Πω, πω μια Πανάθα!

Καταθέτοντας μυαλό και μαχητική ψυχή ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-2 σετ τον ΠΑΟΚ, στην Πυλαία, έσπασε την έδρα στα ημιτελικά της volleyleague ανδρών και έκανε το 1-0 στη σειρά! Τα σετ: 23-25, 25-18, 23-25, 25-23, 16-18.

Σ’ ένα ματς-διαφήμιση, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ στην Πυλαία, με εξαιρετικούς γι’ ακόμα μια φορά τους Μπέλο και Πρωτοψάλτη. Ρεσιτάλ από τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο που με τις φωνές του στα “κενά” διαστήματα των πρασίνων του ξύπνησε και με κατάθεση ψυχής έκανε το “break” στη σειρά των ημιτελικών.

Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Μεγάλη Πέμπτη (9/4) στις 19.30 για το δεύτερο ματς της σειράς, που η πρώτη γεύση της, πρέπει να εξέπληξε πολλούς.

«Πάγωσε» την Πυλαία

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το 1ο σετ προηγήθηκε με ένα γρήγορο 4-1 έχοντας τον Γκόμες στο σερβις και δυσκολεύοντας την «πράσινη» υποδοχή. Ο Παναθηναϊκός όμως είχε απαντήσεις και με τους Μπέλο-Κουκ και μπλοκ του Πανταλέοντα ισοφάρισε γρήγορα σε (4-4) για να φτάσει ο ΠΑΟΚ στο ΠΡΏΤΟ τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά στο σκορ με (8-7).

Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με τον ΠΑΟΚ και πάλι να φτάνει πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ με (16-15). Ο Πρωτοψάλτης πήγε στο σερβίς και με δυο άσους ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με +2 για το (16-18), με τους γηπεδούχους να φέρνουν το σετ στα ίσια για το (19-19). Οι φιλοξενούμενοι με καθαρό μυαλό και με αρκετή τύχη στον πόντο του Κουκ έκαναν το (21-23), ο ΠΑΟΚ μείωσε, αλλά με τον Χόι στον πρώτο χρόνο, το «τριφύλλι» έκανε το 0-1 στα σετ με (23-25).

VOLLEY LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÐÁÏ / PAOK - PANATHINAIKOS

Στα ίσια ο ΠΑΟΚ

Με την ίδια τόλμη που τελείωσε το σετ,  ο Παναθηναϊκός μπήκε και στο δεύτερο με τον ΠΑΟΚ να βρει τα πατήματά του και να επανέρθει από το αρχικό σοκ. Οι πράσινοι, με άσο του Πρωτοψάλτη πήγαν πρώτοι στο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά. Ο Δικέφαλος επέστρεψε όμως αποφασισμένος και έχτισε για πρώτη φορά διαφορά +4 (14-10) έπειτα από άσο του Γκόμες. Ο Κουκ μείωσε σε (14-11) αλλά με δυο συνεχόμενα λάθη του Αμερικανού, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά στο σκορ με (16-11).

Το μπλοκ του ΠΑΟΚ ανέβηκε στο σετ και η διαφορά ανέβηκε σε (17-12) μετά το μπλοκ του Ραγκέλ στον Πρωτοψάλτη ενώ λίγο αργότερα ο Σαφράνοβιτς σημείωσε το (19-13) αρχικά, με την πίεση από πλευράς ΠΑΟΚ, να εμφανίζει τις αδυναμίες των πρασίνων και το 21-13 ήταν γεγονός.  Ο Παναθηναϊκός και πάλι με τον Πρωτοψάλτη μείωσε με άσο 21-16 αλλά με τη διαφορά να είναι μεγάλη για την ομάδα του Καλμαζίδη, η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει για το (25-18) μετά από επίθεση του Χιμένες.

Με υπομονή και ψυχή… το 1-2 ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός μετά την απώλεια του δευτέρου σετ εμφανίστηκε ήρεμος και μπήκε δυνατά με τον Πρωτοψάλτη να παίρνει δυο άσους στο ξεκίνημα και τους φιλοξενούμενους να χτίζουν μικρή διαφορά, έχοντας ανέβει και στο μπλοκ για το (4-8) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η διαφορά μειώθηκε γρήγορα, με τον Δικέφαλο να εκμεταλλεύεται τα λάθη των «πρασίνων» αλλά το (13-11) του ΠΑΟΚ έγινε (13-14) με επίθεση του Μπέλου σε ένα ισορροπημένο σετ. Με επίθεση του Γκόμες οι γηπεδούχοι πήραν το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ στο (16-15).

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο με ισορροπία ακόμα και στα λάθη. Ο Παναθηναϊκός και πάλι στις λεπτομέρειες είχε τον Μπέλο για το 22-23, ο ΠΑΟΚ τον Χιμένες για το 23-23 αλλά ο Πανταλέων με μπλοκ στον μέτριο Ερνάρντο Γκόμεζ έστειλε σε σετ μπολ τους φιλοξενούμενους με τον Μπέλο να γράφεται το 1-2 σετ στην Πυλαία (23-25).

Ντέρμπι στο 4ο και 2-2…

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος στο τέταρτο σετ που δεν είχε γυρισμό, έκανε το (5-1) και το (6-2) ενώ ο Παναθηναϊκός είχε επίθεση μόνο με τον Μπέλο στις αρχές του σετ. Το άουτ σερβίς του Παντελάοντα έστειλε τον ΠΑΟΚ με (4-8) στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Πρωτοψάλτης με ρεσιτάλ από το σερβίς έκανε το 9-7 ενώ και ο Μπέλος με άσο μείωσε στον πόντο 11-10 αλλά οι Γκόμεζ και Χιμένες έκαναν το (13-10). Ο τελευταίος με δικούς τους πόντους στην επίθεση κράτησε τον ΠΑΟΚ και έβαλε την ομάδα του μπροστά με (16-14) στο β’τεχνικό τάιμ άουτ.

Το +2 διατηρήθηκε (17-15) για τον ΠΑΟΚ, αλλά με τον Παναθηναϊκό να είναι πάντα μέσα στο ματς και το μπλοκ του Μπέλου στον Γκόμες έφερε το (17-17). Ο άσος των πρασίνων ήταν ζεστός ενώ ο Κουκ με φωτοβολίδα πέρασε μπροστά το τριφύλλι για το (19-20).

Ο Γκόμες έκανε το (20-20) ενώ ο Ραγκέλ μπλόκαρε τον Πρωτοψάλτη για το (21-20) και ο Μπέλος και πάλι έφερε στα ίσα (21-21) το σετ. Ο Γκόμες ήταν εκεί όταν έπρεπε και τέλειωσε ακόμα μια επίθεση για το (22-21) αλλά ο Κουκ έκανε το (22-22). Ο Χιμένες ασταμάτητος στην επίθεση για το (23-22) και το (24-22) ο Γκόμες μετά από φάση διαρκείας με εκπληκτικές άμυνες! Ο Πρωτοψάλτης κράτησε στο σετ τον Παναθηναϊκό για το (24-23) αλλά ο Κουκ έχασε την ευκαιρία με επίθεση άουτ και ο ΠΑΟΚ έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ με (25-23).

Με τον ίδιο τρόπο όπως και στο πρωτάθλημα

Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός με τον Θανάση Πρωτοψάλτη να πυροβολεί από το σερβίς, έκανε γρήγορα το (0-4) ενώ ο Χόι διατήρησε το +4 (1-5). Ο Γκόμες μείωσε για το (3-6) αλλά ο Κουκ σταθερά στο +4 (3-7) για το τριφύλλι. Γκόμες και Χιμένες μείωσαν για το (5-7) ενώ με +3 πήγαν οι πράσινοι στην αλλαγή του τερέν, με το σκορ στο (5-8). Ο Χιμένες μείωσε εκ νέου για τους γηπεδούχους (6-8) ενώ φιλέ του Κουρνετα έκανε το (6-9). Ο Χόι έκανε λάθος στο σερβίς για το (7-9) και η επίθεση στην αντένα του Πρωτοψάλτη μείωσαν στο (8-9) με τον Γκόμες να φέρνει το ματς στα ίσα με το σκορ στο (9-9).

Ο Παντακίδης στη συνέχεια μπλόκαρε το Χόι για το (10-9), αλλά ο Ολλανδός άσος, στην αμέσως επόμενη φάση ισοφάρισε (10-10) ενώ ο Σαφράνοβιτς κάρφωσε άουτ για το (10-11) με τον Γκόμες για το (11-11) και τον Χόι να περνά και πάλι τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ για το (11-12) αλλά να χάνει το σερβίς για το (12-12). Ο Κουκ πέρασε για το (12-13) αλλά ο Παντακίδης μπλόκαρε τον Αμερικανό ακραίο για το (13-13).

Ο Στιβαχτής στη συνέχεια νίκησε τον Ραγκέλ στη μονομαχία του φιλέ για το ματς μπολ σετ μπολ με (13-14). Ο Κουκ έχασε το σερβίς (14-14), αλλά ο Γκόμες έχασε το δικό του για το (14-15). Ο Ραγκέλ σε πρώτο χρόνο έκανε το (15-15), αλλά ο Πρωτοψάλτης έδωσε τρίτο ματς μπολ για τον Παναθηναϊκό (15-16) που έχασε ακόμα μια ευκαιρία με λάθος θέσεις (16-16). Ο Μπέλος έκανε το 16-17 με τον Κουκ να σπάει την έδρα στην Πυλαία με (16-18).