Εύκολα και απλά…

Παίζοντας κατά διαστήματα καλό βόλεϊ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ της Λαμίας και διατήρησε τις ελπίδες του για την είσοδο στην 4αδα της Volleyleague.

Εύκολα και απλά...

Παρά το λιγοστό κόσμο στην Κυψέλη, που είχε το μυαλό του περισσότερο στο ποδοσφαιρικό ντέρμπι των «αιωνίων», ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος σε μπλοκ και επίθεση επικράτησε με 3-0 (25-22, 25-19, 21-25, 25-16) της ουραγού Λαμίας και διατηρήθηκε με 30 βαθμούς στην 5η θέση της βαθμολογίας, λίγο πριν το φινάλε  της 17ης αγωνιστικής της Volleylegaue.

ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ËÁÌÉÁ (VOLLEYLEAGUE 2014-2015)

Η Λαμία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με καλό μπλοκ αλλά και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, κατάφερε να προηγηθεί με 8-6. Ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστές τους Κουκ, Πρωτοψάλτη πέρασε μπροστά με έναν τυχερό πόντο του Αμερικανού ακραίου 11-10 και παρά την αντίδραση της Λαμίας, βρέθηκε προηγούμενη χάρις στις πολύ καλές προσπάθειες του Πανταλέοντα με 16-15, Η σωστή τακτική σε μπλοκ-άμυνα και το καλό σερβίς του Πάντα έδωσαν έναν αέρα 19-16 στους γηπεδούχους, που, παρά την μαχητικότητα και το πείσμα των φιλοξενούμενων προηγήθηκαν 1-0 σετ με 25-22.

1211564

Ξεκίνημα καρμπόν με το α΄σετ είχε και η έναρξη του β’ σετ με τους Ρουμελιώτες έπειτα από το 6-3 να φτάνουν με βραχεία κεφαλή στο 8-7. Το μπλοκ του Κουκ στο Γκιρτζίκη έφερε για πρώτη φορά τους «πράσινους» μπροστά με 9-8, αλλά στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός χάρις στα λάθη της Λαμίας, που αντί του Βραζιλιάνου πασαδόρου της Φρεντ αγωνίστηκε στο υπόλοιπο με το νεαρό Ηλιούπολο, ξέφυγε με 14-10 και 16-12.

Τα εκατέρωθεν λάθη διατήρησαν τη διαφορά στους 3 πόντους, 18-15 για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, έπειτα από ένα φτωχό σε θέαμα παιχνίδι, κατάφερε χάρις στο καλό του μπλοκ να ζευγαρώσει με 25-19 τα κερδισμένα του σετ, 2-0.

Με τον τεχνικό της Λαμίας, Θανάση Κατσιγιάννη να κρατάει και στο 3ο σετ τον Ηλιόπουλο στο ματς, ο Παναθηναϊκός μετά από μία μονομαχία πόντο πόντο με την παρέα του Ούγκο, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ του αγώνα με 8-7.

Οι φιλοξενούμενοι με το… βραζιλιάνικο πλασέ του έμπειρου Φρεντ, προηγήθηκαν με 12-10 όμως δύο συνεχόμενοι πόντοι του πολύ καλού Πανταλέοντα έφεραν το σκορ στα ίσα. Με τον Ανδρεόπουλο λίγο αργότερα να περνάει στη θέση του Μπέλου τον Παπαδόπουλο, οι πράσινοι πήραν με μία… πτήση του Κουκ προβάδισμα ξανά με 13-12, όμως παρά τις εξαιρετικές επιθέσεις του Πρωτοψάλτη, ο Ούγκο με μπλοκ άουτ έκανε το 16-15 για τους φιλοξενούμενους. Η Λαμία με καλό σερβίς και εκμεταλλευόμενη τα αντίπαλα λάθη ανέβασε τη διαφορά στο 22-17 και κατάφερε τελικά, παρά το πιεστικό σερβίς του Κουκ, να μειώσει «δια χειρός» Φρεντ σε 2-1 σετ, με 25-21.

Στο τελευταίο σετ ο Παναθηναϊκός, με την επιστροφή του Μπέλου στο παιχνίδι, ξεκίνησε από την αρχή πολύ δυνατά από το σερβίς και με ευστοχία στην επίθεση προηγήθηκε με 8-4.

Τα λάθη των φιλοξενούμενων, που με εξαίρεση του Ούγκο, δεν είχαν την ίδια φλόγα στα μάτια τους, όπως στα πρώτα σετ, διατήρησαν το double score 12-6 για τους «πράσινους, που παρά την επιστροφή του Φαμπιάνο στο ματς, ξέφυγαν με ένα επιμέρους σερί κερδισμένων πόντων -1 με 16-7.

1211572

Κάπου εκεί το ματς, φάνηκε να τελειώνει καθώς η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με τις επιθέσεις των Κουκ-Πρωτοψάλτη ανέβασε τη διαφορά στο 19-10 και έφτασε τελικά με 25-16 στη νίκη και την κατάκτηση του πολύτιμου τρίποντου.

Τα σετ: 25-22, 25-19, 21-25, 25-16.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Κουκ 13 (9/24 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ – 50% άριστες), Πρωτοψάλτης 17 (12/16 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ – 50% άριστες), Χόι 11 (9/12 επ, 2 μπλοκ), Πανταλέων 15 (10/14 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μπέλος 5 (4/14 επ, 1 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 42% υπ – 25% άριστες), Σαμαντάς, Παπαδόπουλος, Λουκάς.

ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Γκιρτζίκης 4 (3/8 επ, 1 μπλοκ), Γκιμαράες 24 (16/30 επ, 6 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ – 14% άριστες), Τεσέιρα 8 (8/17 επ, 65% υπ – 24% άριστες), Χήρας 4 (4/5 επ), Ντε Σόουζα 1 (1 μπλοκ), Μίσιτς 12 (12/30 επ) / Τσαδήμας (57% υπ – 36% άριστες), Καρβουνης, Μαδούρας 1 (1/5 επ), Βλαχόπουλος 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ).