ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 74-37

Μαύρη σελίδα…

Εμφάνιση ντροπή για την ιστορία του Συλλόγου, η ήττα του Παναθηναϊκού με 74-37 στον πρώτο τελικό για το πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ Γυναικών, από τον Ολυμπιακό. Το απόλυτο... τίποτα οι «πράσινες» σε όλο το ματς.

Μαύρη σελίδα...

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 2-0 στο πρώτο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια όμως ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 2-2 στο 4ο λεπτό του αγώνα. Στο σημείο εκείνο τα κορίτσια του Ολυμπιακού πάτησαν… γκάζι με τις «πράσινες» να μένουν πίσω στο σκορ. Για την ακρίβεια ο Ολυμπιακός «έτρεξε » ένα σερί 8-0 και πήραν προβάδισμα με 10-2. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχες με επιμέρους σκορ 12-4 κατάφεραν να προηγούνται στο δεκάλεπτο με 22-6.

13023711_1043684742359490_403523028_n

Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε όπως το πρώτο, με τον Ολυμπιακό να σκοράρει 24-6. Στο σημείο εκείνο οι «πράσινες» έδειξαν να αντιδρούν και μείωσαν σε 28-13. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες και πάλι με σερί 4-0 εκτόξευσαν την διαφορά. Ο Παναθηναϊκός ήταν εκτός τόπου και χρόνου με το σκορ δύο λεπτά πριν το ημίχρονο να είναι στο 34-15. Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις «πράσινες» στο -21 (38-17).

ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (1ïò ÔÅËÉÊÏÓ ÐËÅÉ ÏÖ ÃÕÍÁÉÊÙÍ)

Όλοι περίμεναν μία «πράσινη» αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά κάτι τέτοιο δεν συνέβη σε κανένα σημείο. Το «τριφύλλι» είχε τραγική απόδοση, ούτε άμυνα ούτε επίθεση δεν υπήρχαν! Ο Ολυμπιακός έκανε πραγματικά ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με επιμέρους σκορ 28-8 και το σκορ του αγώνα να είναι 66-28! Η αστοχία ήταν πρωτόγνωρη και ο Παναθηναϊκός φαινόταν να είναι κοντά σε μία από τις μεγαλύτερες, αν όχι η μεγαλύτερη, ήττες στην ιστορία του!

Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου ήταν αγνώριστη! Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα μιας κι όλα είχαν κριθεί!Τελικά οι «πράσινες» ηττήθηκαν με 74-37. Πλέον η σειρά πηγαίνει στο Κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» και ο Παναθηναϊκός ΠΡΕΠΕΙ να πάρει τη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 22-6, 38-17, 66-28, 74-37

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Γκοτζή 2, Σταμάτη 10(2), Μπόνη 13(2), Χατζηνικολάου 7(1), Καλογήρου, Μπαλτά 6(1), Νικολαϊδου 2, Χαλιβέρα 14(2), Τζόνσον 8, Κοσμά 2, Παπαμιχαήλ 4, Κριστόφερσον 6. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Καλέντζου 5(1), Δανούση, Αυτζή, Καλημέρη, Κόνιαλη, Αλμπάνεζ 2, Σλούκα 3(1), Δίελα 1, Παντέλη 4, Λύμουρα 2, Ντέλβα 13, Κυριακοπούλου 7.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Καλέντζου 5(1), Δανούση, Αυτζή, Καλημέρη, Κόνιαλη, Αλμπάνεζ 2, Σλούκα 3(1), Δίελα 1, Παντέλη 4, Λύμουρα 2, Ντέλβα 13, Κυριακοπούλου 7.