Στην τετράδα με μαχητική ψυχή

Ο Παναθηναϊκός με παλικαρίσια εμφάνιση πήρε τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ (2-3) και μπήκε στα πλέι-οφ του πρωταθλήματος όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ με μειονέκτημα έδρας.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στην αρχή του σετ πίσω στο σκορ με 5-3 και έδειχναν να μην είναι καλά. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με μεγαλύτερη διαφορά (8-3) αλλά οι «πράσινοι» μείωσαν άμεσα σε 9-8 και ξαναμπήκαν για τα καλά στην στην διεκδίκηση του σετ. Ο Παναθηναϊκός  ήταν κοντά στο σκορ και στη συνέχεια προηγήθηκαν με 16-19. Τελικά το σετ κατέληξε στο «τριφύλλι» με σκορ 21-25.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 11-7 και άρχισε να βάζει δύσκολα στους πράσινους. Το «τριφύλλι» συνέχισε να μένει πίσω στο σκορ και να μην βρίσκει λύσεις (16-9). Μείωσε σε 18-14 αλλά δεν φαινόταν να μπορεί να διεκδικήσει πολλά σ’ αυτό το σετ. Έτσι ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-1 και μπήκε ξανά στο ματς (25-20).

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε και πάλι πίσω στο σκορ από την αρχή του σετ. Αυτό συνεχίστηκε με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πάρει προβάδισμα με 16-11.Το «τριφύλλι» δεν φαινόταν έτοιμο να αντιδράσει με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 21-17 σε ένα κρίσιμο για το σετ σημείο. Ο ΠΑΟΚ λοιπό έκανε το 2-1 επικρατώντας και πάλι με 25-20.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να πάρει το δεύτερο δικό του σετ και τον πόντο που θα του έδινε το πλασάρισμα στην τετράδα. Έτσι οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 7-8 κι δεν έδειχναν διατεθειμένοι να χαραμίσουν την ευκαιρία π είχαν. Οι ισοπαλίες ήταν αρκετές αλλά ο ΠΑΟΚ είχε το πάνω χέρι. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και πάλι με 15-16 αλλά το 19-17 του ΠΑΟΚ μετέφερε την πίεση στους «πράσινους». Τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε το πολυπόθητο σετ με 22-25.

Το τελευταίο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς ήταν αδιάφορο και για τους δύο. Τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με 11-15 και τη νίκη.

Τα σετ: 21-25, 25-20, 25-20, 22-25, 11-15.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 19(15/31 επ. 3 άσσους, 1 μπλοκ 46%υπ-11%αρ.υπ), Παντακίδης 5(4/8επ.1 μπλοκ, Κουρνέτας, Γκόμεζ 21 (15/38επ. 4μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (6/14επ. 3μπλοκ), Εφραιμίδης 17 (14/28επ. 2 μπλοκ, 1άσος, 83%υπ-50%αρ.υπ), Γκαράς λ(56%-28%), Καρασαββίδης (38%υπ-38%αρ), Ντίνας, Αναστασιάδης.

Παναθηναικός (Ανδρεόπουλος): Στοιβαχτής 1(1μπλοκ), Κουκ 25(24/43επ. 64%υπ-39%αρ.υπ 1μπλοκ), Πρωτοψάλτης 13(11/32επ. 1 μπλοκ, 1άσος), Χόι 16(12/18επ. 1 μπλοκ, Πανταλέων 7 (5/8επ. 1 μπλοκ), Μπέλλος 15 (12/26επ. 2 μπλοκ ), Πολυχρονιάδης (λ-29%-29%), Σαμαντάς, Μπούρας (λ-70%-30%).