Αποτελέσματα αγώνων 2015-2016

Εύκολο απόγευμα… και καλές γιορτές

Ο Παναθηναϊκός πέρασε ένα πολύ εύκολο απόγευμα στο Μαρκόπουλο και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Εύκολο απόγευμα... και καλές γιορτές

Από την αρχή ήταν το φαβορί και το έδειξε και στο παρκέ η ομάδα του Γιώργου Ρούση, η οποία μπήκε από το ξεκίνημα δυνατά και πήρε μία άνετη νίκη με «καθαρό» σκορ.

Το πρώτο σετ άλλωστε, κρίθηκε από πολύ νωρίς, καθώς το αρχικό 5-15 υπέρ των «πρασίνων», έδειξε το ποιος θα είναι το «αφεντικό». Τελικά το πρώτο σετ, κατέληξε με 9-25 στα «χέρια» του Παναθηναϊκού.

Ακριβώς η ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ, εκεί όπου και πάλι το «τριφύλλι» πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα (5-10 και 6-19 και κατέκτησε ακόμα ένα εύκολο σετ, με αρκετή ευκολία.

Το τρίτο σετ, είχε ενδιαφέρον μέχρι και το τέλος του, καθώς το ροτέισον του Γιώργου Ρούση έδωσε στο Μαρκόπουλο την ευκαιρία, να πάρει κάτι καλύτερο. Ωστόσο, κάτι τέτοιο δεν έγινε και ο Παναθηναϊκός έστω και με δυσκολία (23-25), πήρε το τρίτο σετ και τη νίκη.

Οι «πράσινες» βρίσκονται με το κλείσιμο του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος στη δεύτερη θέση με 27 βαθμούς, ενώ πρώτος και μέχρι τώρα αήττητος είναι ο Ολυμπιακός.

Τα σετ: 9-25, 11-25, 23-25.

Μαρκόπουλο Revil (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 4 (4/10 επ.), Νιοκολογιάννη 2 (2/16 επ., 50% υπ. – 38% άριστες), Πατεράκη 1 (1 μπλοκ), Βάσκεζ 3 (3/4 επ.), Λιάγκη 1 (0/10 επ., 1 άσο), Αλεξάκου 6 (4/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες), Κοκκίου -λ (50% υπ. – 21% άριστες) / Τσιάκουλα 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Σιρίνινα 4 (4/14 επ.), Μολδοβανίδη, Βαρουδάκη 8 (8/19 επ., 56% υπ. – 44% άριστες).

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Νομικού 9 (7/20 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κουτουξίδου 1 (1 άσο), Καββαδία 3 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 17 (12/26 επ., 5 μπλοκ, 60% υπ. – 60% άριστες), Τσίμα 14 (10/23 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 35% άριστες), Φίλντ 9 (5/6 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ρόγκα -λ (57% υπ. – 43% άριστες) / Παπαδοπούλου 1 (1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αγγελοπούλου.