Αποτελέσματα αγώνων 2015-2016

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τη χρονιά

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε σοβαρός απέναντι στον Άρη και πήρε τη νίκη με 3-1 στο κλειστό της Κυψέλης, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2015.

Οι «πράσινοι» ήθελαν να δώσουν συνέχεια στα τελευταία θετικά αποτελέσματα και στην έδρα τους, να κλείσουν τη χρονιά με νίκη, όπως και έγινε. Παρά το γεγονός, πως το πρώτο σετ του αγώνα κατέληξε στον Άρη, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε γρήγορα και με πολύ καλό μπλοκ και σερβίς, γύρισε τούμπα το παιχνίδι και επικράτησε με 3-1 σετ (23-25, 25-16, 25-15, 26-24).

Ο Άρης ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο ξεκίνημα του αγώνα και με «όπλο» το καλό μπλοκ, μπήκε μπροστά στο σκορ με 6-8. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα μέχρι και τα μισά του σετ, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έκανε το 15-15. Σε εκείνο το σημείο όμως, οι «πράσινοι» έκαναν κάποια αβίαστα λάθη, ο Άρης πήρε σε ένα κρίσιμο σημείο και πάλι την πρωτοπορία στο σκορ (17-20, 22-24) και το σετ κατέληξε στους «κιτρινόμαυρους».

Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Παναθηναϊκού πίεσαν με το σερβίς τους και σε συνδυασμό με το πολύ καλό τους μπλοκ έφτασαν στο 8-5. Στη συνέχεια, με επιμέρους σκορ 4-1 οι “πράσινοι” πήραν αέρα 6 πόντων(12-6). Με κεκτημένη ταχύτητα και καλή επίθεση το τριφύλλι έφτασε με άσο του Λεόν στο 16-10 και σαν σε προπόνηση στην ισοφάριση, 1-1 των σετ με 25-16.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός  με τον ενθουσιασμό της κερκίδας και το καλό σερβίς έφεραν την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με επίθεση του Ούγκο στο 8-5 και στη συνέχεια ο Κανέλλος με μπλοκ “έγραψε” με 10-5 ένα ακόμη double score για τους γηπεδούχους. Έτσι λοιπόν οι “πράσινοι” έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση και αυτού του σετ με 25-15.

Το 4ο σετ είχε πολύ καθοριστικό χαρακτήρα. Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά και προηγούνταν με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ για πολύ ώρα και κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει που θα καταλήξει αυτό το σετ. Ο Άρης κατάφερε να προηγηθεί με 22-21 αλλά ο Παναθηναϊκός με έναν άσσο του Ούγκο Γκιμαράες, ένα μπλοκ και ένα λάθος των κιτρινόμαυρων πήρε το σετ.

Τα σετ: 23-25, 25-16, 25-15, 26-24

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Γκιμαράες 19 (11/20 επ, 7 άσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ -54% άριστες), Φερέιρα 22 (17/26 επ, 1 άσος, 4 μπλοκ), Σιμεόνοφ 13 (11/17 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ, 53% υπ – 24% άριστες), Κανέλλος 9 (6/10 επ, 3 μπλοκ), Πανταλέων 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (53% υπ – 35% άριστες), Μπούρας (λ), Ρούσσης, Μπέλος, Αγγελής 1 (1/1 επ).

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 12 (11/21 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ -50% άριστες), Γκιρτζίκης 8 (5/10 επ, 3 μπλοκ), Χαριτωνίδης 1 (άσσος), Ανδρεάδης 14 (10/12 επ, 1 άσος, 3 μπλοκ), Σωτηρίου 13 (10/16 επ, 3 άσος, 57% υπ -24% άριστες), Τζελάτης 15 (15/31 επ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 43% υπ -21% άριστες),  Ντινόπουλος (λ), Κουτσονίκας, Μήλης, Μούχλιας, Παπασταματάτος.