Ολική επαναφορά

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -2, άλλαξε άρδην πρόσωπο και κέρδισε την ΑΕΚ με 3-2 (23-25, 22-25, 28-26, 25-15, 15-13), παίρνοντας το εισιτήριο για τους «8» του κυπέλλου βόλεϊ γυναικών.

Από την κόλαση… στον παράδεισο βρέθηκε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ήταν αναιμικός και μέτριος σε άμυνα και επίθεση στα πρώτα δύο σετ, γύρισε το… τσιπάκι στα επόμενα τρία και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη και παράλληλα την πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος στο βόλεϊ γυναικών.

«Χλιαρό ξεκίνημα»

Με δύο γρήγορους πόντους από πλευράς Παναθηναϊκού, ξεκίνησε το 1ο σετ, η ΑΕΚ με την Αργυροπούλου μείωσε, ωστόσο με την Βίλκου να κάνει τον 3ο άσο των «πρασίνων», ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με το 5-1, με τον Ρουμελιώτη να καλεί αμέσως τάιμ άουτ.

Κατσαντώνη από τη διαγώνιο και Τσίμα από την πίσω ζώνη, έκαναν το 6-2, ενώ το καλό μπλοκ των Πατσέκο και Καββαδία, διαμόρφωσε το σκορ σε 7-2, για την ομάδα του Ρούσση. Ένας πόντος της Ιβάνοβα και δύο άσοι της Κατσαντώνη, έφεραν τη διαφορά στους δύο (7-5), αλλά η Τσίμα έστειλε τις δύο ομάδες στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5).

ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÁÅÊ (ÊÕÐÅËËÏ ÃÕÍÁÉÊÙÍ 2014-2015)

Ο Παναθηναϊκός ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ, ωστόσο δεν μπορούσε να ξεφύγει (8-7), με την Αργυροπούλου να ισοφαρίζει σε 8-8 στην επόμενη φάση. Τα λάθη του Παναθηναϊκού στο σερβίς έφεραν εκ νέου ισοπαλία (10-10), η Βίλκου έδωσε προβάδισμα και πάλι (11-10), ενώ η Καββαδία με έναν όμορφο πόντο (είχε βγάλει και την άμυνα πριν), έκανε το 12-10.

Η Αργυροπούλου μιμήθηκε την Γκούζου, στέλντοντας τη μπάλα στο φιλε (13-11), αλλά η Βίλκου με τη σειρά της από τη γραμμή του σερβίς θα λαθέψει για το 13-12, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

Το άγχος και τα πολλά λάθη κυριαρχούσαν μέχρι στιγμής στο πρώτο σετ. Η Τσίμα θα ξαναδώσει προβάδισμα στο «τριφύλλι» (15-14), αλλά η Ιβάνοβα από την πλευρά της ΑΕΚ θα ισοφαρίσει άμεσα (15-15). Οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 16-15, μετά από σερβίς στο φιλέ της Ιβάνοβα.

Μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, ήρθε η ώρα να προηγηθεί η ΑΕΚ για πρώτη φορά (16-17), με τον Ρούση να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η Γκούζου θα ισοφαρίσει άμεσα, αλλά με μπλοκ άουτ της Αργυροπούλου, η ΑΕΚ θα ξαναπάρει «κεφάλι» (17-18).

Το παιχνίδι μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ είχε το ίδιο τέμπο, αλλά με τον Παναθηναϊκό να κυνηγάει αυτή τη φορά την «Ένωση». Με μπλοκ της Καββαδία στην Ιβάνοβα ο Παναθηναϊκός θα ισοφαρίσει (19-19), αλλά η Ιβάνοβα με πόντο από κόντρα επίθεση θα ξαναδώσει προβάδισμα στην ομάδα της (19-20).

Με λάθος της Μερτέκη από το σερβίς, το σκορ θα διαμορφωθεί σε 20-21, ωστόσο με πόντο της αρχηγού του «τριφυλλιού», Ζένια Τσίμα το σκορ θα γίνει 21-21 και με πόντο της Καββαδία οι γηπεδούχοι θα προηγηθούν μετά από ώρα (22-21), σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του σετ.

Η Ιβάνοβα με δύο συνεχόμενους πόντους θα κάνει το 22-23, αναγκάζοντας τον Ρούση να καλέσει εκ νέου τάιμ άουτ. Η Γιακουμή με μπλοκ στη Τσίμα θα δώσει στην ΑΕΚ το πρώτο set ball, η Αργυροπούλου θα στείλει την μπάλα άουτ (23-24), η Πατσέκο θα σερβίρει αλλά με μπλοκ άουτ, η ΑΕΚ θα πάρει τελικά το σετ με 23-25.

Η Τσίμα με πόντο, μετά από αρκετή ώρα με τη μπάλα στον αέρα, έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο σετ, με τις «πράσινες» να ξεκινούν δυνατά (3-0). Η καλύτερη της ΑΕΚ, Ιβάνοβα θα «μπλοκάρει» την Βίλκου για το 3-1, η Γκούζου με πρώτο χρόνο ανέβασε τη διαφορά στους τρεις (4-1), αλλά η ΑΕΚ με τρεις συνεχόμενους πόντους, θα κάνει το 4-4. Το λάθος της Κατσαντώνη θα δώσει πόντο στο «τριφύλλι» (5-4), ένας όμορφος συνδυασμός των Πατσέκο-Καββαδία θα φέρει το 6-4, αλλά η ΑΕΚ θα οδηγήσει το σετ στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

Οι φιλοξενούμενες συνέχισαν ένα μικρό σερί (7-10), ο Ρούσης πήρε τάιμ άουτ, η ομάδα του κέρδισε έναν πόντο (7-10), αλλά η ΑΕΚ έβρισκε τις λύσεις (8-11). Με δύο συνεχόμενους πόντους οι «πράσινες» θα κάνουν το 10-11, με την Καββαδία στο σερβίς.

Η Κατσαντώνη θα κάνει το 10-12 για την ΑΕΚ, η Τσίμα θα κερδίσει το μπλοκ άουτ (11-12), με το «τριφύλλι» να έχει ήδη συμπληρώσει 9 λάθη. Η Γκούζου θα δώσει και πάλι προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (14-13), η Κατσαντώνη θα ισοφαρίσει σε 14-14, με το δεύτερο σετ να συνεχίζεται με την ακριβώς ίδια μορφή του πρώτου, με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι.

Η Καββαδία θα διαμορφώσει το 16-14 (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), η Γιακουμή με πρώτο χρόνο θα κάνει το 16-15 και η Αργυροπούλου θα ισοφαρίσει σε 16-16. Τα λάθη στα σερβίς συνεχίζονταν (17-17), οι «πράσινες» θα ξαναπάρουν προβάδισμα δύο πόντων (19-17), με αποτέλεσμα ο προπονητής της ΑΕΚ, να καλέσει τάιμ άουτ.

Η Κατσαντώνη άμεσα θα ισοφαρίσει (19-19) και ήταν η σειρά του Ρούση να πάρει τάιμ άουτ, κάνοντας τις απαραίτητες παρατηρήσεις στις παίκτριες του. Η Τσίμα προσπάθησε από τη διαγώνιο να ανεβάσει τη διαφορά, ωστόσο η μπάλα κατέληξε άουτ για το 20-20. Η ολιγωρία της Βίλκου στην επόμενη φάση, έφερε έναν εύκολο πόντο για τις φιλοξενούμενες (20-21), αλλά η Τσίμα θα σπάσει το διπλό μπλοκ της ΑΕΚ για το 21-21.

Ρόγκα και Μεταξά δεν συνεννοούνται και 21-22, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει να μην έχει καθαρό μυαλό σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του 2ου σετ. Η Κατσαντώνη θα κάνει το 21-23, η Γιακουμή θα κάνει διπλή μπάλα και οι «πράσινες» θα πάρουν τον πόντο (22-23), αλλά η Κατσαντώνη θα δώσει το πρώτο set ball για την ΑΕΚ, στο 2ο σετ. Η Ιβάνοβα θα «κλειδώσει» το σετ, βάζοντας την ΑΕΚ σε θέση οδηγού για την τελική έκβαση του αγώνα.

Η ώρα της αντεπίθεσης

Και στο 3ο σετ προηγήθηκε ο Παναθηναϊκός (1-0), η ΑΕΚ με την Γιακουμή θα πάρει προβάδισμα για πρώτη φορά στο σετ (2-3), αλλά η Τσίμα ισοφαρίζει άμεσα για το 3-3. Συνεργασία Πατσέκο-Μερτέκη για το 4-3 και στην κόντρα επίθεση της ΑΕΚ η Κατσαντώνη θα σημαδέψει άουτ (5-3).

Οι δύο ομάδες έφτασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με την ΑΕΚ προηγούμενη με 8-7, δείχνοντας ότι πατάει καλύτερα στο γήπεδο, με τις «πράσινες» να έχουν πολλά λάθη και μπόλικη νευρικότητα. Η Αργυροπούλου θα διευρύνει τη διαφορά (7-9), ο Ρούσης άλλαξε πασαδόρο, ωστόσο πάλι η Αργυροπούλου θα κάνει τρεις τους πόντους της διαφοράς (7-10), με τον Γιώργο Ρούση να καλεί τάιμ άουτ.

Οι «πράσινες»… ξύπνησαν, μείωσαν σε 9-10, η ΑΕΚ πήρε τάιμ άουτ, οι δύο ομάδες βρέθηκαν ξανά ισόπαλες (11-11) και με πόντο της Κατσαντώνη, η ΑΕΚ πήρε κεφάλι με 11-12. Η Τσίμα θα κάνει το 13-12, η Παπαδοπούλου θα χάσει το 7ο σερβίς για τον Παναθηναϊκό στο ματς (13-13) αλλά η Γκούζου στην κόντρα επίθεση έκανε το 14-13.

Η ομάδα του Ρούση πήγε στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ, προηγούμενη με 16-14, η Γκούζου με την έναρξη σέρβιρε, αλλά η Ιβάνοβα θα πάρει τον πόντο για το 16-15. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν για λίγα λεπτά, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο πόντων (19-17) και ο προπονητής της ΑΕΚ, Μανόλης Ρουμελιώτης κάλεσε τάιμ άουτ.

Και το 3ο σετ ήταν θρίλερ, πότε ο Παναθηναϊκός, πότε η ΑΕΚ βρίσκονταν μπροστά στο σκορ και στο πιο κρίσιμο σημείο η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί (22-23), μετά από διαγώνιο χτύπημα της Μερτέκη, που κατέληξε άουτ.

Η Κατσαντώνη θα λαθέψει στο σερβίς (23-23), η Μερτέκη θα κάνει το 24-23, για το πρώτο set ball, η Γιακουμή ισοφαρίζει (24-24), Η Κουνάδη θα «μπλοκάρει» την Μερτέκη και η ΑΕΚ σε αυτό το σημείο είχε το πρώτο match ball (24-25). Η Βίλκου με πλασέ ισοφαρίζει σε 25-25, η Αργυροπούλου θα δώσει προβάδισμα στην ΑΕΚ (25-26) η Μερτέκη σε μια αγχωτική επίθεση θα πάρει τον πόντο (26-26), το διπλό μπλοκ του Παναθηναϊκού θα σταματήσει την Αργυροπούλου (27-26) και η Τσίμα θα κάνει το 28-26, μειώνοντας σε 2-1 σετ, μπαίνοντας ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα.

Οι «πράσινες» πήραν την πρωτοπορία και στην αρχή του 4ου σετ (1-0, 2-1, 3-1), η Τσίμα στη συνέχεια σπάζοντας το διπλό μπλοκ της ΑΕΚ (4-2), αλλά η Πατσέκο (σε κακή βραδιά) θα σημαδέψει άουτ (4-3).

Με χτύπημα άουτ της Αργυροπούλου οι «πράσινες» θα προηγηθούν με 6-4, ενώ με άσο της Τσίμα θα γίνει το 7-4. Η Τσίμα με νέο πόντο θα κάνει το 8-4, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του 4ου σετ. Η ομάδα του Ρούση με εμφανώς βελτιωμένο το μπλοκ θα πάρει προβάδισμα 5 πόντων (9-4), η Κουνάδη θα μειώσει σε 9-5 και η Κατσαντώνη θα διαμορφώσει το 9-6.

Η Κατσαντώνη βάλθηκε να το γυρίσει… μόνη της, αλλά το εξαιρετικό μπλοκ της Καββαδία θα δώσει τον πόντο στο «τριφύλλι» (11-7), με την ΑΕΚ να απαντάει αμέσως (11-8). Η Μερτέκη θα κάνει το 12-8, με τον Παναθηναϊκό να πατάει αυτός καλά τώρα στο γήπεδο και να δείχνει αφυπνισμένος.

Καββαδία και Μερτέκη (άσος) άνοιξαν και άλλο τη διαφορά (14-9), η Κατσαντώνη μειώνει στη συνέχεια σε 14-10 σπάζοντας το διπλό μπλοκ του Παναθηναϊκού, ενώ στη συνέχεια η Πατσέκο θα κάνει το 15-10, με την ομάδα του Ρούση να έχει αλλάξει άρδην την εικόνα της στο ματς. Πατσέκο και Τσίμα συνδυάζονται για το 16-10, με το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ να βρίσκει τις «πράσινες» μπροστά με έξι πόντους, για πρώτη φορά στον αγώνα.

Μετά από πόντο της Τσίμα (18-12), ο Ρουμελιώτης καλεί τάιμ άουτ, βλέποντας πως η… πλάστιγγα γέρνει προς την πλευρά των «πρασίνων» και στη συνέχεια μετά από κακό χτύπημα της Κατσαντώνη, το σκορ θα διαμορφωθεί σε 19-12.Η Μερτέκη θα κάνει το 20-12, η Τσίμα θα σερβίρει για 4η συνεχόμενη φορά, η Φάκη θα πάρει πόντο για την ΑΕΚ μετά από ώρα για το 20-13.

Η άμυνα της ΑΕΚ θα κάνει το λάθος (21-13), η Γκούζου με άσο κάνει το 22-13, με τον Παναθηναϊκό να σκέφτεται σιγά-σιγά το τάι μπρέικ. Η Βίλκου με ένα πολύ δυνατό χτύπημα κάνει το 23-14, η Παπαδοπούλου θα πάρει τη θέση της για να σερβίρει, με την Μερτέκη να κάνει το 24-14 και στο set ball για τις «πράσινες». Ο Ρούσης ξαναπέρασε τη Βίλκου στο ματς, με την Καββαδία με πλασέ να κάνει το 25-15.

Η τελευταία πράξη

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που… άνοιξε το σκορ στο τάι μπρέικ (0-1), η Τσίμα θα ισοφαρίσει άμεσα (1-1) και η Κατσαντώνη με διαγώνιο χτύπημα κάνει το 1-2, με το τελευταίο σετ να ξεκινάει με… οιωνούς ντέρμπι και αυτό.

Η ΑΕΚ θα καταφέρει με μπλοκ της Ιβάνοβα να προηγηθεί με 3-5 και η Γιακουμή θα δώσει αέρα 3 πόντων στις φιλοξενούμενες (3-6), με τον Ρούση να καλεί άμεσα τάιμ άουτ. Η Ιβάνοβα θα πετάξει… τη μπάλα άουτ (4-6), η Κουνάδη μετά από πάσα της Γιακουμή θα κάνει το 4-7, αλλά το σέρβις της Ιβάνοβα θα βρει φιλέ για το 5-7.

Η ΑΕΚ θα κάνει το 5-8, οι ομάδες θα αλλάξουν πλευρές στο γήπεδο και η Γιακουμή θα σερβίρει αλλά η Μερτέκη στην κόντρα επίθεση θα αστοχήσει (5-9), οι «πράσινες» θα πάρουν πόντο με την Πατσέκο (6-9), η Τσίμα θα βρει… τη Νικούλη και η ΑΕΚ θα κάνει το 6-10.

Η ΑΕΚ με πόντο της Αργυροπούλου θα κάνει το 6-11 και πλέον ήταν το ακλόνητο φαβορί για τη νίκη. Η Τσίμα (πρώτη σκόρερ του Παναθηναϊκού) με δύο αναπάντητους πόντους μείωσε για την ομάδα της σε 8-11, ενώ στη συνέχεια ο Ρουμελιώτης κάλεσε τάιμ άουτ, με το ματς να βρίσκεται στην κόψη του ξυραφιού.

8-12 από τη Νικούλη σε πρώτο χρόνο (και με βοήθεια του φιλέ), αλλά η Αργυροπούλου στη συνέχεια θα σερβίρει έξω (9-12), η Κατσαντώνη θα κάνει ένα μεγάλο λάθος, με αποτέλεσμα το «τριφύλλι» να πλησιάσει και άλλο (10-12), με τον Ρουμελιώτη να καλεί εκ νέου τάιμ άουτ. Η Τσίμα θα σταματήσει την Κατσαντώνη (11-12) κάνοντας ξανά το ματς… ντέρμπι (από το 6-11 στο 11-12). Η Γκούζου ισοφαρίζει με μπλοκ (12-12), η Αργυροπούλου θα κάνει διπλή μπάλα (13-12), η Ιβάνοβα ισοφάρισε σε 13-13, η Νικούλη θα βρει φιλέ από τη γραμμή του σέρβις και ο Παναθηναϊκός είχε το πρώτο του match ball. Η Γιακουμή θα αστοχήσει και οι «πράσινες» θα κερδίσουν στο σετ με 15-13 και το ματς με 3-2.

Τα σετ: 23-25, 22-25, 28-26, 25-15, 15-13.

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 13 (8/21 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Καββαδία 13 (8/18 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μερτέκη 18 (14/47 επ., 2 άσοι, 2 μπλο, 31% υπ. – 22% άριστες), Βίλκου 9 (5/30 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τσίμα 32 (26/57 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 47% υπ. – 27% άριστες), Πατσέκο 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (52% υπ. – 31% άριστες) / Γιαννακοπούλου,, Τσατσούρι, Παπαδοπούλου, Μεταξά.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Κουνάδη 1 (1 μπλοκ), Ιβάνοβα 17 (13/44 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 62% υπ. – 58% άριστες), Γιακουμή 15 (10/21 επ., 5 μπλοκ), Κατσαντώνη 24 (20/50 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 24 (22/54 επ., 2 μπλοκ, 51% υπ. – 46% άριστες), Κακουράτου –λ (44% υπ. – 28% άριστες) /Φάκη 1 (1/3 επ.), Πατέλη, Τοντάι 1 (1/2 επ.)