Ήττα… αλλά πρόκριση!

Ο Παναθηναϊκός παρά την ήττα (69-68) από τον Ερυθρό Αστέρα μέσα στην καυτή Χάλα Πιονίρ προκρίθηκε στα play of της Ευρωλίγκας, μετά τη νίκη της Μακάμπι στο Βερολίνο κόντρα στην Άλμπα. Επόμενος αντίπαλος για το τριφύλλι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας(14/04,20:00).

Ήττα... αλλά πρόκριση!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην σημερινή αναμέτρηση έχοντας την τύχη στα χέρια του. Στο πρώτο ημίχρονο οι «πράσινοι» έπαιζαν μουδιασμένα. Η είδηση της νίκης της Μακάμπι επί της Άλμπα βοήθησε τους «πράσινους» να αποβάλλουν το άγχος. Το «τριφύλλι» έχασε τελικά με 69-68 κάτι που φυσικά δεν πείραξε κανέναν, μιας και η ομάδα είχε προκριθεί.

1232439

Μπήκε μουδιασμένα Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με (0-2) αλλά ο Ερυθρός αστέρας με ένα σερί 5-0 έκανε το (5-2). Οι «πράσινοι» δεν «πατούσαν» καλά στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με (9-4). Ο Ερυθρός Αστέρας είχε το πάνω χέρι στο ματς και φαινόταν από το (14-6) 3 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Τελικά η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται πίσω στο σκορ με (16-7).

ÐÁÐÐÁÓ  ÅÑÕÈÑÏÓ ÁÓÔÅÑÁÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ(ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2014-2015)

Το μάζεψαν

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 5-0 και μείωσε στους 6 για το «τριφύλλι» (18-12) 7 λεπτά πριν το ημίχρονο. Ταυτόχρονα ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με ένα δικό του 5-0 και η διαφορά πήγε στο +11 για τους Σέρβους. Η διαφορά μειωνόταν σιγά-σιγά με τον Παππά να παίρνει αρκετές προσπάθειες και να κρατάει τους «πράσινους» σε κοντινή απόσταση. Το μακρινό τρίποντο του Γιάνκοβιτς 3 λεπτά πριν το τέλος μείωσε την διαφορά στο -5 (26-21). Στη συνέχεια της αναμέτρησης και ένα λεπτό πριν το τέλος ο Φώτσης με τρίποντο μείωσε στους 4 την διαφορά (30-26).

ËÁÏÕÁË  ÅÑÕÈÑÏÓ ÁÓÔÅÑÁÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ(ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2014-2015)

Μπήκε δυνατά και ισορρόπησε

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι «πράσινοι» με σερί 5-0 πέρασαν μπροστά με (30-31). Ο Ερυθρός Αστέρας όμως με δύο τρίποντα πέρασε και πάλι μπροστά με (36-31) 6 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης με τρίποντο δήλωσε παρών και έφερε το ματς στο καλάθι (38-36). Οι Σέρβοι με ένα δικό τους 4-0 έκαναν το (42-36) όμως ο Γιάνκοβιτς με τρίποντο μείωσε σε (42-39) ενώ έμεναν περίπου δύο λεπτά για το τέλος.

ÃÉÁÍÊÏÂÉÔÓ   ÅÑÕÈÑÏÓ ÁÓÔÅÑÁÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ(ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2014-2015)

Τυπική διαδικασία

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με (47-53) 8 λεπτά πριν το τέλος. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος η διαφορά ήταν στο +7 και όλα ήταν πλέον μία τυπική διαδικασία, μιας και οι «πράσινοι» λόγο της νίκης της Μακάμπι επί της Άλμπα η πρόκριση ήταν σίγουρη. Τελικά το παιχνίδι κρίθηκε στον… πόντο και έτσι ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με (69-68). Το «τριφύλλι» στους «8» της Ευρωλίγκα θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με μειονέκτημα έδρας.

ÌÁÕÑÏÊÅÖÁËÉÄÇÓ   ÅÑÕÈÑÏÓ ÁÓÔÅÑÁÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ(ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2014-2015)

Τα δεκάλεπτα: 16-7, 30-26, 44-45, 69-68

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 11 (3), Ντάνγκουμπιτς 3 (1), Μίτροβιτς 11 (1), Λάζιτς, Μπλάζιτς 11 (3), Κάλινιτς 14, Μαριάνοβιτς 12, Τζένκινς 4, Γιόβιτς, Ζίρμπες 3.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ, Γιάνκοβιτς 9 (3), Φώτσης 6 (2), Νέλσον 8, Παππάς 11 (1), Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 12 (2), Γκιστ, Μπατίστα 15, Λαουάλ.