Άκοπα και με άνεση

Χωρίς να κουραστεί ιδιαίτερα ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ΑΕΚ 3-0 (25-16, 25-20, 25-16) στο κλειστό της Κυψέλης και ήρθε πιο κοντά στην 4άδα του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός με σωστή τακτική και επιθετική πολυφωνία προηγήθηκαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5 και άνοιξαν κατακόρυφα την ψαλίδα (19-11, 22-14) πιέζοντας από το σερβίς και δημιουργώντας πρόβλημα στην υποδοχή της ΑΕΚ. Το σετ βάφτηκε «πράσινο» με 25-16.

ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÁÑÇÓ (VOLLEYLEAGUE 2014-2015)

Οι «πράσινοι» μπήκαν αντίστοιχα καλά στο δεύτερο σετ (4-1) αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, ανεβάζοντας τα ποσοστά τους στην επίθεση και βελτιώνοντας το σερβίς. Η Ένωση έφτασε πρώτη στο τεχνικό ταιμ άουτ με 5-8, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 11-11 και με άσο του Δημητρούδη και επίθεση του Χριστοφίδη, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 11-14.

Ο Παναθηναϊκός εύκολα έφερε το παιχνίδι στα ίσα με καλό μπλοκ (14-14) ενώ με άσο του Ωρολογά η ΑΕΚ έφτασε με 15-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Το ματς πήγε πόντο πόντο μέχρι το 17-17 και εκεί με ο Παναθηναϊκός με λύσεις στην επίθεση από Μπέλο, Πρωτοψάλτη και Κουκ έκανε το 2-0 σετ με τον Κουκ να γράφει το 25-20.

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε πίσω 7-9 δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από την ΑΕΚ, ισοφάρισε και ξεκίνησε να χτίζει διαφορά 12-9. Καλές άμυνες και πίεση από το σερβίς έφεραν τους πράσινους με 16-11 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Κουκ με ρεσιτάλ από το σερβίς έκανε το 18-11 (τρεις συνεχόμενους άσους). Η Ένωση ήταν ανήμπορη να αντιδράσει με το ματς να ολοκληρώνεται 3-0 με 25-16.

Τα σετ: 25-16, 25-20, 25-16.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 1 (1/1 επ), Κουκ 17 (13/21 επ, 4 άσσοι, 64% υπ – 57% άριστες), Πρωτοψάλτης 11 (9/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χόι 6 (3/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πανταλέων 6 (2/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέλος 18 (14/24 επ, 4 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 38% υπ -31% άριστες), Μπούρας (λ), Αδαμόπουλος, Παπαδόπουλος 1 (άσσος), Λουκάς.

ΑΕΚ (Χριστόφ): Ωρολογάς 3 (2/14 επ, 1 άσσος, 33% υπ 17% άριστες), Ίλιτς 11 (9/23 επ, 2 μπλοκ), Χατζόπουλος 1 (μπλοκ), Αλεξίου 7 (7/15 επ, 45% υπ – 18% άριστες), Δημητρούδης 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης /  Γκούζντα (15% υπ – 15% άριστες), Οικονόμου, Χριστοφίδης 6 (4/8 επ., 2 άσσοι), Δανιάς.