Επιστροφή στις νίκες…

Ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από τον Ολυμπιακό, επέστρεψε στις νίκες και στις καλές εμφανίσεις, καθώς επικράτησε του ΑΟ Θήρας με 3-0 σετ για την 18η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Επιστροφή στις νίκες...

Σοβαρός ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 της μαχητικής στα δυο πρώτα σετ Θήρας στο κλειστό της Κυψέλης για τη 18η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην αρχή του πρώτου σετ με ωραίες άμυνες και φάσεις διαρκείας. Η Θήρα ξέφυγε στο σκορ (+3) 10-13 παίζοντας με τακτικό σερβίς και δυσκολεύοντας την υποδοχή των «πρασίνων». Η Μερτέκη μείωσε σε 11-13 ενώ η Τσίμα ισοφάρισε σε 13-13 για να πάρει κεφάλι ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13) εκμεταλλευόμενος λάθη των φιλοξενουμένων. Με αιχμή του δόρατος την Τένεβα, η ομάδα της Σαντορίνης προσπάθησε να διατηρήσει επαφή με το σκορ (19-17, 21-20) αλλά ο Παναθηναϊκός με επιλογές στην επίθεση (Μερτέκη, Καββαδία, Τσίμα) κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-21 με άσο της Μερτέκη για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενες στο δεύτερο σετ ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκανε με 5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (5-8) αλλά ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στο μπλοκ, με άσο της Μερτέκη μείωσε σε 8-10 και με μπλοκ στην Οικονομίδου έκανε το 9-10. Η Μουντάκη κράτησε τη Θήρα στο +2 (9-11) αλλά οι «πράσινες» βρήκαν λύσεις και κατάφεραν στο 12-11 να προηγηθούν με άσο της Πατσεκο.

Οι γηπεδούχες έφτασαν πρώτες στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με μπλοκ της Καββαδία. Αυτό το προβάδισμα, οι παίκτριες του Ρούση κατάφεραν να το κρατήσουν ενώ με άουτ της Μουντάκη έγινε το 20-17 αουτ Μουντάκη. Η μαχητική Θήρα δεν το έβαλε κάτω με το μπλοκ της να ενεργοποιείται και την Τένεβα να φέρνει το σετ στο 20-20. Τη λύση για τον Παναθηναϊκό έδωσε η αρχηγός του, Ζένια Τσίμα που με άσο έγραψε το 22-20 για να κλείσει το σετ 25-22 με κερδισμένο πόντο από μπλοκ άουτ της Μερτέκη.

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με καλό μπλοκ έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-3 και 11-6 με τη Θήρα να έχει ξεσπάσματα στο σετ και τον Οικονόμου να προσπαθεί παρά τις ελλείψεις να ανακατέψει την τράπουλα περνώντας την Ξαγοραράκη στη θέση της Ψυλλάκη.

Στη σκακιέρα αλλαγές έκανε και ο Ρούσης με την Παπαδοπούλου στη θέση της Πατσέκο (16-8). Η νεαρή έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη του κόουτς ενώ μοιράζοντας εξαιρετικά οι γηπεδούχες έφτασαν στην τελική επικράτησε με 3-0 (25-17 με επίθεση της Μερτέκη).

Τα σετ: 25-21, 25-22, 25-17

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 9 (5/13 επ., 4 μπλοκ), Καββαδία 8 (3/12 επ., 5 μπλοκ), Μερτέκη 12 (11/32 επ., 1 άσο, 65% υπ. – 20% άριστες), Βίλκου 5 (2/19 επ., 3 μπλοκ), Τσίμα 11 (8/31 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 29% άριστες), Πατσέκο 4 (1/2 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (75% υπ. – 56% άριστες) / Γιαννακοπούλου, Χρήστου 1 (1 άσο), Παπαδοπούλου 2 (2/2 επ.).

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Μουντάκη 7 (6/17 επ., 1 άσο, 33% υπ. – 17% άριστες), Ψυλλάκη Μ. 2 (2/15 επ.), Οικονομίδου 7 (5/15 επ., 2 μπλοκ), Καβαθά 10 (6/15 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Βεργίδου 5 (2/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τένεβα 12 (9/36 επ., 3 μπλοκ, 72% υπ. – 50% άριστες), Αρτακιανού –λ (71% υπ. – 57% άριστες) / Ξαγοραράκη, Ψυλλάκη Μ. 2 (2/3 επ.).