ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (91-86)

Από τη Βασκονία… στο Βερολίνο!

Το... κάστρο της Λαμποράλ Κουτσά πρέπει να αλώσει ο Παναθηναϊκός προκειμένου να φτάσει στο φάιναλ φορ, αφού απώλεσε τη δυνατότητα να διεκδικήσει τη 2η θέση που θα του έδινε και το πλεονέκτημα έδρας, χάνοντας από την Αναντολού Εφές (91-86).

Από τη Βασκονία... στο Βερολίνο!

Ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει μία καλύτερη θέση στους «8», μιας και ηττήθηκε από την Αναντολού Εφές με 91-86.

Μπήκε δυνατά

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα 0-5, στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης. Παρά το πρώτο καλάθι των Τούρκων(2-5),  οι«πράσινοι» πέτυχαν άλλους 5 συνεχόμενους πόντους και έκαναν το 2-10 στο 5ο λεπτό του αγώνα.  Στο σημείο εκείνο η Εφές «απάντησε» στα σερί του Παναθηναϊκού, μ΄ένα δικό της (5-0) και μείωσε στους τρεις πόντους (7-10).  Στη συνέχεια το φθηνό λάθος του «τριφυλλιού» έδωσε την ευκαιρία στην Αναντολού να μειώσει στον πόντο (12-13). Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Χέινς έδωσαν «αέρα» 7 πόντων (12-19). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να προηγούνται με 17-23.

ÌÐÁÔÏÕÊ ÖÅËÍÔÅÉÍ ÁÍÁÍÔÏËÏÕ ÅÖÅÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ(ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2015-2016)

Τρίποντος βομβαρδισμός

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το καλάθι του Τάιους μείωσε την διαφορά στους 4 πόντους(19-23). Ο Παναθηναϊκός με άλλο ένα τρίποντο(6/7 μέχρι εκείνο το σημείο), και συγκεκριμένα του Δημήτρη Διαμαντίδη, έγινε το 19-26 και το «τριφύλλι» πήρε αέρα 7 πόντων και πάλι. Το νέο τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη και οι πόντοι των Κουζμιτς και Καλάθη έστειλαν την διαφορά στο +10 (22-32) 7 λεπτά πριν το ημίχρονο του αγώνα.

ÁÍÁÍÔÏËÏÕ ÅÖÅÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ(ÅÕÑÙËÉÖÊÁ 2015-2016)

Η απίστευτη ευστοχία του Παναθηναϊκού από την γραμμή των 6,75 ουσιαστικά του έδινε την ευκαιρία να είναι μπροστά στο σκορ. Το τρίποντο λοιπόν του Τζέιμς Φελντέιν (9/10) έστειλε την διαφορά στο +11 (24-35) στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά η Αναντολού, παρά το γεγονός ότι ήταν αδιάφορη δεν παράταγε την αναμέτρηση. Τρία λεπτά από το ημίχρονο η διαφορά έπεσε στους 3 πόντους (40-43), κάτι που φυσικά προκάλεσε ένα νέο «πράσινο» ξέσπασμα.

Τα καλάθια των Γκιστ, Ουίλιαμς και Καλάθη είχαν σαν αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάει προηγούμενος με 43-52 στα αποδυτήρια.

«Κράτησε» την διαφορά

Με τρίποντο του Βλάντο Γιάνκοβιτς το «τριφύλλι» ξεκίνησε με νέο τρίποντο το τρίτο δεκάλεπτο και έστειλε την διαφορά στο +12 (43-55). Στο σημείο εκείνο η Εφές με επιμέρους σκορ 10-3 μείωσε την διαφορά και μπήκε ξανά στην διεκδίκηση του παιχνιδιού. Για την ακρίβεια η Τουρκική ομάδα βρέθηκε στο -3 (55-58). Ο Παναθηναϊκός κάνοντας ένα σερί 4-0 (55-62) πήρε βαθιά ανάσα καθώς είχε βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο. Οι «πράσινοι» αστόχησαν σε δύο συνεχόμενα τρίποντα και έδωσαν νέα ευκαιρία στην Εφές να μειώσει στο σκορ. Στο σημείο εκείνο ο αποτελεσματικό Δημήτρης Διαμαντίδης με δίποντο έκανε το 57-64 και έστειλε πάλι την διαφορά στο +7. Τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 61-66.

ÁÍÁÍÔÏËÏÕ ÅÖÅÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ(ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2015-2016)

Κατέρρευσε και έχασε

Στο τελευταίο δεκάλεπτο. η Αναντολού Εφές έκανε την αντεπίθεσή της με αποτέλεσμα μέσα σε 2’20” να μετατρέψει το -7 (69-76) σε +1 (77-76) με τον Τομά Ερτέλ να έχει καθοριστική συμβολή στην επίτευξη των οκτώ αναπάντητων πόντων από την ομάδα του (34’59”). Δεν έφτανε μόνο αυτό αλλά το καλάθι του Μπράουν έστειλε την διαφορά στο +7 για τους γηπεδούχος και όλα έμοιαζαν και ήταν πάρα πολύ δύσκολα. Τελικά ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 91-86 και θα διεκδικήσει την πρόκριση του στο φάιναλ-φορ, με μειονέκτημα έδρας απέναντι στην Λαμποράλ.

Δεκάλεπτα: 17-23, 43-52, 61-66, 91-86

Εφές Αναντολού (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Τάιους 10, Μπαλμπάι, Μπράουν 11 (1), Οσμάν 12 (1), Μπατούκ 7 (1), Σάριτς 15 (2), Κορκμάζ 3, Γκρέιντζερ, Ερτέλ 9, Ντίμπλερ 13 (3), Ντάνστον 11

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Χέινς 6 (2), Γιάνκοβιτς 10 (2), Φώτσης, Ραντούλιτσα 10, Φελντέιν 5 (1), Διαμαντίδης 10 (2), Γκιστ 14 (2), Καλάθης 14 (2), Κούζμιτς 1, Γουίλιαμς 14, Χάντερ 2