Αποτελέσματα αγώνων 2015-2016

Τον λύγισαν κούραση και διαιτησία

Παρά το αρχικό προβάδισμα (1-0), ο Παναθηναϊκός λύγισε από την κούραση και τις διαιτητικές αποφάσεις με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα στο κατάμεστο κλειστό της Κυψέλης, από τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ. Συγκλονιστικός ο κόσμος της ομάδας, αποθέωσε αθλήτριες και τεχνικό τιμ με τη λήξη της αναμέτρησης.

Δυνάτα μπήκαν οι «πράσινες» στο κατάμεστο κλειστό της Κυψέλης, με τον Γιώργο Ρούση να επιλέγει τις Νομικού, Τσίμα, Καββαδία, Κουτουξίδου, Μερτέκη, Φίλντ και Ρόγκα σε θέση λίμπερο.

Το ντέρμπι στο πρώτο σετ πήγαινε πόντο πόντο για τις δύο ομάδες με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το προβάδισμα με την Τσίμα (1-0), τον Ολυμπιακό να ισορροπεί με την Γιώτα (3-3) και τη Νομικού να δίνει το προβάδισμα +3 (6-3) για το «τριφύλλι».

Οι ερυθρόλευκες μετά από δύο λανθασμένες επιλογές των «πρασίνων» μπήκαν εκ νέου στο ματς, όμως με την Νομικού και την Τσίμα να είναι σε μεγάλη βραδιά, ξέφυγε με +4 (10-6) με την διαφορά να μεγαλώνει με τη Μερτέκη να βγάζει μονό μπλοκ στην Λαμπρούση (11-6).

volley league-panathinaikos24

Ο Ολυμπιακός όμως εκμεταλλευόμενος και πάλι τα λάθη των κοριτσιών του «τριφυλλιού» μείωσε σε (13-11), με την Φίλντ να «δηλώνει» και με μονό μπλοκ στην Μαλασάι σημείωσε το (14-11). Δύο παραβάσεις από τις Μερτέκη και Τσίμα έφεραν το (14-13) στο ματς, όμως το άουτ σερβίς της Χριστοδούλου έφερε πάλι το +2 για τον Παναθηναϊκό (15-13). Το +4 (18-14) για τον Παναθηναϊκό ήρθε μετά από άστοχες προσπάθειες των Λαμπρούση και Χριστοδούλου.

Ο Παναθηναϊκός όμως είχε το μομέντουμ στο σετ και με το «έξυπνο» της Νομικού ανέβασε τη διαφορά για το (19-15). Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και μπήκε ξανά στο ματς με την Μαλασάι ισοφάρισε για το (19-19). Το σετ μετά την ισοφάριση του Ολυμπιακού πήγαινε πόντο πόντο με την Μαλασάι να κάνει το (21-22) σε κρίσιμο σημείο και τις πράσινες να μην μπορούν να βγάλουν καλές άμυνες.

Καθοριστική η Νομικού το «καθάρισε» η Μερτέκη

Η Νομικού ήταν καθοριστική και με μονό μπλοκ στην Τσβετάνοβα σημείωσε το (24-23) σε ένα σετ το οποίο μπορεί να χαρακτηριστεί σαν διαφήμιση για το βόλεϊ γυναικών. Το λάθος σερβίς της Φίλντ επανέφερε την ισοπαλία (24-24), με τις Νομικού και Λαμπρούση να σημειώνουν από ένα πόντο για το (25-25). Η Μερτέκη όμως με δικούς της πόντους «καθάρισε» το σετ για τον Παναθηναϊκό (27-25).

Απολαυστικός ήταν ο Παναθηναϊκός και στο ξεκίνημα του 2ου σετ, αφού κατάφερε να προηγηθεί (2-0 και 3-1 με την Νομικού), όμως ο Ολυμπιακός ξαναμπήκε στο ματς (3-2) για να έρθει η Μερτέκη και με πόντο στην αδύνατη πλευρά να κάνει το (4-2). Το 5-2 ήρθε μετά από «άσο» της Φίλντ που έφερε και διαμαρτυρίες από τον πάγκο του Ολυμπιακού. Το +3 για τον Παναθηναϊκό ήρθε μετά από λάθος των ερυθρολεύκων για το (6-3) με την Μερτέκη μέσα σε αποθέωση να καρφώνει για το (7-3).

Οι ερυθρόλευκες με τις Γιώτα και Τσβετάνοβα, να κάνουν ένα μικρό σερί 4-0, κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σετ (7-7), όμως το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ στο 2ο σετ, βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ (8-7). Η συνέχεια στο σετ είχε λάθη και για τις δύο ομάδες με την Τσίμα να σκοράρει με «καρφί» για το (12-10). Ο Ολυμπιακός μάλιστα πήρε και το προβάδισμα μετά το λάθος της Φίλντ (υπέρβαση), όμως η ίδια επανέφερε το προβάδισμα για το «τριφύλλι» (13-12). Η Γιώτα ανέλαβε τα ηνία στο σκορ για την ομάδας της, κάνοντας το (15-14), με την Μερτέκη από τη διαγώνιο να βάζει ξανά το «τριφύλλι» στο +2 (16-15) για το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Φιλντ μετά από άψογη συνεργασία με την Κουτουξίδου επανέφερε το +2 (18-16), αφού ο Ολυμπιακός με την Τσβετάνοβα είχε καταφέρει να ισορροπήσει το σετ. Η αδράνεια των «πρασίνων» έφερε ακόμα στο ματς (19-19), με τον Ολυμπιακό μετά από πόντο της Χριστοδούλου να μπαίνει και πάλι μπροστά στο σκορ (20-21).

Τα λάθη έφεραν την ισοφάριση

Μάλιστα κατάφεραν μετά από λάθος των «πρασίνων» να πάρουν και μικρή διαφορά δύο πόντων (20-22), αλλά με τις Τσίμα και Νομικού, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φέρει ξανά στα ίσια το σετ (23-23). Το (23-24) για τον Ολυμπιακό το έφερε ο πόντος της Τσβετάνοβα με την Μερτέκη να ισοφαρίζει μέσα σε αποθέωση για το (24-24). Το σετ εν τέλει πήγε στον Ολυμπιακό με αμφισβητούμενο πόντο της Χριστοδούλου (24-26).

Στο 3ο σετ, αν και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε (1-0), ο Ολυμπιακός αντέδρασε, ισοφάρισε και πήρε και «κεφάλι» στο σκορ (1-3), με την Κουτουξίδου να κάνει λάθος και το σκορ μετά τον πόντο της Τσβετάνοβα να κάνει το (2-5) με τον Ρούση να ζητάει εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Ο Παναθηναϊκός όμως έδειξε αντίδραση και με τις Μερτέκη και Τσίμα κατάφερε να κάνει άμεσα το (5-5) με τον κόσμο να επιβραβεύει την προσπάθεια. Ο «άσος» της Λαμπρούση επανέφερε το +2 (5-7), με τον Ολυμπιακό εν τέλει να είναι μπροστά με 3 (5-8) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του 3ου σετ.

Η Γιώτα ήταν η αιχμή του δόρατος για τον Ολυμπιακό, αφού με δικούς της πόντους έδωσε προβάδισμα +4 (6-10). Το προβάδισμα υπέρ των ερυθρολεύκων ανέβηκε μετά τον πόντο της Τσβετάνοβα (7-12), με την Φίλντ να μειώνει άμεσα για το (8-12). Δύο λάθη στην υποδοχή από την πλευρά του «τριφυλλιού» έφερε το (8-14) για τον Ολυμπιακό.

Επιθετικό μπλοκάρισμα και κακή υποδοχή έφερε το 1-2

Ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει «μπλοκάρει» τα επιθετικά ατού το «τριφυλλιού με το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ να βρίσκει την ομάδα του Πειραιά μπροστά με +6 (10-16). Ένα μικρό σερί (2-0) για τον Παναθηναϊκό μείωσε κάπως τη διαφορά (12-16), αλλά τα λάθη στην υποδοχή επανέφεραν το +6 για τον Ολυμπιακό (12-18). Ένας πόντος από την Τσίμα παρά το διπλό μπλοκ έφερε το (13-20), όμως η ανεβασμένη Τσβετάνοβα στο 3ο σετ έκανε το (13-21). Ο Ολυμπιακός δεν κατέβασε ταχύτητα και με «άσο» της Λαμπρούση κατάφερε να πάρει το σετ με (16-25).

Μπήκε φουριόζος αλλά δεν άντεξε

Φουριόζος μπήκε ο Παναθηναϊκός στο 4ο σετ, και με σερί πόντων κατάφερε να προηγηθεί (3-0) με τις Φιλντ και Μερτέκη να βάζουν το δικό τους «λιθαράκι». Η Φιλντ μετά από άψογη πάσα της Κουτουξίδου έκανε το (4-1), με τη Γιώτη να μειώνει για το (4-2) με μπλοκ πάνω στην Μερτέκη. Η Φιλντ συνέχισε να έχει επιθετικό οίστρο και ανέβασε τη διαφορά στο (5-2) με την Νομικού να αναλαμβάνει δράση και να ανεβάζει τη διαφορά (6-3). Οι «πράσινες» είχαν «χαλάσει» την υποδοχή του Ολυμπιακού, αλλά με την Τσβετάνοβα, οι ερυθρόλευκες έβρισκαν τρόπο να είναι κοντά στο σκορ (6-5 και 7-6). Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ για το 4ο σετ, βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ (8-7) με την Νομικού να σκοράρει στην αδύνατη πλευρά του Ολυμπιακού.

Τα λάθη για τις δύο ομάδες έφεραν το (9-9), αφού οι «πράσινες» δεν είχαν καλές επιλογές και δεν αντιδρούσαν σωστά. Ένας «άσος» της Λαζάρεβιτς έφερε το +2 για τον Ολυμπιακό (9-11).

Το πανέξυπνο πέρασμα της Κουτουξίδου μείωσε το σκορ για το «τριφύλλι» (11-12), όμως και πάλι ένα λάθος από την Φίλντ έφερε το +2 (11-13) για τον Ολυμπιακό. Η Μερτέκη με υπερπροσπάθεια παρά το διπλό μπλοκ μείωσε αρχικά για το (13-14) με την Τσίμα να ισοφαρίζει (14-14). Το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται (14-16) μετά το λάθος των «πρασίνων». Ο Ολυμπιακός με την Λαμπρούση συνέχιζε να προηγείται με +2 (15-17) με την Μαλασάι σε κρίσιμο σημείο να αυξάνει το προβάδισμα κατά ένα πόντο (15-18).

Ένα σερί (2-0) έφερε το σετ στον πόντο για τον Παναθηναϊκό, με την Τσίμα να σκοράρει (17-18), αλλά οι Λαμπρούση και Λαζάρεβιτς έφεραν τη διαφορά στο +3 (17-20).

Το διπλό μπλοκ των Φιλντ-Νομικού έφερε το (19-21) για τον Παναθηναϊκό, ενώ οι ίδιες έκαναν και το (20-21). Το πέρασμα της Γιώτα έδωσε «ανάσα» στον Ολυμπιακό (20-22), με την Μερτέκη να σκοράρει για το (21-22) μέσα σε αποθέωση. Το μπλοκ άουτ της Λαζάρεβιτς έδωσε αέρα ξάνα +2 (21-23), με την Γιώτα να δίνει στον Ολυμπιακό το σετ-μπολ για το (21-24). Ένα λάθος από την Τσίμα έφερα το σετ και το ματς στον Ολυμπιακό για το τελικό (21-25).

Έτσι οι «πράσινες» μετά από υπερπροσπάθεια γνώρισαν την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα με τον Ολυμπιακό να απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής του βαθμολογικού πίνακα.

Τα σετ: 27-25, 24-26, 16-25, 21-25.

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Φίλντ 12 (7/15 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Νομικού 12 (8/36 επ., 4 μπλοκ), Κουτουξίδου 3 (3/4 επ.), Καββαδία 4 (2/11 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 17 (16/32 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 26% άριστες), Τσίμα 15 (11/38 επ., 4 μπλοκ, 59% υπ. – 41% άριστες), Ρόγκα -λ (66% υπ. – 38% άριστες) / Παπαδοπούλου, Κωνσταντινίδου.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 12 (6/14 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Μαλασάι 16 (15/32 επ., 1 άσο, 50% υπ. – 34% άριστες), Λαζάρεβιτς 14 (12/32 επ., 2 άσοι, 55% υπ. – 34% άριστες), Λαμπρούση 12 (7/18 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου, Τσβετάνοβα 18 (16/46 επ., 2 μπλοκ), Κονόμι -λ (53% υπ. – 26% άριστες / Τέζα, Εμμανουηλίδου.