Αποτελέσματα αγώνων 2015-2016

Δια πυρός και σιδήρου…

Έστω και στο φινάλε, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Απόλλωνα Πάτρας (80-90) και να συνεχίσει αήττητος στο πρωτάθλημα της Basket League.

Δια πυρός και σιδήρου...

Ο Απόλλωνας αποδείχθηκε ιδιαίτερα σκληρό καρύδια για τους «πράσινους» για 36 λεπτά, όμως το σερί 12-0 των παικτών του Σάσα Τζόρτζεβιτς, έδωσε στο «τριφύλλι» μια σημαντική σε θέμα ψυχολογίας νίκη, κάνοντας παράλληλα και το 5/5 στο πρωτάθλημα.

Οι «πράσινοι» προβλημάτισαν ξανά με την εμφάνισή τους, με τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να δίνει ελάχιστο χρόνο συμμετοχής στους μικρούς, πλην του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου.

Όγκνιεν_Κούζμιτς-panathinaikos24

Μπήκε καλά, αλλά κάπου «κόλλησε»

Με τους Καλάθη, Χαραλαμπόπουλο, Φελντέιν, Γιάνκοβιτς και Κούζμιτς, επέλεξε να ξεκινήσει την αναμέτρηση ο Σάσα Τζόρτζεβιτς.

Μετά την πρώτη κατοχή μπάλας και το άστοχο σουτ από την περιφέρεια του Καλάθη, ο Κούζμιτς με 4 προσωπικούς πόντους έβαλε το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ (0-4), αλλά ο Απόλλωνα με σουτ από την περιφέρεια του Βεργίνη και Ντάνκαν πέρασε μπροστά (6-4).

Με 10-0 σερί, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε γρήγορα με (6-14) ακριβώς στο πεντάλεπτο του 1ου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς να βγάζουν ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Το +10 για το «τριφύλλι» το έκανε ο Χαραλαμπόπουλος με ωραία ενέργεια (6-16) για να έρθει ο Μέγιερ από τα 6,75 και να ξεκολλήσει τους Αχαιούς στο σκορ για το (9-16).

Με την είσοδο του Ραντούλιτσα στο παρκέ αντί του Κούζμιτς, οι παίκτες του Απόλλωνα υπο το φόβο του θηριώδη σέντερ, έπαιρναν προσπάθειες από απόσταση, με το «τριφύλλι» να το εκμεταλλεύεται και με προσπάθεια του Καλάθι ήρθε το +11 (9-20) στο 7’.

Ο Απόλλωνας έβρισκε σκορ μόνο από τα 6,75 και με καλάθι του Πέτι έγινε το (12-20), για να έρθει ο Ραντούλιτσα στην επόμενη φάση και να επαναφέρει τη διψήφια διαφορά (12-22).

Μετά από 8 λεπτά αγώνα ήρθε και το πρώτο καλάθι για δύο πόντους για τον Απόλλωνα με τον Πέτι (14-22), με τον Ραντούλιτσα να μην έχει πρόβλημα μέσα στη ρακέτα των Αχαιών και με δικό του καλάθι στιγμές μετά να στρογγυλοποιεί τη διαφορά στο +10 (16-26) υπέρ των «πρασίνων».

Ο Απόλλωνας λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου έτρεξε ένα μικρό σερί 4-0 και μείωσε με τη λήξη για το (20-26).

Παβλοβιτς_panathinaikos24

Ξεκίνησε η «βροχή» τριπόντων

Το τρίποντο του Κουζέλογλου με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου, μείωσε στους τρεις τη διαφορά (23-26) αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο Φώτσης για τον Παναθηναϊκό για το +6 (23-29). Οι «πράσινοι» με τον Φελντέιν από τα 6,75 σε δύο περιπτώσεις έτρεξαν 9-0 σερί και ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +12 (23-35) στο 13’.

Ο Παναθηναϊκός με τον Διαμαντίδη στο παρκέ έβγαζε και συνεργασίες με τους ψηλούς του, με τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να μένει ικανοποιημένος από τη μέχρι τότε εικόνα της ομάδας. Οι δύο βολές του Κούζμιτς έφεραν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της +14 (23-37).

Το πλεονέκτημα ύψους του Κούζμιτς με τους αντιπάλους του μέσα στη ρακέτα, τον εκμεταλλευόταν στο έπακρο ο Σέρβος σέντερ που αύξησε τη διαφορά στο +16 (23-39).

Με ορεξάτο τον Φελντέιν οι «πράσινοι» επανέφεραν το +16 (25-41), όμως ο Βεργίνης σκόραρε από την περιφέρεια (28-41) και ανάγκασε τον Τζόρτζεβιτς να καλέσει το πρώτο τάιμ άουτ στην αναμέτρηση για τους «πράσινους».

Μετά από εξαιρετική συνεργασία των Φελντέιν-Καλάθη, ο Κούζμιτς έγινε αποδέκτης της μπάλας στην «καρδιά» της ρακέτας και τελείωσε τη φάση για το (28-43). Το έμμεσο τρίποντο του Κούζμιτς επανέφερε το +16 (30-46), με τον Απόλλωνα να μειώνει με δύο τρίποντα στους 10 για το (36-46), αφού οι «πράσινοι» δεν έκλειναν όπως έπρεπε τα περιμετρικά σουτ. Στην εκπνοή της επίθεσης για τον Απόλλωνα, ο Κουζέλογλου ξανά από τα 6,75, κατέβασε στους 7 τη διαφορά (39-46) για να έρθει ο Πέτι με εντυπωσιακή προσπάθεια να μειώσει ακόμα περισσότερο (41-46). Οι δύο βολές του Ραντούλιτσα έδωσε τέλος στην αφλογιστία των «πρασίνων» (41-48), αλλά ο Πέτι είχε πάλι απάντηση από την περιφέρεια για το (44-48) ένα λεπτό πριν το ημίχρονο.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο (45-49), αφού ο Ντάνκαν στην τελευταία φάση για τον Απόλλωνα, κόπηκε εντυπωσιακά από τον Φώτση.

Xaralampopoulos-panathinaikos24

Αυτή η περιφερειακή άμυνα…

Με γρήγορο 8-0 σερί οι «πράσινοι» στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου, πήραν προβάδισμα +12 (45-57), όμως ο Βεργίνης από την πλευρά του Απόλλωνα με σουτ από τα 6,75 μείωσε για το (48-57). Ο Γουντς με δικό του καλάθι μείωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (50-57) στο 24’.

Οι «πράσινοι» ήταν αποτελεσματικοί στην άμυνά τους, αλλά όχι και στην επίθεση σε κείνο το σημείο.

Το καλάθι του Ραντούλιτσα έκανε το (52-59), αλλά το τρίποντο του Κουζέλογλου μείωσε στους πέντε (55-59), με τον Γιάνκοβιτς να ανεβάζει ξανά τη διαφορά στο +6 (55-61). Ο Γουντς όμως κέρδισε την μονομαχία από τον Ραντούλιτσα και μείωσε στους 4 (57-61).

Με τα τρίποντα να είναι το επιθετικό του όπλο, οι Αχαιοί κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (60-61) αφού ο Βεργίνης αποδείχθηκε εξαιρετικά έυστοχος στο 26’.

Μάλιστα πήραν και το προβάδισμα στην αναμέτρηση (62-61) με καλάθι του Κουζέλογλου, καθώς ο Πάβλοβιτς έκανε λάθος και έδωσε την ευκαιρία στον Απόλλωνα. Οι βολές του Καλάθη, έδωσαν ξανά ισχνό προβάδισμα στους «πράσινους» (62-63), με τον Πάβλοβιτς από τα 6,75 να δίνει πολύτιμη ανάσα-προβάδισμα στην ομάδα του (62-66).

Οι «πράσινοι» είχαν σαστίσει κάνοντας εύκολα λάθη, όμως ο Απόλλωνας στα σουτ που δοκίμασε ήταν άστοχος για να μειώσει τη διαφορά. Το γκολ-φάουλ του Χαραλαμπόπουλου έφερε ξανά το +6 για τους «πράσινους» (62-68).

Με τα ομαδικά φάουλ συμπληρωμένα για τις δύο ομάδες το ματς πήγαινε στις βολές, με τους παίκτες των δύο ομάδων όμως να είναι άστοχοι. Το τρίποντο του Κουζέλογλου μείωσε τη διαφορά στους τρεις (65-68), με τον Βεργίνη να κλέβει και να μειώνει στον πόντο ένα λεπτό πριν το φινάλε (67-68).

Οι δύο βολές του Φελντέιν έδωσαν προβάδισμα +3 για το «τριφύλλι» (67-70), στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Diamantidis-panathinaikos24

«Μέτρησε» η εμπειρία

Το τρίποντο του Μέγιερ έφερε το ματς στα ίσια στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου (70-70), όμως οι «πράσινοι» με τον Φώτση απάντησαν με τον ίδιο τρόπο (70-73). Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Πάμπλαντ, ο Απόλλωνας πήρε ξανά το προβάδισμα (74-73), με τους «πράσινους» να έχουν λανθασμένες επιλογές.

Το καλάθι του Γιάνκοβιτς έδωσε ξάνα προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (74-75) για να έρθει ο Ραντούλιτσα μετά το λάθος του Απόλλωνα να κάνει το (74-77) και να δώσει στο «τριφύλλι» προβάδισμα +3.

Το καλάθι του Μέγιερ μείωσε γι’ ακόμα μια φορά το ματς στον πόντο (76-77) με πέντε λεπτά να μένουν για το φινάλε. Ο Βεργίνης έμοιαζε ασταμάτητος για την ομάδα του, καθώς με προσωπική ενέργεια και καλάθι, έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Αχαιούς (78-77). Με μια βολή του Καλάθη το ματς πήγε στα ίσια (78-78), όμως ο ομογενής γκαρντ έκλεψε τη μπάλα και έδωσε ξανά προβάδισμα +2 για τον Παναθηναϊκό (78-80).

Οι παίκτες του Απόλλωνα υπέπεσαν σε λάθη στις τελευταίες επιθέσεις και με το κλέψιμο του Διαμαντίδη και την ασίστ στον Φώτση, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε +4 (78-82) τρία λεπτά πριν το φινάλε.

Το τρίποντο του Πάβλοβιτς ήρθε την κατάλληλη στιγμή για τον Παναθηναϊκό, δίνοντας του προβάδισμα +7 (78-85), με τον Διαμαντίδη να γράφει με νέο τρίποντο το +10 (78-88) και να βάζει ταφόπλακα στα όποια όνειρα των παικτών του Απόλλωνα για να κυνηγήσουν εκ νέου το ματς.

Ο Πάβλοβιτς με νέο καλάθι ένα λεπτό πριν το φινάλε (78-90), «κλείδωσε» το «ροζ» φύλλο αγώνα για την ομάδα του.

Το τελικό 80-90, βρήκε τον Παναθηναϊκό νικητή μετά από συγκλονιστικό ματς.