Αποτελέσματα αγώνων 2015-2016

Διαμαντίδης ο ΜΕΓΑΣ!

Με ένα απίστευτο κρεσέντο του Δημήτρη Διαμαντίδη, ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη Μπαρτσελόνα με 93-86. Συγκλονιστικός ο αρχηγός, σούπερ ο Ραντούλιτσα, καθοριστικός ο Γκιστ, απέναντι στην... εφτάψυχη Μπαρτσελόνα. «Κλείδωσε» την πρόκριση η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς.

Οι εννέα ήττες ήταν πολλές για τον Παναθηναϊκό απέναντι στην Μπαρτσελόνα, τα σερί είναι για να… σπάνε και η ομάδα του Τζόρτζεβιτς, μετά από μία εκπληκτική εμφάνιση πάτησε την καταλανική ομάδα με 93-86 και πλέον χρειάζεται μία νίκη στα εναπομείναντα δύο παιχνίδια, για πάρει και μαθηματικά την πρόκριση.

Ο Ραντούλιτσα “κουβάλησε” την ομάδα στις πλάτες του, ο Γκιστ αποδείχθηκε καθοριστικός, αλλά η καρδιά και τα… καρύδια του αρχηγού, “μίλησαν” στο δεύτερο ημίχρονο και ο Παναθηναϊκός πήρε μια μεγάλη νίκη, στο καμίνι του ΟΑΚΑ.

Μίροσλαβ Ραντούλιτσα-Panathinaikos24

Με τους Καλάθη, Φελντέιν, Κούζμιτς, Πάβλοβιτς και Γκιστ «μπήκε» στο ματς ο Παναθηναϊκός, ενώ η Μπαρτσελόνα με τους Τόμιτς, Περπέρογλου, Σατοράνσκι, Ναβάρο και Ντόελμαν.

Το τζάμπολ κατέληξε σε «πράσινα» χέρια, για την πρώτη επίθεση του αγώνα, με τον Πάβλοβιτς να κάνει μεν μια εξαιρετική ενέργεια, ωστόσο να αστοχεί και τον Τόμιτς να τον μιμείται.

Ο Ναβάρο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ (0-2), με το «τριφύλλι» να είναι άστοχο στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα. Ο Καλάθης ήταν αυτός που έλυσε το… γόρδιο δεσμό (2-2) με τον Τόμιτς να απαντάει άμεσα (2-4) και τον Κούζμιτς με προσωπική ενέργεια και επιθε-τικό ριμπάουντ να ισοφαρίζει σε 4-4, 6:29 πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Με καλάθι του Ραντούλιτσα, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά (6-4, 5:49), ο Σατοράνσκι με δύο βολές ισοφάρισε γρήγορα, αλλά ξανά ο ζεστός «Μίρο», έκανε το 8-6.

panathinaikos24.gr-Διαμαντίδης

Η «πρώτη» του Παππά…

Ο»Σάλε» πέρασε και τον Νίκο Παππά στο ματς στα μισά της περιόδου (8-8), εν μέσω θερμών επιδοκιμασιών του κόσμου, που έβλεπε τον Έλληνα γκαρντ να αγωνίζεται σε ματς Ευρωλίγκας μετά από τα περσινά πλέι οφ με την ΤΣΣΚΑ.

Ο Νικ Καλάθης, μετά το τηλεοπτικό τάιμ άουτ, από τη γραμμή των βολών έκανε το 9-8, στα 4:40, ωστόσο στη συνέχεια λάθεψε, δίνοντας την ευκαιρία στο Αμπρίνες να καρφώσει για το 9-10.

Με καλάθι του Γκιστ ο Παναθηναϊκός πήρε αέρα 3 (13-10), αλλά  ένα πικ εν ρολ με αποδέκτη τον Τόμιτς, έφερε για τη Μπαρτσελόνα το 13-12, γρήγορα-γρήγορα.

Με τον Παππά (πρώτο του καλάθι) και «γκολ-φάουλ» του Ραντούλιτσα, το «τριφύλλι» πήρε εκ νέου το προβάδισμα (18-17, 1:27), ωστόσο ο Αρόγιο με τρίποντο έκανε το 18-20.

Με εξαιρετική συνεργασία Καλάθη-Ραντούλιτσα-Βλάντο, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 21-20 στα 8΄΄,  αλλά η Μπαρτσελόνα πήγε στις βολές με τον Αμπρίνες για το 21-22, με τους «πράσινους» να κάνουν μια κακή επίθεση με τον Καλάθη για το τέλος της πρώτης περιόδου.

ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÌÐÁÑÔÓÅËÏÍÁ (ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2015-2016)PANATHINAIKOS - BARCELONA (EUROLEAGUE 2015-2016)

Διαμαντίδης από τα παλιά…

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο αρχηγός, με μια μεγαλοπρεπή τάπα στον Σάμιουελς, ξεσήκωσε το γήπεδο, θυμίζοντας τον παλιό Διαμαντίδη, ενώ στη συνέχεια της φάσης, ο Κούζμιτς πήγε στις βολές, πετώντας και τις δύο στα… σκουπίδια.

Το σκορ είχε κολλήσει για περίπου ενάμισι λεπτό, με τον Διαμαντίδη να «γράφει» δύο βολές για το 23-22 (8:21 για το ημίχρονο). Κούζμιτς και Φώτσης συνδυάστηκαν άψογα για το 25-22, ο Αρόγιο όμως με drive μείωσε άμεσα σε 25-24.

1358534

«Καυτός» Ραντούλιτσα…

Ο Σέρβος σέντερ του Παναθηναϊκού, έκανε το 27-24 (11 π.) και ο Φώτσης με τρίποντη βόμβα αύξησε κι’ άλλο τη διαφορά (30-24), με το ΟΑΚΑ να παίρνει φωτιά!

«Σεισμός» στο ΟΑΚΑ

Με τον Ραντούλιτσα να συνεχίζει το βιολί του… (15 π.) ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 7 πόντων (34-27, 4:33 για το ημίχρονο), με τον κόσμο να έχει σηκώσει το κλειστό στο… πόδι και την ομάδα να παίζει λυσσασμένα.

Με τρίποντο του Περπέρογλου η Μπαρτσελόνα μείωσε κι’ άλλο (34-31), ο Γκιστ με εξαιρετική ενέργεια και κάρφωμα έκανε το 36-31 και στη συνέχεια μετά από μία ακο΄μα καλή άμυνα, στο τρανζίσιον οι «πράσινοι» κέρδισαν φάουλ με τον Φελντέιν, ο οποίος από τη γραμμή των βολών έκανε το 38-31, 3:04 για το ημίχρονο.

Το ματς είχε μια άγρια ομορφιά, τρελό ρυθμό με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα συνεχώς και να μασάει σίδερα.. σε άμυνα και επίθεση.

Ο Τζόρτζεβιτς στα τελειώματα της δεύτερης περιόδου, χαμήλωσε το σχήμα του (Φώτσης/Γκιστ) με το σκορ να είναι 39-33 και ενάμισι λεπτό να απομένει για τη λήξη του ημιχρόνου.

Με δύο βολές του αρχηγού οι «πράσινοι» πήραν αέρα 8 (41-33), ο Λαουάλ πέτυχε ένα πολύ δύσκολο και συνάμα τυχερό καλάθι για το 41-35 (47΄΄) με τον «Σάλε» να καλεί τάιμ άουτ για να σχεδιάσει την επίθεση της ομάδας του.

Με δύο βολές του Παππά και ένα προσωπικό καλάθι του Γιάνκοβιτς ο Παναθηναϊκός στα 3,5΄΄ βρέθηκε μπροστά με 10 (45-35), σε ένα πρώτο ημίχρονο που πήγαινε όπως ακριβώς ήθελε η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς.

Κακά μαντάτα…

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Τζέιμς Γκιστ χρεώθηκε με το 3ο του φάουλ, με τον «Σάλε» να αποκτά τον πρώτο του πονοκέφαλο.

Τάπα και κάρφωμα!

Μία τάπα του Ραντούλιτσα και ένα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Γκιστ και ένα λέι απ του Καλάθι ο Παναθηναϊκός εκτοξεύτηκε στο +14 (49-35), με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί πανζουρλισμός στο ΟΑΚΑ.

Το πάρτι συνεχιζόταν…

Με αλλεπάλληλα καρφώματα (Γκιστ-Πάβλοβιτς) ο Παναθηναϊκός 6:57 πριν τη λήξη της 3ης περιόδου, βρισκόταν μπροστά με 14 (53-39). Ο Ραντούλιτσα συνέχιζε το κρεσέντο του (17 π.), με τους γηπεδούχους να κρατούν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (55-42).

panathinaikos24.gr-Γκιστ Μπαρτσελόνα

Έσπασε το φράγμα των δέκα…

Η Μπαρτσελόνα με ένα μικρό σερί, ψαλίδισε τη διαφορά (56-48), με τον Παναθηναϊκό να έχει κολλήσει στην επίθεση, με τον Κούζμιτς να μην βρίσκεται σε καλή μέρα, αποτέλεσμα όταν ο «Μίρο» να κάθεται στον πάγκο, το «τριφύλλι» να μην μπορεί να σκοράρει με ευκολία.

Παναθηναϊκός VS Αμπρίνες…

Ο Διαμαντίδης μετά από αφλογιστία πολλών λεπτών για το «τριφύλλι», με δύο βολέ έκανε το 58-46 (3:35), με τον Αμπρίνες (16 π.) όμως σε μεγάλο βράδυ, η Μπαρτσελόνα έμενε κοντά στο σκορ (58-50).

Ο Πάβλοβιτς με τρίποντο έδωσε ξανά προβάδισμα 11 πόντων (61-50), ο Αρόγιο αστόχησε, αλλά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, ο Καλάθης έκλεψε έδωσε στον Πάβλοβιτς, ο οποίος κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο (2:09, 63-50, 2/3).

Οι γηπεδούχοι πρέσαραν σε όλο  το γήπεδο, ο Διαμαντίδης έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο (66-50) και το γήπεδο σειόταν από τον κόσμο!

Με κάρφωμα του Βεζένκοφ και δύο βολές του Αμπρίνες, η Μπαρτσελόνα μείωσε το σκορ (66-54, 38΄΄), ο Διαμαντίδης αστόχησε σε τρίποντο (το γήπεδο στο πόδι φώναζε το όνομά του ρυθμικά), ο Αμπρίνες όμως είχε βαλθεί να πάρει το ματς μόνος του και με buzzer beater, έκανε το 66-57, φτάνοντας τους 21, όντας ο πρώτος σκόρερ των καταλανών.

Επέστρεψε η Μπάρτσα με βομβαρδισμό από τα 6,75

Με τρίποντα από Περπέρογλου και Καλάθη, το σκορ στην αρχή της 4ης περιόδου, διαμορφώθηκε 69-62, με τον Παναθηναϊκό να έχει πλέον χάσει το μομέντουμ της αναμέτρησης, ενώ μετά από καλάθι του Σάμιουελς (69-64), ο τεχνικός του «τριφυλλιού» κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ, καθώς έβλεπε πως η ομάδα του, είχε χάσει την αυτοσυγκέντρωσή της.

Ο Ραντούλιτσα, μετά από φάουλ του Λαουάλ, εκτέλεσε δύο βολές για το 71-64 (8:11), οι «πράσινοι» αμύνθηκαν σθεναρά, ωστόσο οι καταλανοί κέρδιζαν επιθετικά ριμπάουντ, με τον Περπέρογλου, να «εκτελεί» από τα 6,75 (71-67),σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα.

Ο «Σάλε» επανέφερε τον Διαμαντίδη, ο Όλεσον όμως με κρύο αίμα, έκανε το 71-70 (6:25). Ο Ραντούλιτσα με δύο βολές (21 π.), έκανε το 73-70, η Μπαρτσελόνα με κοντό και ευέλικτο σχήμα, «χτυπούσε» το «τριφύλλι» στο χαμηλό ποστ, με αποτέλεσμα να παίρνει συχνά φάουλ, πηγαίνοντας στις βολές.

Ανάσα από τον αρχηγό

Με drive του Διαμαντίδη, ο Παναθηναϊκός έκανε το 75-72, έβγαλε την άμυνα, ξανά ο αρχηγό με laser πάσα βρήκε τον «Μίρο» για το 77-72 (4:46),  αλλά ο Περπέρογλου με ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο μείωσε σε 77-74.

panathinaikos24.gr-Γκιστ Γιάνκοβιτς

Μέγας Διαμαντίδης!

Ο αρχηγός όταν χρειάστηκε, έδωσε το «παρών», με τρίποντο από τα 10 μέτρα (80-74) και στη συνέχεια με δύο βολές για το (82-74), με τον κόσμο να έχει κάνει το ΟΑΚΑ, κολαστήριο.

Η Μπαρτσελόνα, ήταν πολύ σκληρή για να πεθάνει (82-78), με βολές του Ντόελμαν στα 2 λεπτά για τη λήξη της αναμέτρησης.  Ο Φελντέιν μετά από μία ακόμα τελική άσα του Διαμαντίδη έκανε το 85-78, αλλά οι κακές περιστροφές της άμυνας του Παναθηναϊκού, έδωσαν την ευκαιρία για πέναλτι… στο Ναβάρο (85-81).

Ο Ραντούλιτσα, αποδείχθηκε τέρας… ψυχραιμίας και με δύο βολές έκανε το 87-81 (1:05), ο Γκιστ τάπωσε τον Ντόελμαν και πήρε το φάουλ, πηγαίνοντας στις βολές για το 89-81, στα 59”.

Μία λάθος πάσα του Διαμαντίδη, υπό πίεση, έδωσε τη δυνατότητα στη Μπαρτσελόνα να μειώσει κι’ άλλο τη διαφορά με τον Αρόγιο (89-85), στα 22,8” για τη λήξη του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να έχει την τελευταία κρίσιμη κατοχή.

Ο Διαμαντίδης με δύο βολές έκανε το 91-85 (22,2”), με την Μπαρτσελόνα να έχει μία κατοχή ακόμα στην προσπάθειά της να γυρίσει το ματς. Ο Ναβάρο προσπάθησε να εκμαιεύσει το φάουλ σε τρίποντο, αστόχησε, ο Καλάθης μάζεψε το ριμπάουντ, βρήκε στο ανοικτό γήπεδο τον Φελντέιν, ο οποίος με κάρφωμα σφράγισε τη νίκη (93-85).