Και τώρα έμπλεξε…

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε το τραγικό πρώτο ημίχρονο και γνώρισε στο Κάουνας την ήττα από την Ζαλγκίρις με 76-70. Σε μπελάδες για την πρόκριση οι «πράσινοι». Μοναδικός επιζών ο Νίκος Παππάς με 21 πόντους

Και τώρα έμπλεξε...

Ο Νίκος Παππάς ήταν ο μοναδικός «πράσινος» που ξεχώρισε με 21 πόντους από πλευράς Παναθηναϊκού απόψε και μοιραία ήρθε μία ήττα που τον βάζει σε μεγάλους μπελάδες. Το «τριφύλλι» διατήρησε την διαφορά από το πρώτο παιχνίδι του ΟΑΚΑ (77-58).

Τραγική εκκίνηση

Στα πρώτα 2 λεπτά της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και έπρεπε να περιμένουμε μέχρι το τρίτο λεπτό, για να μπει το πρώτο καλάθι του αγώνα, από την Ζαλγκίρις. Έπρεπε να περάσουν 4 λεπτά μέχρι να σκοράρει ο Παναθηναϊκός με τον Μπατίστα οποίος μείωσε σε 5-2.

Οι «πράσινοι» είχαν μεγάλο πρόβλημα στα αμυντικά ριμπάουντ, ενώ παράλληλα ήταν εξαιρετικά άστοχοι από τα 6,75. Η Ζαλγκίρις σταδιακά πήρε τον έλεγχο και αφού αρχικά πήρε μία μικρή διαφορά με τέσσερις πόντους, βρέθηκε να κλείνει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 17-10.

ÖÙÔÓÇÓ  ÆÁËÃÊÉÑÉÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ  (TOP 16 - ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2014-2015)

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου η Ζαλγκίρις πήρε προβάδισμα με 19-13 με τον Παππά να μειώνει άμεσα σε 19-15. Ο γκαρντ του «τριφυλλιού» ήταν και αυτός που πήρε από το χέρι τον Παναθηναϊκό και μείωσε σε 21-17, επτά λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Λαουάλ με alley-oop κάρφωμα απ’ το κλέψιμο κι απ’ την ασίστ του Νέλσον μείωσε σε 24-20 στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος οι «πράσινοι» με συνεχόμενα λάθη βρέθηκαν πίσω με 32-20.

Ο Μπατίστα δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου μείωσε σε 38-27, με την διαφορά όμως να παραμένει μεγάλη(-11). Κάπως έτσι το ημίχρονο βρήκε τον Παναθηναϊκό να είναι πίσω στο σκορ με 39-28, μετά από ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο.

1220002

Μπήκε με φόρα στην επανάληψη…

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιάνκοβιτς με δύο συνεχόμενα τρίποντα (μεσολάβησε και τρίποντο της Ζαλγκίρις) μείωσε την διαφορά στους οκτώ πόντους(42-34). Οι «πράσινοι» είχαν μπει δυνατά στην επανάληψη και με σερί 7-0 έφτασαν μία ανάσα από τους Λιθουανούς (42-41) και ξαναμπήκαν για τα καλά στο παιχνίδι.

Η Ζαλγκίρις όμως κατάφερε να απαντήσει άμεσα και με ένα επιμέρους σκορ 8-2 έστειλε την διαφορά στο +7 (50-43) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο σημείο αυτό ο Νίκος Παππάς με δύο συνεχόμενα τρίποντα «έφερε» την διαφορά και πάλι στον πόντο (50-49). Αυτός που τελικά έδωσε το προβάδισμα στο «τριφύλλι», ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης που με τρίποντο διαμόρφωσε το 52-55. Το δεκάλεπτο έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο (55-55), με τρίποντο του Άντερσον.

Στο κρίσιμο σημείο «πάγωσε»

Στην αρχή του τελευταίου μέρους του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός με μπροστάρη τον Γκιστ απαντούσε αμέσως στα καλάθια της Ζαλγκίρις. Πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Γιάνκοβιτς με τρίποντο ισοφάρισε σε (64-64).

ÓËÏÔÅÑ  ÆÁËÃÊÉÑÉÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ  (TOP 16 - ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2014-2015)

Στη συνέχεια ο Παππάς (19 πόντους πλέον) με ηγετικό καλάθι έδωσε προβάδισμα στους «πράσινους» με (64-66) 3 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Σε ένα από τα πιο κρίσιμα σημεία του αγώνα οι Λιθουανοί πήραν προβάδισμα με 4 πόντους (70-66) δύο λεπτά από το τέλος. Ο Διαμαντίδης με παλικαρίσιο καλάθι μείωσε στο καλάθι (70-68). Σαράντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Ζαλγκίρις προηγούνταν με (74-68).

Η ήττα τελικά ήρθε για το «τριφύλλι» που με το (76-70), είδε την Ζαλγκίρις να παίρνει μία νίκη που το βάζει σε μεγάλους μπελάδες, σε ότι αφορά την υπόθεση πρόκριση.

Δεκάλεπτα: 17-13, 39-28, 55-55, 76-70.

Ζαλγκίρις Κάουνας (Κράπικας): Τσέρι 18(3), Λεκαβίτσιους 2, Βένε 7, Σονγκάιλα 3, Γιανκούνας 14(1), Γιαφτόκας 4, Μιλάκνις 12(4), Άντερσον 13(2), Ουλανόβας 3(1)

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 2, Γιάνκοβιτς 11(3), Φώτσης 3(1), Νέλσον 1, Παππάς 21(4), Μαυροκεφαλίδης 7(1), Διαμαντίδης 5, Γκιστ 8, Μπατίστα 10, Μπλουμς, Λαουάλ 2