Match Center

Κακή εμφάνιση και αποκλεισμός

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 3-1 (20-25, 22-25, 25-23, 22-25) σετ από τον Φοίνικα Σύρου στο κλειστό της Κυψέλης και αποκλείστηκε από τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας βόλεϊ ανδρών.

Ο Παναθηναϊκός δεν ικανοποίησε με την εμφάνιση του και παρά το γεγονός πως προσπάθησε μετά το αρχικό 0-2, να κάνει την ανατροπή με την κατάκτηση του 3ου, δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από την συνέχεια της διοργάνωσης, με τον Φοίνικα να παίρνει δίκαια την πρόκριση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, μέχρι και το 6-6 του πρώτου σετ. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να παίρνουν τον έλεγχο, με το σκορ να φτάνει με ένα μικρό σερί στο 7-11. Η συνέχεια δεν καθόλου καλή, με το «τριφύλλι» να ζητάει τάιμ άουτ στο 8-13, ώστε να καταφέρει να αλλάξει την εικόνα του. Όμως το 14-20 και το 15-22 έδειχναν ότι δύσκολα ο Παναθηναϊκός θα πάρει κάτι από το σετ και όταν πλέον πλησίασε στους τέσσερις πόντους (20-24), ήταν πλέον αργά, με τον Φοίνικα να κατακτάει το σετ και να κάνει το 0-1.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, εμφανίστηκαν αλλαγμένοι στις αρχές του δευτέρου σετ και πήραν μία διαφορά έξι πόντων, για το 8-2 μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Με καρφί του Κουκ λίγα λεπτά αργότερα το σκορ έφτασε στο 13-6, όμως σταδιακά και πάλι οι «πράσινοι» έριξαν την απόδοση τους με αποτέλεσμα ο Φοίνικας να φτάσει μία «ανάσα» από την ισοφάριση (15-14). Το «τριφύλλι» έστω και δύσκολα παρέμενε μπροστά στο σκορ, αλλά η πτώση της απόδοσης μετά τα μισά του σετ, στοίχισε αφού η ομάδα της Σύρου κατάφερε να περάσει μπροστά και τελικά να πανηγυρίσει το με το 22-25 να της δίνει τελικά το σετ, για το 0-2.

Περιθώρια άλλα δεν υπήρχαν για το «τριφύλλι» σε αυτό το σετ και οι παίκτες το κατάλαβαν καλά, αφού πλέον ο Φοίνικας βρισκόταν ένα σετ μακριά από την νίκη και την πρόκριση. Οι «πράσινοι» από την αρχή είχαν το προβάδισμα στο σκορ, με τον Φοίνικα να περνάει όμως μπροστά σε κρίσιμο σημείο και να κάνει το 20-21. Ωστόσο, το καθαρό μυαλό των παικτών έδωσε τελικά το πολύτιμο σετ και έτσι ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την κατάκτηση του με το 25-23, που του έδωσε και το δικαίωμα για να ξαναμπούν μπει στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Μπορεί όμως το «τριφύλλι» να πήρε το τρίτο σετ και να ξαναμπήκε στο παιχνίδι, ωστόσο αυτό δεν το εκμεταλλεύτηκε στην συνέχεια του αγώνα.  Ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα στις αρχές του σετ (7-4), αλλά το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Φοίνικα να καταφέρνει και πάλι να χτυπήσει στα κρίσιμα σημεία. Αρχικά ισοφάρισε και μετά πήρε και πάλι το προβάδισμα του αγώνα.  Το 13-16 στα μέσα του σετ, έδειχνε πως η θέση των «πρασίνων» ήταν δύσκολη και με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν το «κεφάλι» στο υπόλοιπο του αγώνα, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 1-3, χάνοντας και το 4ο σετ με 22-25.

Τα σετ: 20-25, 22-25, 25-23, 23-25.

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής, Κουκ 24 (24/37 επ, 46% υπ – 36% άριστες), Πρωτοψάλτης 13 (9/20 επ, 4 μπλοκ, 72% υπ – 60% άριστες), Χόι 1 (1/4 επ.), Πανταλέων 8 (6/12 επ, 2 μπλοκ), Μπέλος 1 (1/3 επ.), Πολυχρονιάδης –λ (75% υπ – 71% άριστες), Σαμαντάς, Παπαδόπουλος 13 (11/19 επ., 2 μπλοκ).

Φοίνικας (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 8 (5/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Πέκμανς 3 (2/11 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ – 20% άριστες), Ντάμποβιτς 6 (3/4 επ., 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ. 11 (5/10 επ, 3 άσοι, 3 μπλοκ), Ντόκιτς 19 (15/31 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μιγιάιλοβιτς 22 (14/24 επ, 4 άσοι, 4 μπλοκ, 74% υπ – 53% άριστες), Εφραιμίδης –λ (56% υπ – 31% άριστες) / Σμαραγδής 1 (1 μπλοκ), Λάππας 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 72% υπ. – 52% άριστες).