Απομακρύνεται η τετράδα…

Μακριά από τον καλό εαυτό του έμεινε ο Παναθηναϊκός και ηττήθηκε με κάτω τα χέρια από τον Φοίνικα Σύρου με 3-0 σετ, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής της Α1 Βόλεϊ Ανδρών.

Απομακρύνεται η τετράδα...

Με την ήττα του στην πρωτεύουσα των Κυκλάδων, ο Παναθηναϊκός έπεσε στην 6η θέση της βαθμολογίας και έχασε έδαφος στη διεκδίκηση της εισόδου στην τετράδα.

Μάλιστα, οι Συριανοί κατάφεραν να καλύψουν και τη διαφορά πόντων σε μια πιθανή ισοβαθμία. Ο Παναθηναϊκός είχε επικρατήσει με 13 πόντους διαφορά και τώρα ηττήθηκε με 15 οπότε ο Φοίνικας έχει το πλεονέκτημα.

ÖÏÉÍÉÊÁÓ ÓÕÑÏÕ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ

Το ματς:

Στα του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου σετ.

Με το σκορ στο 12-12 ο Φοίνικας κατάφερε να τρέξει ένα 4-1 και να πάρει προβάδισμα τριών πόντων. Οι πράσινοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, μείωσαν δύο φορές στους δύο ωστόσο οι γηπεδούχοι έβρισκαν τις λύσεις.

Στο δεύτερο σετ κρίθηκε ουσιαστικά όλο το παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ πήρε προβάδισμα και έφτασε να προηγείται με τέσσερις πόντους. Οι γηπεδούχοι όχι μονο ανέτρεψαν το σκορ αλλά προηγήθηκαν και με τρεις (23-20).

Ο Κουκ με το σερβίς του κατάφερε να γυρίσει τους πράσινους στη διεκδίκηση του σετ και στη συνέχεια είχαμε ντέρμπι. Ο Φοίνικας ήταν εκείνος που με μια επίθεση άουτ του Κουκ και ένα μπλοκ του Ντόκιτς στον Αμερικανό του Παναθηναϊκού πήρε το σετ με 31-29 και έκανε το 2-0.

Οι πράσινοι μετά από αυτό το σετ άδειασαν ψυχολογικά και έτσι το τρίτο σετ ήρθε πιο εύκολα για τους φιλοξενούμενους. Μάλιστα, το τελικό 25-16 του σετ έδωσε στους γηπεδούχους και τη διαφορά πόντων που ήθελαν ενόψει της συνέχειας.

Τα σετ: (25-21, 31-29, 25-16)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Παβλίσεβιτς): Μιγιαήλοβιτς 11 (10/19 επ, 1 μπλοκ, 73% υπ-45% άριστες), Ντάμποβιτς 4 (1/3 επ, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρήστος 9 (7/11 επ, 2 μπλοκ), Ντόκιτς 17 (11/23 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Λάππας 15 (12/17 επ, 3 μπλοκ, 73% υπ – 41% άριστες), Σμαραγδής 3 (3/6 επ) / Εφραιμίδης (λ, 60% υπ-50 % άριστες), Παπαδόπουλος Παναγιώτης 1 (άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής, Κουκ 12 (10/25 επ, 52% υπ – 38% άριστες), Πρωτοψάλτης 9 (9/12 επ, 52% υπ -38% άριστες), Χόι 9 (7/10 επ), Πανταλέων 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Μπέλος 8 (8/20 επ) / Πολυχρονιάδης (λ, 59% υπ – 30% άριστες), Παπαδρόπουλος Ηρακλής 4 (4/9 επ).