Ερασιτέχνης

Αμαζόνες για τίτλο!

Με παθιασμένη εμφάνιση, η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Παναθηναϊκού νίκησε 60-56 το Ελληνικό, στον κατάμεστο «Τάφο του Ινδού» και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των τελικών.

Με μία εντυπωσιακή εμφάνιση των Όλιβερ και Έιβερι και μία απίστευτη Καλέτζου στο τέλος οι «πράσινες» πήραν τη νίκη με 60-56 και έστειλαν τους τελικούς σε 3ο παιχνίδι στο Ελληνικό.

Οι «πράσινες» μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και προηγούνταν με 7-3 στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι τους 7 πόντους του Παναθηναϊκού τους είχε πετύχει η Όλιβερ.  Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος το «Τριφύλλι» προηγούταν με 12-8 και κρατούσε για ώρα το προβάδισμα. Με 43% στα τρίποντα το Ελληνικό 2 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου πέρασε μπροστά με 12-14. Τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 13-16.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός με σερί 5-0 έκανε το 18-16 και πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ. Η Όλιβερ με καλάθι 7 λεπτά πριν το ημίχρονο έκανε το 20-16 και έφτασε ήδη τους  14 πόντους στον αγώνα.  Στη συνέχεια το Ελληνικό με σερί 7-0 πέρασε και πάλι μπροστά με 20-23 3 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Οι «πράσινες» είχαν χάσει την συγκέντρωση τους με αποτέλεσμα να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 23-27 λίγα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Είχαν περάσει 4 λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο και είχαν σημειωθεί μόνο 3 πόντους από τον Παναθηναϊκό με το σκορ να είναι 26-27 υπέρ του Ελληνικού. Η Όλιβερ είχε πετύχει μέχρι εκείνη τη στιγμή 17 πόντους ενώ είχε 15 ριμπάουντ! Στη συνέχεια το τρίποντο της Έιβερι έφερε το ματς στα ίσα  (29-29). Το Ελληνικό προηγήθηκε με 29-31 αλλά οι «πράσινες» με σερί 4-0 έκαναν το 33-31 και πήραν κεφάλι στο σκορ. Με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου  ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 35-36.

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού μπήκαν «φουριόζα» στην τελευταία περίοδο και με ένα γρήγορο 5-0 έκανε το 40-36. Απίστευτη η αστοχία του Ελληνικού. Το τρίποντο της Έιβερι 5 λεπτά πριν το τέλος έδωσε αέρα 5 πόντων στις «πράσινες»(43-38). Στη συνέχεια το Ελληνικό μείωσε σε 45-42 αλλά η Έιβερι χτύπησε και πάλι και το 48-42. Στα δύο λεπτά πριν το τέλος οι «πράσινες» είχαν προβάδισμα με 56-49. Το τέλος όμως ήταν εφιαλτικό. Το Ελληνικό έκανε το 7-0 και ισοφάρισε 30 δεύτερα πριν το τέλος. Η Καλέτζου με 5 πόντους έδωσε τη νίκη στις «πράσινες» με 60-56.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 23-27, 45-36, 60-56.

Παναθηναϊκός (Πρέκας): Καλέντζου 7(1), Δανούση, Αυτζή 8(2), Κόνιαλη, Ολιβερ 21, Σλούκα 3, Εϊβερι 17(4), Γλυνιαδάκη 4, Κυριακοπούλου. Ελληνικό (Καπογιάννη):  Γκοτζή 3, Σταμάτη 13(3), Καλογήρου 2, Κοσμά 8(2), Παπαμιχαήλ 2, Μπαλτά 5(1), Νικολαϊδου, Χαλιβέρα 10(1), Τζόνσον 8, Μπόνη 5, Φουράκη Β., Φουράκη Στ.