Με σφραγίδα Μπέλλου

Με κορυφαίο τον Χρήστο Μπέλλο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ της Κηφισιάς στο κλειστό της Κυψέλης και έκανε άλμα τετράδας. Τα σετ: 20-25, 25-17, 25-16, 25-18.

Με δεκαπέντε λεπτά καθυστέρηση ξεκίνησε η αναμέτρηση στο κλειστό της Κυψέλης ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την Κηφισιά, λόγω του ματς των νεανίδων του Πανελληνίου που τελείωσε καθυστερημένα.

Ο προπονητής του «τριφυλλιού» ξεκίνησε με τους Στιβαχτή, Κουκ, Μπέλλο, Πρωτοψάλτη, Πανταλέων, Χοι και λίμπερο τον Πολυχρονιάδη και απ την αρχή το ματς ήταν ντέρμπι, με την διακύμανση του σκορ να αλλάζει χέρια στο πρώτο σετ.

Ο Παναθηναϊκός για πρώτη φορά ξέφυγε με 8-6 και 9-7, όμως η Κηφισιά που αγωνίστηκε χωρίς τον Γιοβάνοβιτς λόγω ίωσης, ισορρόπησε άμεσα το σετ και αφού ισοφάρισε για το 11-11, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών του «τριφυλλιού» στην υποδοχή και ξέφυγε για πρώτη φορά με δύο 17-19 και αργότερα με 17-21, με το σετ να κλείνει υπέρ της με 20-25.

Στο 2ο σετ οι «πράσινοι» παρουσίασαν ίδια εικόνα μ’ αυτή του πρώτου και πήραν προβάδισμα με 7-5 και 8-6. Για πρώτη φορά ξέφυγαν με 10-8, με τον Μπέλλο να έχει ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του και στη συνέχεια με τον Πανταλέωντα έφτασε στο 16-9, στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Κηφισιά στη συνέχεια αντέδρασε προσωρινά όμως μέχρι εκεί, αφού το «τριφύλλι» γρήγορα -γρήγορα έφτασε στο 20-11, με το σετ να κλείνει στο 25-17.

Στο 3ο σετ, το «τριφύλλι» έδειξε την κυριαρχία του και με την Κηφισιά να μην μπαίνει ποτέ στο τερέν, κατάφερε να ξεφύγει με 6-2 με τους Μπέλλο και Κουκ να κάνουν εξαιρετικό ματς.

Η συνέχεια ανήκε εξ ολοκλήρου στο «τριφύλλι» και με τον Πρωτοψάλτη ανέβασε το σκορ στο 11-5. Ο Μπέλλος συνέχισε σε υψηλό τέμπο και με προσωπικούς πόντου, έφτασε το σκορ στο 13-5, με τον Χόι λίγο αργότερα να κάνει το 15-6. Ο 35χρονος αθλητής το είχε πάρει προσωπικά και συνέχισε να σκοράρει από πλευράς «τριφυλλιού» για το 17-7, με την Κηφισιά να αντιδρά αλλά να μην καταφέρνει να μπει εκ νέου στο σετ, αφού το 2-1 για το «τριφύλλι» ήρθε φυσιολογικά με το σετ να κλείνει στο 25-16.

Στο 4ο σετ η Κηφισιά μπήκε μπροστά στο σκορ με 2-3 και 3-4, όμως το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 4-4 και το σετ να πηγαίνει πόντο πόντο. Το «τριφύλλι» πήρε «αέρα» με 7-5 και αργότερα με τον Πρωτοψάλτη για το 9-6. Κάπου εκεί ανέλαβε ο Κουκ και με δικούς του πόντους σημείωσε το 10-7. Από κει και μετά η Κηφισιά αντέδρασε και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των «πρασίνων», έφερε το ματς στα ίσια για το 10-10.

Το «τριφύλλι» ξαναπέρασε μπροστά στο σκορ και ξέφυγε με το μπλοκ άουτ του Πανταλέωντα για το 14-11. Εκεί ο Μπέλλος ξανά ανέλαβε τα ηνία του σετ και ανέβασε το σκορ στο 18-13 και αργότερα στο 20-14.

Με το σετ να κλείνει στο 25-18 και τον Παναθηναϊκό να παίρνει το τρίποντο που θα ήθελε, αφήνοντας στο παρελθόν την κακή εμφάνιση της Ορεστιάδας.

Τα σετ: 20-25, 25-17, 25-16,25-18.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 4 (1/1 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουκ 18 (16/26 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ – 40% άριστες), Πρωτοψάλτης 14 (10/19 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ – 50% άριστες), Χόι 5 (4/6 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 10 (5/10 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μπέλος 15 (13/26 επ, 2 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 63% υπ – 37% άριστες), Παπαδόπουλος.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Κόβαλτσουκ 10 (10/27 επ), Σουλτανόπουλος 8 (5/13 επ, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (7/9 επ, 2 μπλοκ), Φερρέρα 5 (5/20 επ, 64% υπ – 32% άριστες), Ρουμελιωτάκης 13 (12/21 επ, 1 μπλοκ, 61% υπ – 32% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 30% υπ – 20% άριστες), Χατζηπροδρόμου 1 (1 μπλοκ), Κόντος, Μαντέκας 1 (1 άσσος), Κάπελλας, Όστιν.