Σάρωσε τα μετάλλια η σκοποβολή!

Tην Κυριακή, 27 Μαρτίου, πραγματοποιήθηκε στο Εθνικό Σκοπευτήριο του Βύρωνα, ο αγώνας Αεροβόλων Όπλων Α' Κατηγορίας που διοργανώθηκε από τον «Αθλητικό Όμιλο Μάνης ''ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ''».

Ο απολογισμός για το «τριφύλλι», που κατέβηκε για ακόμα μία φορά με την πολυπληθέστερη ομάδα και 23 αθλητές, ήταν εντυπωσιακός, καθώς κατακτήθηκαν τρία συνολικά μετάλλια (2 χρυσά, 1 χάλκινο), ενώ υπήρξαν και αρκετά ατομικά ρεκόρ.

sk1

Αναλυτικά τα αποτέλεσματα:

Πιστόλι Ανδρών:

1ος αναδείχθηκε ο Νίκος Κοκκινάκης με 569/600, που αποτελεί και ατομικό ρεκόρ, 4ος ο Μανώλης Παπαθωμάς (562/600), 9ος ο Νίκος Γιαννίσης (560/600), 22ος ο Δημήτρης Κρανάς (535/600), 24ος ο Φώτης Λιακώνης (531/600), 27ος ο Σπύρος Πατεράκης (528/600), 35ος ο Θοδωρής Λουκόπουλος (508/600), 36ος ο Αργύρης Τατσιώνας (507/600) και ο Γιώργος Νηματάς 42ος, με επίδοσης 460/600.

Πιστόλι Εφήβων:

Εδώ είχαμε 2 συμμετοχές, από τη μία εκ των οποίων κατακτήθηκε το χάλκινο μετάλλιο. Ο Σπύρος Σώλος ανέβηκε στο 3ο σκαλί του βάθρου με επίδοση 493/600 με τον Αριστοτέλη Σοφιανόπουλο να καταλαμβάνει την 5η θέση (454/600). Πολύ μεγάλη επιτυχία του Σπύρου και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και στους 2!

Οριστικό για… Βοτανικό!
Οριστικό για… Βοτανικό! 2.169 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Πιστόλι Γυναικών:

Σε αυτή την κατηγορία είχαμε 4 αθλήτριες και συγκεκριμένα η Άννα Ξανθάκη κατέκτησε την 8η θέση (363/400), η Ειρήνη Πατεράκη την 16η (342/400), η Ιφιγένεια Αρβανίτη την 19η (339/400) και η Πεγαλία Βουϊδάσκη την 20η με επίδοση 339/400.

Τουφέκι Ανδρών:

Ο Δημήτηρης Αγγέλου κατέκτησε την 10η θέση με επίδοση 537,9/654 και ο Ραφαήλ Αδάμης την 11η με επίδοση 524/654. Και οι 2 έχουν ανοδική πορεία και με τις προπονήσεις που κάνουν, είναι σιγουρο ότι τα εκπληκτικά αποτελέσματα θα έρθουν σύντομα.

sk2

Τουφέκι Γυναικών:

Σε αυτή την κατηγορία, ο Παναθηναϊκός είχε μία αθλήτρια, την Ελένη Μπαβέλλα η οποία κατέκτησε την 8η θέση με 351/436, δείχνοντας ότι ανεβαίνει σιγά-σιγά και σταθερά στα παλιά της νούμερα.

Παίδων Α’ και Β’:

Στους Παίδες το «τριφύλλι» εκπροσωπήθηκε από 5 αθλητές εκ των οποίων ο ένας κατέκτησε ο χρυσό μετάλλιο και ο 4ος με τον 5ο «ακούμπησαν» το βάθρο αλλά το έχασαν στις λεπτομέρειες.

Πιο αναλυτικά, ο Ηλίας Λουκόπουλος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο (407,5/436), ο Βασίλης Παππάς την 4η (394,3/436), ο Κωνσταντίνος Λουκόπουλος την 5η (392,7/436), ο Ρωμανός Γκουγκούλιας την 11η (348,8/436) και η Αναστασία Τουμπέκη 13η με επίδοση 307,4/436.