‘Ενας Λουκάς δε φέρνει τη νίκη!

Ο λαβωμένος Παναθηναϊκός πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά δεν άντεξε κόντρα στον Ολυμπιακό (69-76), που έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών. Συγκλονιστικός ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, όμως οι 28 πόντοι που σημείωσε δεν ήταν αρκετοί για να έρθει η νίκη.

'Ενας Λουκάς δε φέρνει τη νίκη!

Ένας κούκος (Λουκάς) δεν φέρνει την άνοιξη (τη νίκη). Ο Παναθηναϊκός πάλεψε μέχρι τέλους όμως η έλλειψη λύσεων ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής. Έτσι οι πράσινοι ηττήθηκαν από τον Ολυμπιακό (69-76) που πλέον μετά και το 2-0 στη σειρά βρίσκεται μια ανάσα… από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Με τους  Σλότερ, Νέλσον, Γιάνκοβιτς, Φώτση και Μαυροκεφαλίδη επέλεξε να ξεκινήσει το ματς ο Σωτήρης Μανωλόπουλος.

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε μετά από διπλή προσπάθεια και λέι απ ο Νέλσον, με τον Πρίντεζη να απαντά άμεσα με προσπάθεια για δύο από μέση απόσταση. Το προβάδισμα στο «τριφύλλι» (4-2), έδωσε ο Γιάνκοβιτς με ωραία ενέργεια κοντά στο καλάθι και τον Σπανούλη να είναι κολλημένος πάνω του.

Οι ερυθρόλευκοι, είχαν πρόβλημα στην επίθεση, καθώς η άμυνα που είχε προσαρμόσει ο Μανωλόπουλος, ήταν ασφυκτική, ενώ στην επίθεση το «τριφύλλι» είχε λάβει τα ηνία αφού με καλάθια των Γιάνκοβιτς και Μαυροκεφαλίδη, προηγήθηκε (8-4) στο 4’.

Ακριβώς στα μισά του δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός βρήκε εμπόδια στην επίθεση, καθώς οι παίκτες του Ολυμπιακού, είχαν μειώσει τις αποστάσεις μην αφήνοντας στους «πράσινους» ελεύθερα σουτ. Γρήγορα οι παίκτες του Σφαιρόπουλου, έφεραν το ματς στα ίσια (8-8), αφού ο Ντάνστον επωφελήθηκε μετά από χαμένα αμυντικά ριμπάουντ του Παναθηναϊκού.

Ο Ολυμπιακός πήρε και το προβάδισμα στο ματς για πρώτη φορά με +4 (10-14), όμως ο Μαυροκεφαλίδης σχεδόν αμέσως μείωσε για το (12-14) 1’15’’ για τη λήξη του δεκαλέπτου, με τον Νέλσον στη συνέχεια να ισοφαρίζει το ματς με «ζευγάρι» βολών (14-14).

Με τρίποντο του Σλούκα, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +7 (14-21) στη λήξη του δεκαλέπτου.

Με άστοχο σουτ εξ επαφής του Μαυροκεφαλίδη, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να σκοράρει από την περιφέρεια για το (16-24) στο 12’. Οι «πράσινοι» ήταν άστοχοι στις επιθέσεις τους αφού πέρα από μια βολή του Μποχωρίδη, δεν έβρισκαν σκορ. Το δρόμο προς το καλάθι μετά από ώρα, βρήκε από τα 6,75 ο Σλότερ για να μειώσει στο -4 (20-24), ενώ με δύο βολές του Διαμαντίδη το ματς πήγε στο καλάθι (22-24) στο 14’. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι πιεστικός στην άμυνά του και έβαλε δύσκολα στους πειραιώτες, αφού έκαναν λάθη, με τον Σλότερ να εκμεταλλεύεται ένα απ αυτά και να ισοφαρίζει το ματς (24-24). Οι «πράσινοι» με την εξέδρα να δίνει το ρυθμό, πέρασαν και μπροστά στο σκορ με καλάθι του Χαραλαμπόπουλου (26-24). Η συνέχεια όμως ανήκε στον Ολυμπιακό, που με τρίποντο του Σπανούλη και καλάθι του Λοτζέσκι διαμόρφωσε το σκορ σε (26-29).

Με τα φάουλ για τις δύο ομάδες να είναι συμπληρωμένα, το ματς οδηγήθηκε στις βολές, με τον Μάντζαρη να είναι εύστοχος σε μία για το (27-30). Με το ίδιο τρόπο απάντησε και ο Παναθηναϊκός, με τον Μόργκαν να σκοράρει μία για το (28-30), από το «ζευγάρι» που κλήθηκε να εκτελέσει.

Με καλάθι και φάουλ του Αγραβάννη, ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά με 7 (28-35), με τον Μαυροκεφαλίδη να μειώνει άμεσα για το (30-35), ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Το τρίποντο του Μπλουμς διαμόρφωσε το (33-35) με δέκα δεύτερα να απομένουν για το φινάλε του ημιχρόνου. Το τρίποντο του Σπανούλη διαμόρφωσε το (33-38) του ημιχρόνου.

Η διαφορά αυξήθηκε στο +8 για τον Ολυμπιακό με την έναρξη του β’ μέρους, αφού ο Πρίντεζης βρήκε σκορ από την περιφέρεια για το (33-41), όμως άμεσα απάντησε ο Μαυροκεφαλίδης από την πλευρά των «πρασίνων» με καλάθι από κοντά για το (35-41) δυόμιση λεπτά από την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου.

Το 4ο φάουλ του Χάντερ, δημιούργησε πονοκέφαλο στον Σφαιρόπουλο, αφού οι «πράσινοι» έβαζαν τη μπάλα στη ρακέτα για να πάρουν ενέργεια από τους ψηλούς τους. Η προσωπική ενέργεια του Νέλσον και το καλάθι, έφερε το ματς στο (37-41), όμως οι βολές του Μάντζαρη επανέφεραν το +6 για το Ολυμπιακό. Το τρίποντο του Ντάρντεν έβαλε για τον Ολυμπιακό μπροστά με 8 (38-46) στο 25’.

Οι «πράσινοι» με μια βολή του Φώτση και καλάθι του Μαυροκεφαλίδη που ήταν εξαιρετικός γι’ ακόμα μια φορά, έφερε τη διαφορά στο -5 (41-46) ακριβώς στα μισά του δεκαλέπτου.

Το σερί μεγάλωσε για τον Παναθηναϊκό και με τις βολές του Μαυροκεφαλίδη, πλησίασε στο τρίποντο (43-46). Ο Μαυροκεφαλίδης ήταν η αιχμή του δόρατος για το «τριφύλλι» και σημείωσε ακόμα ένα καλάθι για το (45-46), όμως στην άμυνα οι «πράσινοι» φάνηκαν αδιάβαστοι αφού ο Πέντγουεϊ βρήκε ευκαιρία να σκοράρει για το (46-48).

Το τρίποντο-μαχαιριά του Ντάρντεν επανέφερε διαφορά ασφαλείας για τον Ολυμπιακό (49-54), αφού ξανά οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις κακές επιθέσεις του Ολυμπιακού, με το δεκάλεπτο εν τέλει να λήγει υπέρ των «ερυθρολεύκων» (50-54).

Μέσα σε σύγχυση στη ρακέτα του «τριφυλλιού» ο Πρίντεζης βρήκε δρόμο προς το καλάθι για το (50-56), όμως ο Νέλσον είχε την απάντηση από τα 6,75 για το (53-58). Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 5-0 σερί για να ξεφύγει ξανά με (53-60). Η απάντηση για τους «πράσινου» ήταν πάλι από την περιφέρεια με τον Σλότερ να σκοράρει για το (56-60),  όμως το 5-0 σερί του Ολυμπιακού έφερε το +9 για πρώτη φορά (56-65) στο 33’.

Η μόνιμη πηγή κινδύνου από τον Παναθηναϊκό, ήταν ο Μαυροκεφαλίδης που σκόραρε ξανά για το (58-67). Το τρίποντο του Φώτση, διαμόρφωσε το (61-67), όμως ξανά στην άμυνα ο Παναθηναϊκός ήταν αλλού γι αλλού, αφού έχασε σημαντικό ριμπάουντ με τον Πρίντεζη να παίρνει το φάουλ και να σκοράρει από τις βολές για το (61-69).

Με καλάθι του Μαυροκεφαλίδη ο Παναθηναϊκός μείωσε ακόμα περισσότερο για το (63-69), με τα ριμπάουντ όμως να πληγώνουν εκ νέου το «τριφύλλι» που έδιναν εξτρά επιθέσεις στους παίκτες του Ολυμπιακού. Σκορ για τον Παναθηναϊκό βρήκε εκ νέου ο Μαυροκεφαλίδης μέσα σε χειροκροτήματα για το -4 (65-69) με 3’15’’ για τη λήξη του ματς.

Το ματς στο τελευταίο δίλεπτο έγινε θρίλερ, με τον Ολυμπιακό να κάνει κακές επιθέσεις και τους «πράσινους» να πηγαίνουν στις βολές με τον Διαμαντίδη να είναι εύστοχος σε μία για το (66-69). Ο Σλούκας βρήκε σκορ για τον Ολυμπιακό ανεβάζοντας τη διαφορά στο +5 (66-71) με ένα λεπτό να μένει για το φινάλε.  Οι βολές ήταν αυτές που πήραν τη σκυτάλη στη συνέχεια με τους Μποχωρίδη και Χάντερ να σκοράρουν από μια για το (67-72).

Το τελικό 69-76, φέρνει τον Ολυμπιακό μια ανάσα από το πρωτάθλημα και τον Παναθηναϊκό να ψάχνει το θαύμα για να ξαναμπεί στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 33-38, 50-54, 69-76

Παναθηναϊκός (Μανωλόπουλος): Χαραλαμπόπουλος 2, Σλότερ 11 (2), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 2, Φώτσης 6 (1), Νέλσον 10, Μαυροκεφαλίδης 28, Διαμαντίδης 4, Μπλουμς 3 (1), Κούπερ, Μόργκαν 1.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ, Χάντερ 7, Ντάνστον 7, Σπανούλης 11 (3), Ντάρντεν 14 (2), Σλούκας 9 (1), Λαφαγιέτ, Λοτζέσκι 5 (1), Πρίντεζης 17 (1), Αγραβάνης 3, Μάντζαρης 3.