Αποτελέσματα αγώνων 2015-2016

Μεγάλη νίκη μέσα στο Βραχάτι

Ο Παναθηναϊκός με όπλο το εξαιρετικό μπλοκ, πέρασε από το Βραχάτι, κερδίζοντας τον Παμβοχαϊκό με 3-2 σετ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, πέτυχε μια σπουδαία νίκη επί του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτι, για την 9η αγωνιστική της volley league, έχοντας ως σημαντικό «όπλο» το μπλοκ και το σέρβις.

Με τη νίκη αυτή (2 βαθμοί), οι «πράσινοι» μένουν 6οι στη βαθμολογία, προσπερνώντας την Ορεστιάδα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ιδανικά το πρώτο σετ, από νωρίς πήρε μία μεγάλη διαφορά στο σκορ (2-7 και 7-16) και έδειξε πως θα φτάσει άνετα στην κατάκτηση του. Μάλιστα, οι «πράσινοι» έφτασαν να είναι μπροστά με 21-9 και παρά την προσπάθεια του Παμβοχαϊκού να επιστρέψει στο σετ (18-23), το 1-0 έγινε με το πρώτο σετ να τελειώνει με το 25-19 υπέρ του «τριφυλλιού».

ÐÁÌÂÏ×ÁÉÊÏÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (VOLLEYLEAGUE 2015-2016)

Οι γηπεδούχοι, στις αρχές του 2ου σετ ξεκίνησαν εκείνοι δυνατά, κάτι που είχε αρχίσει να φαίνεται και τα τέλη του πρώτου σετ. Μέχρι τα μισά του σετ, ο Παναθηναϊκός έμεινε κοντά στο σκορ (13-11), αλλά στη συνέχεια η διαφορά υπέρ του Παμβοχαϊκού μεγάλωσε (17-11), με αποτέλεσμα να γίνει τελικώς το 1-1.

Οι «πράσινοι» ξύπνησαν μετά την ισοφάριση των γηπεδούχων και παρά το μέτριο ξεκίνημα, κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα και να κάνουν το 2-1, με την κατάκτηση του τρίτου σετ. Με το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, ο Παναθηναϊκός πήρε τη σημαντική διαφορά των τριών πόντων (13-16), την οποία λίγο αργότερα αύξησε (15-20) και κάπως έτσι πήρε το σετ (25-17).

Το τέταρτο και όπως αποδείχτηκε πιο θεαματικό σετ του αγώνα, οι δύο ομάδες πήγαν πλάι πλάι στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει αρκετές φορές κατοχή. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στην αρχή του σετ, αλλά οι «πράσινοι» απάντησαν και μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, είχαν βρεθεί εκείνοι μπροστά (14-16). Ο Παμβοχαϊκός όμως, αφού αρχικά ισοφάρισε σε 19-19, πέρασε μπροστά και τελικά έφτασε στην ισοφάριση.

Οι δύο ομάδες, μετά από ένα σπουδαίο παιχνίδι, οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ. Ο Παναθηναϊκός παρά τη μεγάλη διαφορά που απέκτησε (3-8), είδε τους γηπεδούχους να φτάνουν ένα βήμα από την ανατροπή(12-12) και εκεί ξύπνησε, κατακτώντας σημαντικούς πόντους, που του έδωσαν τελικά τη νίκη (14-16), μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι.

Τα σετ: 2-3 (19-25, 25-19, 17-25, 25-22, 14-16)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 3 (2/4 επ, 1 άσος), Γκρόνβελντ 7 (5/17 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ, 42% υπ – 17% άριστες), Βαν Ντορν 10 (7/9 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ), Ροντρίγκο 15 (13/26 επ, 2 μπλοκ, 27% υπ -12% άριστες), Πελεκούδας 9 (7/9 επ, 2 μπλοκ), Κάιο 31 (25/41 επ, 5 άσοι, 1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 61% υπ 33% άριστες), Βαρδής (λ), Γεωργίου, Παπαδόπουλος, Ωρολογάς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2 (μπλοκ), Ούγκο Γκιμαράες 21 (16/29 επ, 4 άσος, 1 μπλοκ, 42% υπ -26% άριστες), Φερέιρα 20 (16/33 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Σιμεόνοφ 12 (8/15 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ – 20% άριστες), Κανέλλος 8 (2/9 επ, 1 άσος, 5 μπλοκ), Πανταλέων 6 (4/10 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 53% υπ 44% άριστες), Μπούρας (λ), Ρούσσης, Σαμαντας 1 (άσος).