ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - Α.Ο ΘΗΡΑΣ (1-3 ΣΕΤ)

Άνευ όρων παράδοση…

Ένας κάκιστος Παναθηναϊκός παραδόθηκε στις ορέξεις του Α.Ο Θήρας και έμεινε εκτός τελικών του πρωταθλήματος, αφού γνώρισε οδυνηρή ήττα με 3-1 σετ. Στιγμιαία αντίδραση στο 3ο σετ. Νομικού και Μόλναρ κράτησαν όσο μπορούσαν το «τριφύλλι».

Άνευ όρων παράδοση...

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά στο σκορ, δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και της κρισιμότητας του ματς και αποκλείστηκε από τους τελικούς της Α1 βόλεϊ γυναικών. Με πυρετό και ανέτοιμη αγωνίστηκε η λίμπερο Πέννυ Ρόγκα, υπερπροσπάθεια από τις Νομικού και Μόλναρ που πήραν… από το χέρι το «τριφύλλι» στο 3ο σετ, αλλά δεν έφτανε για την ολική ανατροπή. Εκπληκτική η απόδοση των παικτριών της νησιωτικής ομάδας, με την Μπρίνκμαν να κάνει «σμπαράλια» κάθε αμυντικό πλάνο του Δημήτρη Καζάζη.

ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÁÏ ÈÇÑÁÓ(ÃÕÍÁÉÊÅÓ)

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε από την αρχή του 1ου σετ όπως είχε σχεδιάσει ο προπονητής της ομάδας Δημήτρης Καζάζης, έχασε αρκετά νωρίς (2-5) την επαφή με το σκορ και δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να ελέγξει τα «χτυπήματα» των Μπρίνκμαν και Βίντοβιτς, με τον Α.Ο Θήρας να πηγαίνει στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά με +4 (4-8). Η συνέχεια του σετ ήταν ίδια, το «τριφύλλι» αντέδρασε αλλά προσωρινά, αλλά τα πολλά λάθη σε υποδοχή και μπλοκ έδωσαν το σετ με χαρακτηριστική ευκολία στις φιλοξενούμενες (17-25).

1445575

Η εικόνα του 2ου σετ ήταν διαφορετική, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει με διαφορετική ψυχολογία και παρά το προσπέρασμα του Α.Ο Θήρας (4-8 και 5-10), κατάφερε να το ισορροπήσει με την Νομικού να δίνει πολλές λύσεις από τον πάγκο (15-15). Από εκείνο το σημείο και μετά, το σετ πήγε πόντο πόντο, με τις φιλοξενούμενες να δείχνουν πιο ψύχραιμες στις λεπτομέρειες και να το κατακτούν (24-26) μετά το λάθος της Νομικού.

Στο 3ο σετ, ήρθε και η «πράσινη» αντίδραση με τις Μόλναρ και Νομικού να οδηγούν εκ τους ασφαλούς το «τριφύλλι», που έβγαλε αντίδραση σε κάθε επιθετική προσπάθεια των φιλοξενουμένων και κατάφερε να προηγηθεί με +2 (11-9) για πρώτη φορά. Αυτή η μικρή διαφορά ολοένα και αυξανόταν για τον Παναθηναϊκό που ξέφυγε ακόμα και με +6 (19-13), με το σετ να λήγει υπέρ των παικτριών του Δημήτρη Καζάζη (25-18).

Στο 4ο σετ, ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε κακός, μιμήθηκε την εικόνα του 1ου σετ και έμεινε μακριά από το σκορ αρκετά νωρίς (3-5 και 5-8). Οι «πράσινες» ανέκαμψαν αλλά από το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και μετά, ήταν σε άλλο γήπεδο, με τις φιλοξενούμενες να ανοίγουν την «ψαλίδα» (8-15, 10-18). Από κει και μετά όλα ήταν τυπική διαδικασία, με τον Α.Ο. Θήρας να μην αφήνει το πόδι από το «γκάζι» και να τελειώνει το σετ και το ματς (17-25).

Τα σετ: 17-25, 24-26, 25-18, 17-25

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Μερτέκη 13 (13/33 επ.), Κουτουξίδου 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Καββαδία 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Μόλναρ 14 (14/23 επ., 67% υπ. – 20% άριστες), Τσίμα 2 (2/7 επ., 25% υπ. – 12% άριστες), Κωνσταντινίδου 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα -λ (55% υπ. – 36% άριστες) / Γκούζου 1 (1/2 επ.), Νομικού 21 (17/29 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αγγελοπούλου, Παπαδοπούλου 1 (1 μπλοκ).

Α.Ο Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 8 (5/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 19 (17/33 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 34% υπ. – 34% άριστες), Οικονομίδου 6 (3/13 επ., 3 μπλοκ), Κιγιάκοβα 14 (13/28 επ., 1 άσο, 59% υπ. – 41% άριστες), Βεργίδου 4 (4/5 επ.), Βίντοβιτς 18 (14/28 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (62% υπ. – 50% άριστες) / Καραφουλλίδου, Μουντάκη, Τσβέτκοβα, Σκορδίλη.