις του Παππά μετά από καλάθι και φάουλ, ανέβασε το σκορ στο (55-71) στο 34’.

Παράλληλα με την επίθεση, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να βγάζει και καλές άμυνες με την Τουρόβ να σουτάρει άστοχα, ενώ παράλληλα ο Μαυροκεφαλίδης ανέβασε το σερί στο (10-0), αφού με τρίποντο σημείωσε το (55-74) στο 36’.

Ο Τζούλιαν Ράιτ έβαλε και αυτός το λιθαράκι του, αφού στην άμυνα έκοψε εντυπωσιακά τον Κόλινς ενώ και στη επίθεση πρόσφερε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα για το (55-78) στο 37’.

Η διαφορά μετά από δύο στείρα λεπτά έπεσε στους 19 αφού με καλάθι του Κούλιγκ ήρθε το (59-78) στο 38’.

Ο Ράιτ από πλευράς Τουρόβ μείωσε για το (63-78) στο 39’, ενώ ο Κάρολακ με τρίποντο σημείωσε το (69-78). Το τελικό (69-79) ήρθε μετά από μια βολή του Τζούλιαν Ράιτ.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 33-44, 51-61, 69-79

Τουρόβ (Ραΐκοβιτς): Κόλλινς 6, Κούλιγκ 11, Τσιλίνσκι 11(1), Κάρολακ 2, Γιάραμαζ, Γκοσποντάρεκ, Ντίλεβιτζ, Μολντοβεάνου 5, Νίκολιτς 6, Τέιλορ 13, Ράιτ 13, Ζιγκεράνοβιτς 2.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ, Μποχωρίδης 1, Γιάνκοβιτς 6, Παππάς 14(1), Μαυροκεφαλίδης 21(1), Διαμαντίδης 6, Γκιστ 16(3), Μπατίστα 4, Μπλουμς 6(2), Ράιτ 5.

ÐÁÐÐÁÓ   ÔÏÕÑÏÖ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ   (ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2014-2015)
ÓËÏÔÅÑ   ÔÏÕÑÏÖ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ   (ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2014-2015)