Ενα μπ@@@λο και μισό…

Σε ένα παιχνίδι το οποίο κυλούσε ομαλά, ο Σπανούλης έβαλε φωτιά, δείχνοντας τα... αυτιά του στην κερκίδα, ακολούθησε εισβολή κάφρων και αποδείχτηκε για μια ακόμη φορά ότι ο ελληνικός αθλητισμός είναι ότι καταγράφουμε στον τίτλο. Όλα αυτά, 1.30 πριν από τη λήξη του ντέρμπι. Νικητής ο Ολυμπιακός με 77-66.

Ενα μπ@@@λο και μισό...

Οι πράσινοι, ήταν αρκετά κακοί στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς και παρά τους 22 πόντους του Εστεμπάν Μπατίστα, δεν κατάφεραν να επικρατήσουν του Ολυμπιακού, με αποτέλεσμα να χάσουν κάθε ελπίδα διεκδίκησης του απόλυτου πλεονεκτήματος ενόψει πλέι οφ.

Αμαυρώθηκε το παιχνίδι στο 1:30′ πριν την ολοκλήρωσή του, όταν ο Σπανούλης ευστόχησε σε τρίποντο, έκανε χειρονομία («δεν σας ακούω») προς τον κόσμο, αυτός εξαγριώθηκε και μερίδα των οπαδών έκανε ντου, διακόπτοντας το ματς για περίπου σαράντα λεπτά.

Με τους Σλότερ, Γιάνκοβιτς, Φώτση, Διαμαντίδη και Μπατίστα επέλεξε να ξεκινήσει την αναμέτρηση ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς. Το σκορ στο ματς άνοιξε ο Ντάρντεν για το (0-2), με τον Γιάνκοβιτς να απαντά άμεσα με σουτ από τα 6,75 για το (3-2). Ο Παναθηναϊκός έδειξε εξ αρχής τις προθέσεις του να περάσει τη μπάλα μέσα στο καλάθι, ώστε να εκμεταλλευτεί τον όγκο του Μπατίστα, αλλά σκορ βρήκε ξανά με τον Γιάνκοβιτς για το (5-2) με τον Ντάνστον να απαντά για το (5-4).

Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς ήταν καυτός και με το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο έγραψε το (8-4) μέσα σε αποθέωση, ενώ ο Μπατίστα με μια βολή σημείωσε το (9-4). Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του βρήκε τρόπο να σταματήσει το σερί του «τριφυλλιού» αφού με τρίποντα των Μάντζαρη και Πρίντεζη, πήρε κεφάλι στο σκορ (9-10) στο 5’.

1240992

Το +3 (9-12) για τους ερυθρόλευκους το σημείωσε ο Ντάνστον με περιπετειώδη τρόπο, καθώς οι «πράσινοι» έδειξαν αδυναμία στη διεκδίκηση των ριμπάουντ. Ο  Αμερικανός σέντερ του Ολυμπιακού τα είχε βρει «σκούρα» στην άμυνα, καθώς ο Μπατίστα γρήγορα τον χρέωσε με το δεύτερο προσωπικό του φάουλ, δημιουργώντας ένα πονοκέφαλο στον Γιάννη Σφαιρόπουλο. Το κακό για τον Ολυμπιακό δεν ήταν μεγάλο, καθώς ο Μπατίστα ευστόχησε ξανά σε μία βολή για το (10-12), όμως με καλάθια των Σπανούλη και Ντάρντεν ξέφυγαν με 6 για το (10-16).

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με γρήγορο 6-0 σερί έφερε το ματς στα ίσια για το (16-16), δύο λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες των πειραιωτών είχαν συμπληρώσει αρκετά νωρίς τα πέντε ομαδικά στέλνοντας το «τριφύλλι» στις βολές, με τον Γιάνκοβιτς να ευστοχεί για το (18-17), όμως ο Μάντζαρης με τρίποντο επανέφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (18-20) με το δεκάλεπτο να κλείνει με καλάθι του Χάντερ για το (18-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να προηγείται (18-26), με τον Χαραλαμπόπουλο με παλικαρίσιο καλάθι να μειώνει στο -6 (20-26), για έρθει το τρίποντο του Σλότερ να βάλει φωτιά στην εξέδρα. Με τη διαφορά να μειώνεται γρήγορα, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος κάλεσε γρήγορα σε τάιμ άουτ με σκοπό να χαλάσει την αγωνιστική άνοδο του «τριφυλλιού» και να τα ψάλει στους παίκτες του. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να δείχνουν χαλαροί στη διεκδίκηση των ριμπάουντ και αυτό έδωσε την ευκαιρία στο Λοτζέσκι με σουτ από τα 6,75 να στείλει το ματς στο +6 (23-29) για τον Ολυμπιακό.

ÌÐÁÔÉÓÔÁ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ  BATISTA  PANATHINAIKOS - OLYMPIAKOS (BASKET LEAGUE 2014-2015)

Ο Εστεμπάν Μπατίστα με «ρολάρισμα» πάνω στον Ντάνστον μείωσε για το (25-30), ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Χαραλαμπόπουλος κέρδισε το αντιαθλητικό φάουλ από τον Λοτζέσκι, όμως δεν κατάφερε να μειώσει κι άλλο τη διαφορά, αφού οι δύο βολές που εκτέλεσε βρήκαν «σίδερο».

Οι «πράσινοι» ήταν ιδιαίτερα άστοχοι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό, που με δύο εύστοχες βολές του Σλούκα έστειλε το ματς στο +7 (25-32). Ο Παναθηναϊκός με σερί 5-0 με καλάθια των Μπατίστα και Μπλουμς (τρίποντο) μείωσε στο καλάθι για το (30-32), με τον Χάντερ να απαντά για το +4 του Ολυμπιακού (30-34).

Ο Εστεμπάν Μπατίστα το είχε πάρει προσωπικά αφού με καλάθι και φάουλ μείωσε ξανά (33-34), η αδράνεια στην άμυνα και ένα αμφισβητούμενο φάουλ στον Πέντγουεϊ, έδωσε στον Ολυμπιακό «αέρα» πέντε πόντων για το (33-38), δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του ημιχρόνου, όμως σε «νεκρό» χρόνο ο Παππάς με μια βολή έγραψε το (34-38), το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

ÓÐÁÍÏÕËÇÓ ÃÉÁÍÊÏÂÉÔÓ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ  SPANOULIS JANKOVIC  PANATHINAIKOS - OLYMPIAKOS (BASKET LEAGUE 2014-2015)

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 7-0 και έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό +11 (34-45), όμως ο Μπατίστα με δύο εύστοχες βολές μετά το φάουλ του Ντάρντεν  μείωσε σε (36-45). Η διαφορά μειώθηκε ακόμα περισσότερο με τις τρεις βολές του Παππά, μετά από τον φάουλ του Πρίντεζη (39-45), με τον φόργουορντ του Ολυμπιακού να παίρνει πίσω το λάθος του και να ευστοχεί σε τρίποντο για το (39-48) στην αμέσως επόμενη φάση.

Το +11 (39-52) με κάλαθι του Σπανούλη, φρόντισε να μειώσει γρήγορα ο Σλότερ με σουτ από τα 6,75 για το (42-50). Ο ρυθμός και το σκορ στο ματς ανέβηκε στη συνέχεια, με τον Σπανούλη να σκοράρει από την περιφέρεια για το (42-53) και τον Μπατίστα να μειώνει με καλάθι και φάουλ (44-53) 4,5 λεπτά για το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης που πήρε τη θέση του Μπατίστα, με «ζευγάρι» βολών, κατέβασε τη διαφορά στο (46-53), με το «τριφύλλι» να βγάζει παράλληλα και καλές άμυνες πάνω στο Σπανούλη.

Η συνέχεια ανήκε στους ερυθρόλευκους αφού γρήγορα η διαφορά πήγε εκ νέου σε διψήφιο αριθμό +12 (46-58) με καλάθια των Σπανούλη και Πρίντεζη, δύο λεπτή πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Με τις δύο βολές του Αγραβάννη μάλιστα, η διαφορά πήγε στη ύψιστη τιμή της για το +14 (46-60), πριν μειώσει ο Μποχωρίδης με προσωπική ενέργεια για το (48-62). Εν τέλει το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με +14 (48-60).

ÄÉÁÌÁÍÔÉÄÇÓ ÌÁÍÔÆÁÑÇÓ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ  DIAMANTIDIS MANTZARIS  PANATHINAIKOS - OLYMPIAKOS (BASKET LEAGUE 2014-2015)

Οι «πράσινοι» στο τέταρτο δεκάλεπτο συνέχισαν να είναι άστοχοι, με τον Ολυμπιακό στο ίδιο διάστημα να αυξάνει τη διαφορά στο +16 (48-64) για να έρθει το «ακροβατικό» καλάθι του Παππά για το (50-64) και το δίποντο του Σλότερ για το (52-64), με τον Σφαιρόπουλο να καλεί άμεσα σε τάιμ άουτ.

Το «τριφύλλι» συνέχισε να μην δείχνει σημάδια βελτίωσης, αφού ήταν ιδιαίτερα άστοχο και το μόνο που κατάφερε ήταν να βγάζει πρόσκαιρα κάποιες καλές άμυνες όμως δεν είχε το ίδιο πάθος και στην επίθεση, καθώς σκόραρε μόνο από βολές για το (55-66). Με τις δύο βολές του Διαμαντίδη, η διαφορά μειώθηκε σε μονοψήφιο αριθμό πόντων (57-66), όμως ο Πρίντεζης απάντησε για το (57-69) με τρίποντο. Το κάρφωμα του Μπατίστα απλά μείωσε για το -10 (59-69) πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

ÓËÏÔÅÑ ÌÐÁÔÉÓÔÁ ÌÁÕÑÏÊÅÖÁËÉÄÇÓ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ  SLAUGHTER BATISTA MAVROKEFALIDIS  PANATHINAIKOS - OLYMPIAKOS (BASKET LEAGUE 2014-2015)

Μια βολή του Μπατίστα και το τρίποντο του Ντάρντεν διαμόρφωσαν το (60-72), με τον Παναθηναϊκό στη συνέχεια να δείχνει αρκετά θολωμένος με τις επιλογές του. Ο Νίκος Παππάς κατέβασε τη διαφορά στο -8 (64-72), όμως όλα έδειχναν να έχουν κριθεί με 2,2 λεπτά να απομένουν. Το τρίποντο του Σπανούλη και ο μετέπειτα πανηγυρισμός του, έβαλε για τα καλά φωτιά στο γήπεδο. Με τους οπαδούς του «τριφυλλιού» να μπαίνουν στο γήπεδο και την ομάδα του Ολυμπιακού να αποχωρεί για τα αποδυτήρια.

Το ματς ξεκίνησε ξανά με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να ευστοχεί στη βολής της τεχνικής ποινής του Βασίλη Σπανούλη, με το σκορ να είναι στο (65-77). Ο Μπατίστα με ένα λεπτό ακριβώς για τη λήξη, ευστόχησε σε μια βολή για τελικό (66-77) και τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει την ήττα που του στερεί κάθε ελπίδα για διεκδίκηση του πλεονεκτήματος έδρας μέχρι τα πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 34-38, 48-62, 66-77

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 2, Σλότερ 8 (2), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 10 (2), Φώτσης 2, Νέλσον, Παππάς 12, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 3, Μπατίστα 22, Μπλουμς 3 (1)

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 4, Χάντερ 4, Ντάνστον 7, Σπανούλης 12 (2), Ντάρντεν 15 (1), Σλούκας 3, Λοτζέσκι 7 (1), Πρίντεζης 16 (4), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 7 (2).