O captain, my captain

Με καθοριστικό στα τελευταία λεπτά τον Δημήτρη Διαμαντίδη που μαζί με τον Σλότερ εκτέλεσαν τον Ερυθρό Αστέρα, ο Παναθηναϊκός πήρε μια αγχωτική όσο και τεράστιας σημασία νίκη (74-69) που τον στέλνει στη 2η θέση του ομίλου.

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε 74-69 του Ερυθρού Αστέρα, βάζοντας τις βάσεις πρόκρισης.

Πρωταγωνιστής για το τριφύλλι, ο Έι Τζέι Σλότερ που πέτυχε κρίσιμα καλάθια στο τέλος και ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους.

Είδε ερυθρόλευκα και αφήνιασε… ένας Σεληνιασμένος Παναθηναϊκός από το τζάμπολ του ματς, επέβαλε πλήρως το ρυθμό του και με ολοκληρωτικό μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να βάλει τις βάσεις της νίκης.

ÌÁÑÉÁÍÏÂÉÔÓ ÄÉÁÌÁÍÔÉÄÇÓ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÅÑÕÈÑÏÓ ÁÓÔÅÑÁÓ  (TOP 16 - ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2014-2015)

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν απ την αρχή τα ηνία του αγώνα και με τον Γκιστ ασταμάτητο και τους Διαμαντίδη και Σλότερ να βάζουν το λιθαράκι τους κατάφερε να προηγηθεί στα πρώτα λεπτά του ματς με (9-0).

Το «τριφύλλι» παράλληλα με την ασφυκτική του άμυνα, οδήγησε τους παίκτες του Ερυθρού Αστέρα σε πολλά λάθη, αφού μετά από 6 αγωνιστικά λεπτά δέχτηκε το πρώτο καλάθι.

ËÁÆÉÔÓ ÌÐÁÔÉÓÔÁ   ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÅÑÕÈÑÏÓ ÁÓÔÅÑÁÓ  (TOP 16 - ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2014-2015)

Η διαφορά ολοένα και αυξανόταν και με καλάθια των Μπατίστα, Σλότερ και Γκιστ έφτασε στο +15 για το (21-6), με το δεκάλεπτο να βρίσκει το «τριφύλλι» στο +20 για το (26-6).

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Γκιστ να αυξάνει τη διαφορά, όμως οι Σέρβοι αντέδρασαν και άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά με ένα σερί (7-0) για το (28-13).

Στο ίδιο διάστημα ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν να βρει σκορ και ο Αστέρας με τρίποντο του Ουίλιαμς κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 9 πόντους για το (30-21).

ÃÉÁÍÊÏÂÉÔÓ ÃÊÉÓÔ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÅÑÕÈÑÏÓ ÁÓÔÅÑÁÓ  (TOP 16 - ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2014-2015)

Τα προβλήματα του «τριφυλλιού» αυξήθηκαν κάτι που οι Σέρβοι το εκμεταλλεύτηκαν μειώνοντας ακόμα και στους 4 (31-27) με καλάθι του Μίτροβιτς.

Οι «πράσινοι» δεν σάστισαν από το ξέσπασμα του Αστέρα και με καλάθια των Νέλσον και Μπατίστα, έκλεισαν το ημίχρονο στο +8 για το (37-29).

Στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου, με 4 πόντους του Μπατίστα, η διαφορά ξαναπήγε σε διψήφιο αριθμό πόντων για το (41-29), ενώ με τρίποντο του Γιάνκοβιτς η διαφορά πήγε στο +13 (45-32) στο 23ο λεπτό. Οι Σέρβοι όμως βλέποντας το σκορ να ξεφεύγει, είχαν γι’ ακόμα μια φορά απαντήσεις απέναντι στο «τριφύλλι» και με κύριο εκφραστή τον θηριώδη Μαριάνοβιτς, μείωσαν στο -5 για το (47-42), στα μισά του 3ου δεκαλέπτου.

ÌÐÁÔÉÓÔÁ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÅÑÕÈÑÏÓ ÁÓÔÅÑÁÓ  (TOP 16 - ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2014-2015)

Ο Ιβάνοβιτς βλέποντας την ομάδα του να έχει σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, κάλεσε σε γρήγορο τάιμ άουτ με το σκορ στο (47-44). Οι φωνές του Ιβάνοβιτς δεν έπιασαν τόπο, αφού ξανά ο Μαριάνοβιτς (πρωταγωνιστής για τον Ερυθρό Αστέρα σε κείνο το σημείο) μείωσε στον πόντο για το (47-46).

Το «τριφύλλι» κρατούσε το ισχνό προβάδισμα με νύχια και με δόντια και με βολές του Γιάνκοβιτς και του Μαυροκεφαλίδη, ήταν πάντα μπροστά με το σκορ στο 29’ να είναι στο (52-50). Εν τέλει, μετά τα άστοχα σουτ τριών πόντων του Γιάνκοβιτς και του Νέλσον, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με ένα για το (52-51).

Στο 4ο δεκάλεπτο, ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ για το (52-53), όμως ο Μαυροκεφαλίδης έδωσε ξανά το «τριφύλλι» το προβάδισμα για το (54-53), πριν έρθει ο Τζένκινς και με καλάθι στο τέλος της επίθεσης να βάλει τους Σέρβους μπροστά για το (54-55) στο 33’.

Ο Νέλσον με γκολ-φάουλ έδωσε στη συνέχεια μικρό προβάδισμα στο «τριφύλλι» για το (57-55), όμως το πρόβλημα στην άμυνα, ήταν κάτι παραπάνω από εμφανές.

ÌÐËÁÆÉÔÓ ÓËÏÔÅÑ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÅÑÕÈÑÏÓ ÁÓÔÅÑÁÓ  (TOP 16 - ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2014-2015)

Τα τρίποντα των Τζένκινς και του Φώτση, διαμόρφωσαν το σκορ στο (60-58), πέντεμιση λεπτά πριν το φινάλε. Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχιζόντουσαν και με 6 προσωπικούς πόντους του Τζένκινς, ο Ερυθρός πήρε προβάδισμα +3 για το (60-63).

Οι Σέρβοι ανέβασαν μάλιστα τη διαφορά στο +5, πριν έρθει ο Σλότερ να μειώσει για το (62-65). Ο Δημήτρης Διαμαντίδης όμως με τρίποντη βόμβα έφερε ξανά το ματς στα ίσια για το (65-65).

ÓËÏÔÅÑ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÅÑÕÈÑÏÓ ÁÓÔÅÑÁÓ  (TOP 16 - ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2014-2015)

Τα τρίποντα πήραν φωτιά στις τελευταίες επιθέσεις, με τον Σλότερ να βάζει φωτιά στο γήπεδο για το (68-65), πριν έρθει ο Διαμαντίδης και με δύο βολές διαμορφώσει το (70-65).

Ο Τζένκινς είχε απάντηση με δύο βολές για το (70-67), με το ματς στα τελευταία λεπτά να πηγαίνει στις βολές, με τον Γιάνκοβιτς να είναι ψύχραιμος και εύστοχος σε δύο για το (72-67).

Ο Ουίλιαμς με δικές του βολές σημείωσε το (72-69) και με τον Σλότερ με λέι απ, διαμορφώθηκε το τελικό (74-69), δίνοντας στο «τριφύλλι» τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 37-29, 52-51, 74-69

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 16(2), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 6(1), Φώτσης 6(1), Νέλσον 3(1), Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 11(3), Γκιστ 12(1), Μπατίστα 13, Μπλουμς, Παπαγιάννης.

Ερυθρός Αστέρας: Ουίλιαμς 10 (2), Ρέμπιτς, Ντάνγκουμπιτς, Μίτροβιτς 8, Λάζιτς 2, Μπλάζιτς 2, Κάλιτς 2, Μαριάνοβιτς 17, Τέγιτς 7, Τζένκινς 17, Γόβιτς, Ζίρμπες 4.