Υγιεινός περίπατος

Σε περίπατο μετέτρεψε ο Παναθηναϊκός την αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Πάτρας επικρατώντας άνετα με 80-52 κλείνοντας με νίκη την κανονική διάρκεια της Basket League.

Οι «πράσινοι» δεν συνάντησαν σε κανένα σημείο του αγώνα αντίσταση από τους παίκτες του Απόλλωνα, επικράτησαν σαν σε… προπόνηση με 80-52 και έκλεισαν νικηφόρα την κανονική διάρκεια της Basket League.

Χρόνο συμμετοχής πήραν όλοι οι παίκτες για το τριφύλλι. Κορυφαίος για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, ο Εστεμπάν Μπατίστα που τελείωσε το ματς με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ÍÅËÓÏÍ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÁÐÏËËÙÍ ÐÁÔÑÙÍ  NELSON  PANATHINAIKOS - APOLON PATRON (BASKET LEAGUE 2014-2015)

Με τους Σλότερ, Γιάνκοβιτς, Φώτση, Νέλσον και Μαυροκεφαλίδη, επέλεξε να ξεκινήσει την αναμέτρηση ο Σωτήρης Μανωλόπουλος. Το τριφύλλι, μπήκε δυνατά από το πρώτο λεπτό στο παρκέ και γρήγορα έχτισε διψήφια διαφορά πόντων με κύριους εκφραστές τους Νέλσον και Μπατίστα (10-0). Από πλευράς Απόλλωνα το πρώτο καλάθι σημείωσε ο Έλ Αμίν (12-2), ενώ ο Φώτσης με πέντε σερί πόντους διαμόρφωσε το 19-5 στο 8′. Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με διαφορά 15 πόντων (25-10).

Στο 13′, ο Μπατίστα έκανε το (30-15) για να διαμορφωθεί νταμπλ σκορ. Ο Απόλλωνας προσπαθούσε να βρει λύσεις για να δημιουργήσει σκορ κοντά στη ρακέτα κι ο Σκορδίλης έγραψε το (34-20) στο στο 16′. Ο Μπλουμς ευστόχησε σε τρίποντο για το +18 (39-21), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ (41-23) και το παιχνίδι να έχει μια άναρχη μορφή.

ÓËÏÔÅÑ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÁÐÏËËÙÍ ÐÁÔÑÙÍ  SLAUGHTER  PANATHINAIKOS - APOLON PATRON (BASKET LEAGUE 2014-2015)

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Νέλσον κάρφωσε εντυπωσιακά για το 45-25, ενώ με δυο βολές του ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 για πρώτη φορά. Στο 27′, ο Πεν ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το 52-34. Ο αρχηγός, Δημήτρης Διαμαντίδης απάντησε με τον ίδιο τρόπο λίγο αργότερα για το 58-37. Μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η διαφορά μειώθηκε στους 17 (58-41).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Νίκος Παππάς που έδειξε να ξεπερνάει τον πρόσφατο τραυματισμό του στο ματς με τον Πανελευσινιακό, ανέβασε τη διαφορά στην ύψιστη τιμή της (65-41) και η συνέχεια της αναμέτρησης είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ο νικητής ήταν γνωστός ήδη από το πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Μποχωρίδης ανέβασε τη διαφορά στους 30 με τρίποντο (75-45), ενώ το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 80-52, με καλάθι του Ελ Αμίν.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 41-23, 58-41, 80-52.

Παναθηναϊκός (Μανωλόπουλος): Σλότερ 5, Μποχωρίδης 3 (1), Γιάνκοβιτς 7, Φώτσης 12 (2), Νέλσον 9, Παππάς 7, Μαυροκεφαλίδης 3, Διαμαντίδης 10 (2), Μπατίστα 17, Μπλουμς 3 (1), Παπαγιάννης, Λούντζης 2.

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Σκορδίλης 4, Γκάλογουεϊ 2, Πεν 9 (1), Φιτζπάτρικ 6, Μπατής 1, Πελεκούδας 2, Ελ-Αμίν 5 (1), Μολφέτας 6 (1), Νιφόρας 7, Γεωργαλλής 8 (1), Σιγκούνας, Ότζο 2.