Κορίτσια για φίλημα!

Με πάθος, ψυχή και βόλεϊ υψηλού επιπέδου, τα κορίτσια του Παναθηναϊκού νίκησαν 3-0 σετ τον Ολυμπιακό στην κατάμεστη Κυψέλη και ισοφάρισαν τη σειρά των τελικών σε 1-1.

Με την Χρήστου να κάνει ονειρεμένη εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός κέρδισε κατά κράτος τον Ολυμπιακό στο κλειστό της Κυψέλης, ισοφάρισε σε 1-1 της σειρά και τώρα πάει… Ρέντη για το Break!

Με τις Ρόγκα (λίμπερο), Βίλκου, Πατσέκο, Τσίμα, Μερτέκη και Μεταξά επέλεξε να ξεκινήσει το ματς ο προπονητής του «τριφυλλιού» Γιώργος Ρούσης, μέσα σε εκπληκτική ατμόσφαιρα στο κλειστό της Κυψέλης.

Οι «πράσινες» πήραν το προβάδισμα στο σετ (1-0), με τις παίκτριες του Νικολάκη να αντιδρούν με την Νέσοβιτς για το 3-4, όμως οι Βίλκου και Μερτέκη, έβαλαν μπροστά το «τριφύλλι» με 5-4 για να ακολουθήσει το άουτ καρφί της Πατσέκο για το (5-5).

Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο για τις δύο ομάδες με το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ να βρίσκει μπροστά τον Ολυμπιακό μετά από το μπλοκ της Βέσοβιτς (7-8). Με το Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει με την επανέναρξη του ματς με την Τσίμα για το (8-8). Η Μεταξά με καρφί στη Χριστοδούλου, έδωσε προβάδισμα για το 10-9, όμως η Μπραμπόροβα ισοφάρισε άμεσα για το (10-10).

παο οσφπ

Από κεινο το σημείο και μετά οι «πράσινες» πήραν προβάδισμα αρχικά με +2 για το (12-10), για να τις βρει το τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά με 3 για το (13-10). Το προβάδισμα για το «τριφύλλι» μεγάλωσε κατά ένα (14-10) μετά το λάθος των «ερυθρολεύκων» και την Τσίμα να βάζει στο +5 για το (15-10).

Οι Χριστοδούλου και Νέσοβιτς ανέλαβαν δράση για τον Ολυμπιακό και μείωσαν γρήγορα σε (15-13) με τον Ρούση να καλεί σε τάιμ άουτ, αφού είδε τη διαφορά να εξανεμίζεται γρήγορα. Η Βέσοβιτς με «καρφί» στη γραμμή έστειλε το ματς στον πόντο για το (15-14), όμως η Τσίμα ξανά έβαλε το «τριφύλλι» στο +2 (16-14).

Η αρχηγός του «τριφυλλιού» πήρε ξανά την ομάδα από το χέρι για το +3 (17-14), όμως η Χριστοδούλου μείωσε για το (17-15). Η επίθεση της Νέσοβιτς στη συνέχεια κατέληξε στην κερκίδα για το +2 του «τριφυλλιού» (18-16) με την Τσίμα να κάνει μπλοκ άουτ στη Νέσοβιτς για το +3 (19-16) σε κρίσιμο σημείο του σετ. Το λάθος της Μπραμπόροβα έστειλε στο +4 τον Παναθηναϊκό για το (21-17), ενώ η Τσίμα έδωσε συνέχεια στο σερί με «άσο» για το (22-17). Η Μερτέκη με δικά της μπλοκ έστειλε το ματς στο σετ μπολ για τον Παναθηναϊκό (24-18), με το πρώτο σετ να κλείνει στο (25-18) μετά από πόντο της Μερτέκη.

παο οσφπ

Το δεύτερο σετ δεν ξεκίνησε καλά για τις «πράσινες» καθώς ο Ολυμπιακός πήρε γρήγορα προβάδισμα για το (0-2), με την Νέσοβιτς να το διευρύνει στο (0-6) μετά το λάθος της Τσίμα. Το «τριφύλλι» αντέδρασε με την Γκούζου αρχικά για το (2-6) για να ακολουθήσει ο «άσος» της Τσίμα για το -3 (3-6). Η αρχηγός του «τριφυλλιού» στη συνέχεια με εύστοχες επιλογές μείωσε για το (4-6), όμως το τεχνικό τάιμ άουτ, βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με (4-8).

Η συνέχεια είχε χρώμα «πράσινο» καθώς αρχικά η Μεταξά και στη συνέχεια η Χρήστου με δύο «άσους» μείωσε για το (7-8) για να έρθει η ισοφάριση με την Πατσέκο για το (8-8). Μάλιστα σε εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός πήρε και το προβάδισμα με το «έξυπνο» πέρασμα της Τσίμα για το (9-8) για να ακολουθήσει ένας ακόμα πόντος από την Τσίμα για το (10-8) και με το λάθος της Νέσοβιτς να βάζει μπροστά +3 το «τριφύλλι» (11-8) και την Μεταξά να διαμορφώνει το (12-8) μέσα σε αποθέωση.

Η ανεβασμένη με την είσοδο της στο ματς Χρήστου, έδωσε «αέρα» +4 για την ομάδα της (13-9), με την Τσίμα στη συνέχεια να περνάει εντυπωσιακά για το (14-10). Ο Γιάννης Νικολάκης βλέποντας το σετ να ξεφεύγει για τον Ολυμπιακό, προχώρησε σε αλλαγές, όμως το τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 5 για το (16-11). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε αρχικά, όμως το άουτ σερβίς της Βέσοβιτς έστειλε τη διαφορά στο (18-12). Οι ερυθρόλευκες μείωσαν με τη Γιώτα για το (19-14) στη συνέχεια, αλλά ο Παναθηναϊκός έλεγχε πλήρως το ματς και με την Ρόγκα να βγάζει καταπληκτικές άμυνες και την Τσίμα να ταΐζει το ερυθρόλευκο τερέν με πόντους, το σκορ έφτασε στο (22-14) με συνοπτικές διαδικασίες. Με το σετ να λήγει στο (25-14) και το 2-0 για το «τριφύλλι» να είναι γεγονός.

παο οσφπ

Το τρίτο σετ του τελικού, ξεκίνησε με προβάδισμα του Ολυμπιακού (1-2), όμως ξανά η Τσίμα ισοφάρισε άμεσα για το (2-2). Το «τριφύλλι» ανέκτησε το προβάδισμα στο τρίτο σετ μετά το λάθος της Γιώτα για το (4-3) με το τάιμ άουτ να βρίσκει μπροστά τις «πράσινες» με +3 για το (6-3).

Οι «πράσινες» δεν είχαν σταματημό και στο τρίτο σετ και έκαναν γρήγορα το (8-3) με τις ομάδες στη συνέχεια να πηγαίνουν στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με το σκορ στο (10-5) ο Γιάννης Νικολάκης κάλεσε εκ νέου τάιμ άουτ, ώστε να διορθωθούν τα κακώς κείμενα, όμως το λάθος της Βέσοβιτς, έστειλε το ματς στο +6 για τον Παναθηναϊκό (11-5). Η Χρήστου τροφοδοτήθηκε άψογα στη συνέχεια για το (13-7) για να έρθει στη συνέχεια ο «άσος» της Τσίμα για το (14-7).

Το δεύτερο τάιμ άουτ του σετ, βρήκε τον Παναθηναϊκό πιο εύκολα απ’ ότι αναμενόταν μπροστά στο σκορ για το (16-8) και τους φίλους του «τριφυλλιού» να αποθεώνουν τα κορίτσια του Ρούση, ζητώντας το πρωτάθλημα. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε από την Λαμπρούση πρόσκαιρα, καθώς η εικόνα του σετ, ανήκε 100% στον Παναθηναϊκό, αφού με πόντο της Χρήστου ήρθε το (18-11) αρχικά και στη συνέχεια το (19-11) με το «πέρασμα» της Πατσέκο. Εν τέλει ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το σετ με (25-15) καθώς οι «πράσινες» ήταν καταιγιστικές και ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1.