Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-3

Έμεινε με την προσπάθεια

Ο Παναθηναϊκός, παρά το δυναμικό «παρών» που έδωσαν οι οπαδοί του στην Κυψέλη, δεν τα κατάφερε απέναντι στον Ολυμπιακό και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ. Καθοριστική η διαιτησία που «έκλεψε» από το τριφύλλι το 3ο σετ.

ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ (VOLLEYLEAGUE 2015-2016)

Με «όπλο» το καλό μπλοκ

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε και πήρε τον πρώτο πόντο του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει πολύ γρήγορα σε 1-1.

Ωστόσο το μπλοκ των «πρασίνων» λειτούργησε σωστά σε δύο φάσεις, με αποτέλεσμα να γίνει το 3-1, πριν οι φιλοξενούμενοι μειώσουν και πάλι στον πόντο.

Μπήκε μπροστά και πάλι

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 3-3, αλλά ένα άουτ σερβίς έδωσε νέο προβάδισμα στο «τριφύλλι», αλλά το διπλό μπλοκ πάνω στον Φερέιρα, έφερε νέα ισοφάριση, ενώ ακόμα ένα μπλοκ άουτ έφερε για λίγο τον Ολυμπιακό μπροστά.

Και λέμε για λίγο, γιατί οι «πράσινοι» απάντησαν αμέσως για το 5-5, πριν ο Μπέλος με μονό μπλοκ κάνει το 6-5 και τον ακολουθήσει ο Πανταλέων, για το 7-5, με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει με το 8-6, στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

Δεν κράτησε το προβάδισμα

Το 8-6 έγινε 9-7 και κάπου εκεί ήρθε η νέα ισοφάριση του Ολυμπιακού, που έμεινε μέχρι και το 11-11. Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν ένα οριακό προβάδισμα (12-14 και 13-16).

Το καλό μπλοκ των «ερυθρόλευκων» έπαιξε μεγάλο ρόλο για να έρθει το 14-18, με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί αμέσως τάιμ άουτ.

Σερί και από τους δύο

Τα αβίαστα λάθη από πλευράς «πρασίνων», έδωσαν δικαίωμα στον Ολυμπιακό να ξεφύγει με 16-21, αλλά ένα σερί 3-0 από τον Παναθηναϊκό έκανε το 19-21.

Υπόθεση των Βραζιλιάνων

Ένα κακό καρφί του Ούγκο στο φιλέ και ένας άσχημος υπολογισμός, έκαναν το 19-23, αλλά ο Παναθηναϊκός πλησίασε και πάλι με δύο πόντους (21-23). Ένα λάθος του Ολυμπιακού, έφερε το σετ στον πόντο και πάλι (22-23), ενώ ο άσος του Ούγκο «σήκωσε στο πόδι» την Κυψέλη για το 23-23, πριν με τον ίδιο τρόπο φέρει σετ μπολ (24-23).

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, αλλά ο Βραζιλιάνος άσος είχε πάρει φόρα και με δικό του πόντο έγινε το 25-24, πριν το σετ έρθει σε νέα ισοπαλία.

Τελικά το πρώτο σετ κατέληξε σε «πράσινα» χέρια, με το 27-25 να διαμορφώνεται από τον πόντο του Φερέιρα και το λάθος του Ολυμπιακού.

Μπήκε φορτσάτος, αλλά…

Με κέφια μπήκαν στο 2ο σετ οι «πράσινοι» και πήραν ένα γρήγορο προβάδισμα με 3-1. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ισοφάρισε για το 4-4, ενώ λίγο αργότερα μπήκε μπροστά με 4-5 και 5-6.

Μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ, ο Παναθηναϊκός είχε μπει και πάλι μπροστά (8-7), αλλά αυτό δεν κράτησε για πολύ (9-9). Από εκεί και πέρα, το «τριφύλλι» έκανε κάποια λάθη και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο ώστε να ξεφύγουν με 9-12, αναγκάζοντας σε νέο τάιμ τον Ανδρεόπουλο.

Χέρι-χέρι στο σκορ

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα, αλλά να βλέπει τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει και πάλι (13-13 κ 14-14).

Μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, οι «πράσινοι» είχαν καταφέρει να μπουν και πάλι μπροστά (16-15), με τον κόσμο να μην σταματά να φωνάζει και να «σπρώχνει» την ομάδα.

Μίλησε ο αρχηγός

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε εκ νέου για το 16-16, ο Παναθηναϊκός μπήκε μπροστά και ο αρχηγός, Σωτήρης Πανταλέων, έδωσε με υπέροχο πλασέ, προβάδισμα δύο πόντων για το 18-16.]

Το «τριφύλλι» συνέχισε να βρίσκεται μπροστά σε ένα κρίσιμο σημείο και στο 20-18 φαινόταν πως εύκολα ή δύσκολα και το 2ο σετ, θα πάει στα χέρια του Παναθηναϊκού.

Μπλακ άουτ και το σετ στον Ολυμπιακό

Το 20-18 έγινε όμως πολύ γρήγορα 20-20 και μετά από ένα μπλακ άουτ των «πρασίνων», οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο και αρχικά ισοφάρισαν σε 21-21, πριν περάσουν μπροστά.

Από εκεί και πέρα, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να αντιδράσει και το 2ο σετ χάθηκε κάπως απρόσμενα, με 22-25, για να έρθει η ισοφάριση στα σετ.

«Παγωμένος» στο τρίτο σετ

Ο τρόπος που χάθηκε το 2ο σετ, φαίνεται πως επηρέασε τους παίκτες του Ανδρεόπουλου, οι οποίοι παρά το αρχικό προβάδισμα στο 3ο σετ (3-2), μπλόκαραν στη συνέχεια, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει τρόπους να μπει μπροστά (6-7).

Το 6-7, έγινε 7-12 με τον Παναθηναϊκό να μην βρίσκει τρόπους να πετύχει πόντους και τους φιλοξενούμενους να έχουν μία σημαντική διαφορά στο σκορ.

Εκτός λειτουργίας το μπλοκ

Οι παίκτες του «τριφυλλιού», προσπαθούσαν να βρουν τρόπους να πλησιάσουν, αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε, με τον Ολυμπιακό να κρατάει στα ίδια επίπεδα τη διαφορά (11-15 και 12-16).

Το μπλοκ από πλευράς Παναθηναϊκού ήταν άσχημο, ο Ολυμπιακός έπαιρνε πολύ πιο εύκολα πόντους από τον Παναθηναϊκό, με αποτέλεσμα να γίνει το 14-18.

Ξαναμπήκε στο κόλπο

Με το μπλοκ επιτέλους να κάνει δουλειά και με τους Μαρούλη, Ούγκο και Φερέιρα να σημειώνουν διαδοχικούς πόντους, οι «πράσινοι» μπήκαν και πάλι στο κόλπο της κατάκτησης του 3ου σετ.

Ο  Παναθηναϊκός κατάφερε αρχικά να μειώσει σε 18-20 και τελικά ισοφάρισε για το 20-20, με την Κυψέλη να παίρνει και πάλι «φωτιά».

Στην κόψη του ξυραφιού

Ο Ολυμπιακός πήρε νέο προβάδισμα για το 20-22 και το 21-23, αλλά με τρομερή αντίδραση ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε για το 23-23. Εκεί ένα σοβαρό λάθος του επόπτη, που δεν έδωσε πόντο υπέρ του «τριφυλλιού» έδωσε στον Ολυμπιακό την ευκαιρία να μπει μπροστά με 23-24.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν, ισοφάρισαν σε 24-24 και 25-25, αλλά τελικά και το τρίτο σετ πήγε στους φιλοξενούμενους με 25-27.

Μία από τα ίδια

Και πάλι με προβάδισμα του Παναθηναϊκού ξεκίνησε το 4ο σετ, καθώς ο Ούγκο φρόντισε να κάνει το 1-0 και 2-1. Και πάλι ο Ολυμπιακός ανέβηκε και έφτασε στην ισοφάριση (4-4 και 5-5).

Μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ, οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορά δύο πόντων (6-8), η οποία λίγο μετά ανέβηκε στους τέσσερις (6-10), με τον Ανδρεόπουλου να καλεί άμεσα τάιμ άουτ.

Σε σταθερά επίπεδα η διαφορά

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τη διαφορά στο προβάδισμα (8-12 και 9-13), ενώ λίγο αργότερα έφτασε μέχρι και τους έξι, για το 10-16.

Οι «πράσινοι» προσπαθούσαν να μπουν και πάλι στο σετ και κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά, για να φτάσουμε στο 14-17 και στο τάιμ από πλευράς Ολυμπιακού.

Αμέσως μετά το τάιμ άουτ, ένα σερβίς του Πανταλέων στο σερβίς, έδωσε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να κάνει το 14-18, ενώ λίγο αργότερα ήρθε και το 14-20.

Ήρθε το σερί

Σε εκείνο το κρίσιμο σημείο και πάντα υπό την στήριξη του κόσμου, το «τριφύλλι» κατάφερε να κάνει ένα μικρό σερί και να φτάσει στο 17-20.

Τελικά ο Ολυμπιακός, στο καθοριστικό σημείο φάνηκε πιο έτοιμος και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 20-25, φεύγοντας παράλληλα και με τη νίκη.

Τα σετ: 27-25, 22-25, 25-27, 20-25

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2 (2/4 επ), Γκιμαράες 24 (19/40 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ – 55% άριστες), Φερρέιρα 18 (18/39 επ), Παπαδόπουλος 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ, 11% υπ – 11% άριστες), Κανέλλος 5 (4/11 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 12 (4/7 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 45% υπ – 27% άριστες), Ρεζκ, Μπέλος, Σαμαντάς, Σούρδι 6 (6/12 επ, 53% υπ – 47% άριστες)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 5 (1/5 επ, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (1/1 επ, 2 άσσοι), Έγκλεσκαλνς 31 (25/44 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 13 (10/30 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 64% υπ – 32% άριστες), Τσουκ 5 (4/9 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ – 20% άριστες), Σπίνου 7 (3/6 επ, 4 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 40% υπ – 13% άριστες), Γκούζντα (λ, 48% υπ – 33% άριστες), Σακόγλου 1 (1/2 επ), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος, Όγκουρτσακ 15 (12/19 επ, 3 άσσοι, 36% υπ – 18% άριστες), Σφενδυλάκης