Τώρα… Κυψέλη!

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε, αλλά έχασε στις λεπτομέρειες 3-1 σετ από τον ΠΑΟΚ και πλέον μετά το προχθεσινό «σπάσιμο» και με τη σειρά στο 1-1 πάει στη γεμάτη Κυψέλη για να κάνει αυτό που ξέρει.

Με κάτω τα χέρια

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς δυνατά και το παιχνίδι φαινόταν από την αρχή ότι θα είναι πραγματικό ντέρμπι. Πολλές ισοπαλίες στην αρχή του ματς με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το πρώτο (σχετικά) σημαντικό προβάδισμα με 9-6. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και μείωσαν σε 10-9 όμως γρήγορα ο ΠΑΟΚ αύξησε την διαφορά στο +4(13-9) και έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Τα πολλά λάθη στα σερβίς του Παναθηναϊκού είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά στο +6 (16-10) και το σετ έδειχνε να απομακρύνεται συνεχώς. Ο ΠΑΟΚ πήρε εύκολα το σετ με 25-12 και έκανε το 1-0 στην Πυλαία.

1232435

Έδειξε την πραγματική δυναμική του

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο σετ και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 3-7 και φαινόταν σε καλή κατάσταση για να κατακτήσει το σετ. Το «τριφύλλι» είχε συνεχώς το προβάδισμα από το 10-13 μέχρι και 14-16 λίγο αργότερα. Το σημαντικό ήταν ο Παναθηναϊκός ότι παρέμενε συγκεντρωμένος. Οι «πράσινοι» είχαν σταθεροποιήσει την διαφορά στο +3 και η κατάκτηση ήταν όλο και πιο κοντά. Το «τριφύλλι» με το 19-23 έκανε ένα σημαντικό βήμα για το σετ. Ο Κουκ με εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 21-25 και ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ του αγώνα.

ÐÁÏÊ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÐËÅÉ ÏÖ VOLLEYLEAGUE 2014-2015)

Του στοίχησαν τα λάθη του

Το πολύ δυνατό σερβίς του Κουκ και το εντυπωσιακό μπλοκ του Πανταλέοντα έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων στον Παναθηναϊκό στην αρχή του σετ. Ο ΠΑΟΚ όμως αντέδρασε άμεσα και με ένα σερί 3-0 έκανε το 3-2. Το παιχνίδι ήταν πολύ αμφίρροπο και οι εναλλαγές στο σκορ συνεχόμενες. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ βρήκε το Παναθηναϊκό να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 8-5. Το τάιμ-άουτ φαίνεται ότι δεν βοήθησε από ότι φάνηκε τον Παναθηναϊκός καθώς ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 10-5. Ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 4-0 έκανε το 11-11 και μπήκε δυνατά στην διεκδίκηση του σετ. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ έφερε τον Παναθηναϊκό πίσω στο σκορ με 16-14. Το «τριφύλλι» με μπροστάρη τον Πρωτοψάλτη μείωσε στον πόντο (17-16) αλλά τα πράγματα συνέχισαν να είναι δύσκολα. Στη συνέχεια το λάθος του Πρωτοψάλτη έδωσε αέρα 5 πόντων στον ΠΑΟΚ π έκανε το 22-17. Τελικά ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-1 κατακτώντας το σετ με 25-22.

×ÏÉ ÐÑÙÔÏØÁËÔÇÓ ÃÊÏÌÅÆ ÐÁÏÊ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÐËÅÉ ÏÖ VOLLEYLEAGUE 2014-2015)

Το έχασε στις λεπτομέρειες

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε πολύ καλά για τον Παναθηναϊκό αν σκεφτεί κανείς ότι οι «πράσινοι» έκαναν το 0-5. Ο ΠΑΟΚ όμως και πάλι με σερί δικό του έκανε το 3-5 με τον Ανδρεόπουλο να παίρνει τάιμ-άουτ. Οι «πράσινοι» πήγαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ του σετ με προβάδισμα 4-8. Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπέλου έδωσε αέρα 4 πόντων στον Παναθηναϊκό (6-10).  Με μπροστάρη στο Γκομεζ και τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται σε σύγχυση ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 13-13.Και έτσι το παιχνίδι έγινε πραγματικό ντέρμπι με τον Κουκ (14 πόντους) να καρφώνει και να κάνει το 15-16 για τον Παναθηναϊκό. Το ματς ήταν 20-20 και όλα ήταν ανοιχτά. Η εντυπωσιακή άμυνα των παικτών του Παναθηναϊκού επιβραβεύτηκε με έναν πόντο, ιδιαίτερα κρίσιμο, και έδωσε προβάδισμα στο «τριφύλλι» με 20-22. Το 20-22 έγινε άμεσα 25-23 και οι «πράσινοι» έχασαν το σετ και το παιχνίδι μέσα από τα χέρια τους. Έτσι η σειρά πήγε στο 1-1 και πλέον η σειρά των τελικών μεταφέρεται στην Κυψέλη.

ÑÁÍÃÊÅË ×ÏÉ  ÐÁÏÊ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÐËÅÉ ÏÖ VOLLEYLEAGUE 2014-2015)

Τα σετ: 25-12, 21-25, 25-22, 25-23

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 20 (16/32 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ 52% υπ – 26% άριστες), Παντακίδης 7 (3/7 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκόμεζ 25 (21/44 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Σαφρανοβιτς 9 (6/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ – 32% άριστες) / Γκαράς (λ . – 53% υπ – 42% άριστες), Ντίνας, Σαμπάνης, Καρασαββίδης, Αναστασιάδης

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Κουκ 18 (17/35 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ – 37% άριστες), Πρωτοψάλτης 14 (13/32 επ, 1 μπλοκ, 73% υπ -50% άριστες), Χόι 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 9 (7/10 επ ,2 μπλοκ), Μπέλος 10 (7/18 επ, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ . – 43% υπ – 24% άριστες), Μπούρας (λ), Σαμαντάς, Λουκάς.