Αποτελέσματα αγώνων 2015-2016

Θέλει πολύ δουλειά…

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό στου Ρέντη με 3-0 σετ (25-19, 25-16, 25-20), διεκδίκησε μόνο το 3ο σετ με αξιώσεις και έδειξε πως χρειάζεται ακόμα πολύ δουλειά, για να βρεθεί σε τροχιά τετράδας.

Θέλει πολύ δουλειά...

Ο Παναθηναϊκός έχασε με κάτω τα χέρια τα δύο πρώτα σετ, πάλεψε στο τρίτο, ωστόσο, έδειξε ότι έχει πολλά κενά και χρειάζεται δουλειά για να μπορέσει να ανέβει στην βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Πολλά τα λάθη, κακή υποδοχή για την ομάδα του Ανδρεόπουλου, η οποία δεν είχε και τα ψυχολογικά αποθέματα μετά τα δύο πρώτα σετ, για να ζητήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι.

1359672

Κακό ξεκινημα…

Με τον Λεόν να σερβίρει για πρώτη φορά στο ματς, άρχισε το ντέρμπι, με τον πρώτο πόντο να καταλήγει στον Ολυμπιακό. Ο Σπίνου με μπλοκ στον Λεόν, έκανε το 2-0, στην αρχή του πρώτου σετ.

Ένα σέρβις στο φιλέ από τους γηπεδούχους, έδωσε τον πρώτο πόντο στην ομάδα του Ανδρεόπουλου, ο Φερέιρα όμως απέτυχε στην επίθεση και δέχτηκε τριπλό μπλοκ για το 3-1.

Με τρεις συνεχόμενους άσους, οι γηπεδούχοι έκαναν το 6-1, με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο, να ζητάει εσπευσμένα τάιμ άουτ, χωρίς να μπορεί να συνεφέρει την ομάδα του.

Εν τέλει βγήκε μια υποδοχή, αλλά ο Σιμεόνοφ απέτυχε με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται μπροστά με 6 (7-1) και τον Πανταλέωντα να απαντά σε πρώτο χρόνο για το 7-2.

ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (VOLLEYLEAGUE 2015-2016)

Κάκιστη υποδοχή…

Η υποδοχή του Παναθηναϊκού ήταν πάρα πολύ κακή, ο Ολυμπιακός είτε με άσους είτε με κόντρα μπάλες, οδηγούσε άνετα το σκορ στο πρώτο σετ (10-2), με το μπλοκ του Παναθηναϊκού να λειτουργεί καλά για πρώτη φορά (10-4), με Σιμεόνοφ και Πανταλέων.

Μείωσε τη διαφορά…

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό (13-5), οι «πράσινοι» έκαναν συνεχώς λάθη, ο Ανδρεόπουλος αναγκάστηκε να αλλάξει διαγώνιο (πέρασε τον Μπέλο), με τον Φερέιρα να παίρνει πόντο (13-7).

Το 13-8, ανάγκασε τον Πιάτσα, να πάρει αυτός τάιμ άουτ, βλέποντας τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει στους 5. Ο Σουλτανόπουλος έστειλε την μπάλα άουτ στην επόμενη φάση (13-9), με το «τριφύλλι» να πλησιάζει αρκετά.

Με πόντο του Κανέλου, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 14-11, με τους «πράσινους» να βελτιώνουν το μπλοκ τους και να επιτίθενται πιο αποτελεσματικά.

15-13 με τον αρχηγό

Με μπλοκ του Πανταλέωντα, οι «πράσινοι» μείωσαν σε 15-13, ξαναμπαίνοντας στο ματς, εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Ολυμπιακού, αλλά «φτιάχνοντας» και την υποδοχή του, η οποία στην αρχή του σετ, ήταν τραγική.

Ο Παναθηναϊκός έμενε κοντά στο σκορ (17-15), δεν μπορούσε να ισοφαρίσει, αλλά δεν άφηνε και τον Ολυμπιακό να ξεφύγει, μέχρι το σημείο, όπου ο Ολυμπιακός με τον Φιλίποφ πήρε διαφορά 4 πόντων (19-15), με τον Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ αόυτ, σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του πρώτου σετ.

Χάλασε η υποδοχή, χάθηκε το σετ

Ο άσος του Σπίνου (20-15) έδωσε ψυχολογικό προβάδισμα στον Ολυμπιακό, ο Φερέιρα απέτυχε να σκοράρει, με τον Πανταλέων να κάνει παράβαση (φιλέ) να κάνει το 21-15, με τον Σιμεόνοφ να «χτυπάει» από την πίσω ζώνη για το 21-16.

Ο Παπαδόπουλος με πρώτο χρόνο, έκανε το 23-18, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται μια ανάσα από το πρώτο σετ, το οποίο θα κατακτήσει λίγο πιο μετά με τον Σπίνου, μετά από άλλη μια κακή υποδοχή των «πράσινων».

Πρόβλημα στην υποδοχή και λάθη…

Με τον Λεόν να σκοράρει, ο Παναθηναϊκός μπήκε στο 2ο σετ, αλλά ο Σπίνου άμεσα με πρώτο χρόνο ισοφάρισε, πολύ γρήγορα.  Ο Μαρούλης έκανε παράβαση στο φιλέ δύο συνεχόμενες φορές (3-1), με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στα σέρβις των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός ανέβαζε τη διαφορά, χωρίς κόπο (7-1), ο Παναθηναϊκός δεν είχε υποδοχή και μοιραία οι «πράσινοι» βρίσκονταν  με την πλάτη στον τοίχο και σε αυτό το σετ.

Έγκλεσκαλνς και Σπίνου κυριαρχούσαν στον αιθέρα, ο Παναθηναϊκός αγκομαχούσε σε υποδοχή αλλά και μπλοκ, με την ομάδα του Ανδρεόπουλου να έχει να ανέβει ένα βουνό.

Συνεχή λάθη ακόμα και σε καλές επιθέσεις…

Δύο συνεχόμενοι πόντοι από τους «πράσινους» μείωσαν τη διαφορά (8-4), αλλά το σέρβις του Λεόν στο φιλέ, σταμάτησε το μικρό αυτό σερί. Η διαφορά έμενε σε υψηλά επίπεδα (10-5), το σετ βάδιζε, όπως το ήθελαν οι γηπεδούχοι με τον Παναθηναϊκό να κυνηγάει συνεχώς τον αντίπαλό του.

Ο Ολυμπιακός πήγε στο +6 (14-8), ο Ανδρεόπουλος άλλαξε και πάλι διαγώνιο (Μπέλος αντί Φερέιρα), ο Κανέλος μείωσε σε 14-9, αλλά οι παραβάσεις στο φιλέ συνεχίζονταν (12 λάθη μέχρι εκείνη τη στιγμή), με τους γηπεδούχους να αυξάνουν τη διαφορά (16-9).

Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει το μυαλό του, τη συγκέντρωση του και την ψυχολογία του, με την ομάδα να βρίσκεται εν μέσω… τρικυμίας, αφού το σκορ δεν άφηνε και πολλά περιθώρια στο «τριφύλλι» να ζητήσει κάτι περισσότερο.

Με ένα μικρό σερί των «πράσινων» (17-12, από 16-9), ανάγκασε τον Πιάτσα να καλέσει τάιμ άουτ, ο επόμενος πόντος χαρίστηκε στον Ολυμπιακό (18-12), αλλά ο Σιμεόνοφ με πόντο απέναντι σε διπλό μπλοκ έκανε το 18-13, με το «τριφύλλι» να παίζει πιο ορθολογικό βόλεϊ, παρότι ήταν σε μειονεκτική θέση.

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε εν τέλει εύκολα και το δεύτερο σετ με 25-16, εκμεταλλευόμενος το καλό σέρβις του, στο οποίο δεν μπορούσε να «απαντήσει» ο Παναθηναϊκός.

Καλό ξεκίνημα στο 3ο σετ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο 4ο σετ, παίρνοντας το προβάδισμα (2-5), για πρώτη φορά στον αγώνα. Οι «πράσινοι» παίζοντας πιο απελευθερωμένα, έβρισκαν τρόπο να επιτίθενται αποτελεσματικά και παράλληλα να βγάζουν καλές άμυνες (3-7).

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου, δεν κατάφερε να ανοίξει κι’ άλλο τη διαφορά (7-8), ο Ολυμπιακός μείωσε, με το ματς  ξαναγίνεται «κλειστό».

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (9-9), ο Μπέλος με εξαιρετικό πόντο έκανε το 9-10, σε ένα σετ που δεν θύμιζε τα δύο προηγούμενα, καθώς ήταν ντέρμπι. Τρεις συνεχόμενοι πόντοι των γηπεδούχων έφεραν το 12-10, με τον Ανδρεόπουλο  να παίρνει τάιμ άουτ για να τα πει στους παίκτες του.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι (14-13) στα μέσα του 3ου σετ, ο Ολυμπιακός όμως είχε το προβάδισμα και ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε.

Φυσιολογική ήττα…

Δύο συνεχόμενοι πόντοι από τον Ολυμπιακό, έφεραν τη διαφορά στους τρεις (16-13), ο Ανδρεόπουλος πήρε τάιμ άουτ, ωστόσο τα σέρβις των γηπεδούχων δεν έβρισκαν… αντίπαλο με αποτέλεσμα το 16-13 να γίνει 19-13, πολύ γρήγορα.

Με τους δύο πρώτους του άσους, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 21-18, ο Πιάτσα κάλεσε τάιμ άουτ, αφύπνισε τους παίκτες του, εκείνοι πήραν τους πόντους και φυσιολογικά το σετ κατέληξε στον Ολυμπιακό ο οποίος πήρε το τρίποντο και τον Παναθηναϊκό να ψάχνει πλέον λύσεις για να αλλάξει την εικόνα του ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 25-19, 25-16, 25-20.

Ολυμπιακός (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Εγκλεσκαλνς 12 (5/14 επ, 6 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσουκ 11 (7/13 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ 73% υπ -45% άριστες), Όγκουρτσακ 11 (11/22 επ, 57% υπ 38% άριστες), Σπίνου 13 (6/10 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ) / Ταμπουρατζης (λ, 82% υπ – 73% άριστες), Σακόγλου 4 (3/10 επ, 1 άσσος), Φιλίποφ 2 (μπλοκ), Κοκκινάκης 2 (2/4 επ), Παπαδόπουλος.

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης, Ούγκο 6 (6/15 επ, 70% υπ – 60% άριστες), Φερέιρα 5 (5/15 επ), Σιμεόνοφ 5 (2/8 επ, 3 μπλοκ, 23% υπ 8% άριστες), Κανέλλος 2 (2/5 επ), Πανταλέων 6 (6/10 επ) / Πολυχρονιάδης (λ, 64% υπ – 36% άριστες), Μπούρας (λ), Μπελος 3 (3/11 επ), Σαμαντάς, Σούρδι 3 (1/4 επ, 2 άσσο, 38% υπ 13% άριστες).