Α.Ο ΘΗΡΑΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (3-1 σετ)

Η πρόκριση θα κριθεί στην Κυψέλη

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από τον Α.Ο Θήρας στη Σαντορίνη με 3-1 σετ και πλέον η πρόκριση για τους τελικούς του πρωταθλήματος, θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι στο κλειστό της Κυψέλης την ερχόμενη Τρίτη.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στη Σαντορίνη και θα προσπαθήσει να πάρει την πρόκριση στο κλειστό της Κυψέλης την ερχόμενη Τρίτη.

Οι «πράσινες» αντιμετώπισαν προβλήματα στην υποδοχή και έδειχναν να μην έχουν καθαρό μυαλό σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, με τον Α.Ο Θήρας να φτάνει σε μία δίκαιη νίκη.

Πολλά τα λάθη, φυσιολογικό το αποτέλεσμα

Ο Α.Ο Θήρας ήταν εκείνος που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με «όπλο» τα καλά σερβίς και τις καλές άμυνες, έφτασε μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ να έχει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (8-4).

Μετά το τάιμ άουτ, ο Παναθηναϊκός πήρε κάποιους συνεχόμενους πόντους, αλλά ο έλεγχος του αγώνα ήταν στα χέρια των γηπεδούχων, που κρατούσαν τη διαφορά. Με καλό σερβίς και με σύμμαχο τις κακές υποδοχές του «τριφυλλιού», η ομάδα της Σαντορίνης κατάφερε να φτάσει μέχρι το 2ο τάιμ άουτ, έχοντας σταθερό προβάδισμα (16-11).

Ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε λύσεις, ο Α.Ο Θήρας κράταγε κάπως άνετα τη διαφορά και αυτό είχε τελικά ως αποτέλεσμα, το πρώτο σετ να καταλήξει στα χέρια των γηπεδούχων με 25-17, με τον Δημήτρη Καζάζη να δείχνει προβληματισμένος από την εικόνα της ομάδας.

Με «όπλο» το μπλοκ

Με εντελώς διαφορετικό πρόσωπο μπήκε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο σετ, καθώς με το μπλοκ να λειτουργεί εξαιρετικά και τις Μερτέκη και Τσίμα να σκοράρουν, πήρε γρήγορο προβάδισμα με 4-0.

Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (4-8), ενώ λίγο αργότερα ανέβηκε για το 7-12 υπέρ του Παναθηναϊκού. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα της Σαντορίνης προσπάθησε να αντιδράσει, έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση (14-15 και 15-16), αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις.

Με την Μερτέκη να σημειώνει σημαντικούς πόντους, οι «πράσινες» αύξησαν και πάλι τη διαφορά σε ένα κρίσιμο σημείο (17-20). Ο Παναθηναϊκός τελικά έφτασε στην ισοφάριση, κατακτώντας το δεύτερο σετ με 25-19.

Κρίθηκε στις λεπτομέρειες…

Σε αντίθεση με τα δύο πρώτα σετ, στο τρίτο, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει από την αρχή, με αποτέλεσμα ο νικητής να κριθεί στις λεπτομέρειες. Μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, η ομάδα της Σαντορίνης είχε προβάδισμα ενός πόντου (8-7), με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει λίγο αργότερα μπροστά, για το 13-14.

Ο Α.Ο Θήρας αντέδρασε, ισοφάρισε και λίγο μετά μπήκε μπροστά με 16-15, ενώ μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, έκανε το 17-15, σε ένα οριακό, αλλά σημαντικό προβάδισμα. Από εκεί και μετά, ο Παναθηναϊκός έχασε το καθαρό μυαλό και η ομάδα της Σαντορίνης έκανε το 21-18, βρίσκοντας ευκαιρία από τα λάθη των «πρασίνων».

Το «τριφύλλι» δεν κατάφερε να επιστρέψει από εκεί και μετά, με αποτέλεσμα το τρίτο σετ να πάει στην ομάδα της Σαντορίνης με 25-22.

Ραντεβού στην Κυψέλη

Με την έναρξη του τέταρτου σετ, η ομάδα της Σαντορίνης μπήκε σε θέση οδηγού (4-2 και 6-3), ενώ ένα σερί του Παναθηναϊκού έφερε την ισοφάριση (6-6).

Οι γηπεδούχοι απέκτησαν και πάλι το προβάδισμα λίγο αργότερα, αλλά οι «πράσινες» απάντησαν και πάλι, μπαίνοντας μπροστά για το 10-12. Οι παίκτριες του Καζάζη κράτησαν για λίγη ώρα την πρωτοπορία στο σκορ (13-15), αλλά σε εκείνο το σημείο η ομάδα της Σαντορίνης απάντησε και πέρασε μπροστά, για το 17-16.

Τα λάθη στα τελευταία λεπτά του τέταρτου σετ, ήταν και αυτά που τελικά έκριναν το παιχνίδι, με τον Α.Ο Θήρας να ξεφεύγει με 22-20 και 23-20, φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ και του αγώνα με το 25-22. Πλέον η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί σε τρίτο ματς που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη στο κλειστό της Κυψέλης.

Τα σετ: 25-17, 19-25, 25-22, 25-22

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Γεωργιάδου 11 (6/14 επ., 5 μπλοκ), Μπρίνκμαν 15 (10/25 επ., 5 άσοι, 55% υπ. – 45% άριστες), Οικονομίδου 11 (9/14 επ., 2 μπλοκ), Κιγιάκοβα 6 (6/14 επ., 50% υπ. – 38% άριστες), Βεργίδου 6 (2/5 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Βίντοβιτς 17 (12/26 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (62% υπ. – 46% άριστες) / Μουντάκη, Σκορδίλη.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Μερτέκη 16 (13/33 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κουτουξίδου 3 (3 άσοι), Γκούζου 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Μόλναρ 14 (12/20 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 19% άριστες), Τσίμα 18 (16/38 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα -λ (34% υπ. – 22% άριστες) / Αγγελοπούλου, Καββαδία 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ).