Πράσινη Σκοπευτική Αναγέννηση

Ολοκληρώθηκε το Σαββατοκύριακο 4-5 Απριλίου το πρώτο μέρος των Πανελλήνιων αγώνων, της σημαντικότερης διοργάνωσης της χρονιάς στα σκοπευτικά δρώμενα, υπό την αιγίδα της ΣΚΟΕ.

Ο Παναθηναϊκός, με τη συμμετοχή 17 αθλητών, την πολυπληθέστερη στην ιστορία του, κατέκτησε 2 ομαδικά μετάλλια – τίτλους για το σύλλογο και το τμήμα είδε και δύο από τους αθλητές του να συμμετέχουν σε τελικό, διεκδικώντας ατομικές διακρίσεις, ομαδική βαθμολογία και τελικά ένα μετάλλιο.

Το Σάββατο 4/4 γράφτηκε ιστορία στο σκοπευτήριο του Βύρωνα όπου νωρίς το πρωί οι Καμπούρης, Κατσίρης και Λιβέρης προσέθεσαν άλλον έναν Πανελλήνιο τίτλο στο Ελεύθερο πιστόλι ανδρών στη συλλογή του τμήματος φτάνοντας τους στους 110! Εκπληκτική απόδοση από τον Γιάννη Καμπούρη ο οποίος με 545/600 κατετάγη τρίτος στην κανονική διάρκεια του αγώνα και κέρδισε μια θέση στον τελικό όπου αναμετρήθηκε με πολύπειρους αθλητές του αγωνίσματος κατακτώντας τελικά την πέμπτη θέση.

Ο έφορος του τμήματος Δημήτρης Κατσίρης με καλή απόδοση 516/600 κατετάγη 10ος και ο Διονύσης Λιβέρης με μια μέτρια γα τα δεδομένα του απόδοση κατετάγη 17ος με 502/600. Η συνολική απόδοση των αθλητών έσπασε τα κοντέρ και τους έδωσε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο σε συλλογικό επίπεδο.

Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού
Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού 2.033 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Την ίδια ημέρα οι αδερφοί Λουκόπουλοι μαζί με τον Λύτρα Κωνσταντίνο αγωνίστηκαν στο Αεροβόλο Τουφέκι Παίδων Α’, μια νεοεισαχθείσα κατηγορία στο θεσμό η οποία έλλειπε από καιρό.

Ο Ηλίας και ο Κωνσταντίνος Λουκόπουλος έχουν αποδείξει τις ικανότητες και το ταλέντο τους πολλάκις στο σύλλογο και αν αναλογισθεί κανείς το φορτωμένο πρόγραμμα αγώνων το οποίο είχαν το τελευταίο διάστημα σε συνδυασμό με την πυρετώδη προετοιμασία τους για το Πρωτάθλημα και τα ρεκόρ τα οποία έχουν σπάσει προσφάτως, οι αποδόσεις τους ήταν παραπάνω από ικανοποιητικές. Ο Λουκόπουλος Κωνσταντίνος με 400,0/436 κατέκτησε την 4η θέση και ο Ηλίας με 399,5/436 την 5η θέση. Ο Λύτρας Κωνσταντίνος με απόδοση 379,6/436 κατέκτησε την 18η θέση. Η νέα γενιά της σκοποβολής κατέκτησε την τρίτη θέση στο ομαδικό, το Χάλκινο μετάλλιο και άλλον έναν τίτλο για τον Παναθηναϊκό!

Οι Χάλκινοι μικροί πρωταθλητές κατέκτησαν τον πρώτο τους επίσημο τίτλο και απέδειξαν ότι η σκληρή προπόνηση αποφέρει καρπούς.

Συνέχεια στις διακρίσεις για τον Παναθηναϊκό έδωσε ο Μάνος Παπαθωμάς, η νέα μεταγραφή του τμήματος για τον οποίο οι λέξεις δεν μπορούν να περιγράψουν την επίδοσή του σε έναν τελικό για γερά νεύρα! Ο Μάνος κατάφερε και κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το Αργυρό μετάλλιο στο Αεροβόλο πιστόλι ανδρών μετά από 7 χρόνια απουσίας από τα σκοπευτικά δρώμενα και μόλις λίγους μήνες προετοιμασίας. Η εμπειρία, η επιδεξιότητα, η στρατηγική και το ταλέντο του νίκησαν τις ικανότητες άλλων 5 πολύπειρων σκοπευτών με τους οποίους αναμετρήθηκε στον τελικό και χάρισαν το αργυρό μετάλλιο στον ίδιο και στον Παναθηναϊκό.

Η επίδοση που έφερε τη διάκριση ήταν 561/600 στην κανονική διάρκεια του αγώνα και 191,4 στις 20 βολές του τελικού.

Η ομάδα του Παναθηναϊκού στο Αεροβόλο Πιστόλι Ανδρών αποτελείτο από τον Παπαθωμά Μάνο (561/600), Καμπούρη Γιάννη (559/600) με απόδοση πεσμένη για τα νούμερα του αλλά να μην ξεχνάμε ότι την προηγούμενη μέρα είχε πετύχει πολύ καλή επίδοση στο ελεύθερο πιστόλι και η πίεση κι η κούραση ήταν μεγάλη, και τον Λιακώνη Φώτη (537/600) στην πρώτη του συμμετοχή σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα με πολύ άγχος και προερχόμενος από τραυματισμό.

Στο ίδιο αγώνισμα συμμετείχαν επίσης οι Κοκκινάκης Νίκος (557/600), Κρανάς Δημήτρης (553/600) και Λιβέρης Διονύσης (542/600), πολύ καλή μέρα για τους τρεις αθλητές αφού πέτυχαν πολύ υψηλές επιδόσεις. Η ομάδα κατέκτησε την 5η θέση στο ομαδικό και είμαστε σίγουροι ότι στην επόμενη διοργάνωση δεν θα λείπουν από το βάθρο.

Η γυναικεία ομάδα συμμετείχε το Σάββατο 4/4 με την Άννα Ξανθάκη, Βουϊδάσκη Πελαγία και την αδελφή της Βουϊδάσκη Βιργινία. Η Άννα με μια πολύ καλή επίδοση για τον αγώνα  (361/400) αν και μακριά από ατομικά της υψηλά κατάφερε να καταταχθεί 10η και να χάσει στα σημεία (μόλις ένα βαθμό!) μια θέση στην οχτάδα και στον τελικό.

Η Πελαγία Βουϊδάσκη έκανε κι αυτή μια πολύ καλή εμφάνιση πετυχαίνοντας μάλιστα και ατομικό ρεκόρ με 353/400 και κατατάχθηκε στην 22η θέση. Η Βιργινία Βουϊδάσκη με μια μέτρια για την ίδια εμφάνιση, αφού οι δυνατότητες της είναι πολύ μεγαλύτερες κατετάχθη 33η με επίδοση 336/400. Στο ομαδικό η γυναικεία ομάδα κατέκτησε την 6η θέση και δεσμεύεται ότι θα είναι η επόμενη ομάδα που θα φέρει ακόμη έναν τίτλο στον Παναθηναϊκό σύλλογο.

Στο Αεροβόλο τουφέκι ανδρών συμμετείχαν οι Λιβέρης Διονύσης με αρκετά καλή επίδοση 580,8/645, ο Παναγιωτόπουλος Χρήστος με επίδοση 573,4/645 και ο Καφαντάρης Νικήτας με 536,4/645. Οι τουφεκάδες του Παναθηναϊκού κατέκτησαν την 10η θέση στην ομαδική κατάταξη.

Στο Αεροβόλο πιστόλι εφήβων συμμετείχαν ο Γουγής Μιχάλης με επίδοση 493/600 και ο Κοτσίρης Νικόλας με επίδοση 475/600 κατακτώντας τη 14η και τη 17η θέση αντιστοίχως. Να σημειώσουμε ότι είναι η πρώτη συμμετοχή τους σε αγώνες τέτοιας σημασίας και το άγχος ήταν ένας ανασταλτικός παράγοντας στο να επιδείξουν τις αδιαμφισβήτητες δυνατότητες που έχουν δείξει μέχρι τώρα στους αγώνες και στις προπονήσεις.

Kαλή επιτυχία και ευστοχία στους αθλητές της Σκοποβολής για το δεύτερο μέρος των αγώνων που έχουν μπροστά τους το επόμενο Σαββατοκύριακο από το Πάσχα στις 18 και 19 Απριλίου όπου θα λάβουν μέρος στα αγωνίσματα για τα πυροβόλα όπλα στο πλαίσιο του Πανελλήνιου πρωταθλήματος 2015.